କିଏ ଏହି ପ୍ରଭାତ ଜୟସୁରିୟା ଯିଏକି ୭୧ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛନ୍ତି

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ତେବେ ବନ୍ଧୁଗଣ ନିକଟରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଗସ୍ତରେ ଯାଇଥିବା ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ଦଳ ଦୁଇଟି ଯାକ ଟେଷ୍ଟ୍ ପାଳିରେ ପରାଜୟ ବରଣ କରିଛି । ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ୍‌ ଭଳି ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ଦ୍ବିତୀୟ ଟେଷ୍ଟ୍‌ରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ପାଳି ଓ ୧୦ ରନ୍‌ରେ ପରାସ୍ତ ହୋଇଛି । ଫଳରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଦୁଇଟି ପାଳି ବ୍ୟବଧାନ ବିଜୟ ସହ ୨-୦ ରେ ଶୃଙ୍ଖଳା ପୋଛି ନେଇଛି ।

ଦ୍ବିତୀୟ ଟେଷ୍ଟ୍‌ର ପ୍ରଥମ ପାଳିରେ ୫ ଏବଂ ଦ୍ବିତୀୟ ପାଳିରେ ୨ ୱିକେଟ ଦଖଲ କରିଥିବା ସ୍ପିନର ପ୍ରବଥ ଜୟସୂରିଆ ମ୍ୟାଚ୍‌ର ଏବଂ ଦୁଇଟି ଯାକ ଟେଷ୍ଟ୍‌ରେ ମୋଟ ୩୮୫ ରନ୍‌ କରିଥିବା କୁଶାଲ ମେଣ୍ଡିସ୍‌ ଶୃଙ୍ଖଳାର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଖେଳାଳି ପୁରସ୍କାର ପାଇଥିଲେ ।

ତେବେ ଜୟସୂରିଆଙ୍କ ୫ ୱିକେଟ୍‌ ବଳରେ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ପ୍ରଥମ ପାଳିକୁ ୪୯୨ ରନ୍‌ରେ ଅଟକାଇବା ପରେ ଘରୋଇ ଦଳ ଦୁଇଟି ଦ୍ବିଶତକ, ଦୁଇଟି ଶତକ ସାଙ୍ଗକୁ ଦୁଇଟି ଦ୍ବିଶତକୀୟ ଭାଗୀଦାରି ବଳରେ ୭୦୪/୩ରେ ପ୍ରଥମ ପାଳି ଘୋଷଣା କରିଥିଲା । ରମେଶ ମେଣ୍ଡିସ୍‌ଙ୍କ ୫ ୱିକେଟ୍‌ ଦଖଲ ଯୋଗୁଁ ଘରୋଇ ଦଳ ଭ୍ରଣକାରୀ ଦଳର ଦ୍ବିତୀୟ ପାଳିକୁ ୨୦୨ ରନ୍‌ରେ ସଫା କରି ଦେଇଥିଲା ।

ତେବେ ସିଂହଳୀ ବାମହାତୀ ସ୍ପିନର ପ୍ରବଥ ଜୟସୂରିଆ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଦ୍ବିତୀୟ ଟେଷ୍ଟ୍‌ର ପ୍ରଥମ ପାଳିରେ ୫ ୱିକେଟ୍‌ ନେବା ପରେ ଦ୍ବିତୀୟ ପାଳିରେ ୨ ୱିକେଟ୍‌ ଦଖଲ କରିଥିଲେ । ଏଥି ସହିତ ନିଜର ସପ୍ତମ ଟେଷ୍ଟ୍‌ରେ ସେ ୫୦ ୱିକେଟ୍‌ ପୂରଣ କରିଥିଲେ । ଜଣେ ସ୍ପିନର ଏତେ କମ୍‌ ଟେଷ୍ଟ୍‌ରେ ୫୦ ୱିକେଟ୍‌ ଦଖଲ କରିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜୟସୂରିଆ ବିଶ୍ବ କୀର୍ତ୍ତିମାନ ପୃଷ୍ଠାରେ ନିଜ ନାମକୁ ଯୋଡ଼ିଛନ୍ତି।

ସ୍ପିନର ଭାବେ ୭ ଟେ‌ଷ୍ଟ୍‌ରୁ ୫୦ ୱିକେଟ୍‌ ପୂରଣ କରିବାରେ ଦ୍ରୁତତମ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଫଳରେ ୱେଷ୍ଟ୍‌ଇଣ୍ଡିଜ୍‌ ମହାନ ସ୍ପିନର ଅଲ୍‌ଫ ଭାଲେଣ୍ଟିନେ (୮ ଟେ‌ଷ୍ଟ୍‌, ୧୯୫୧ ମସିହା)ଙ୍କ ନାମରେ ଥିବା ଦ୍ରୁତତମ କୀର୍ତ୍ତିମାନକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ୩୧ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ଜୟସୂରିଆ ମୋଟ ଉପରେ ଟେଷ୍ଟ୍‌ କ୍ରିକେଟ୍‌ରେ ଦ୍ରୁତତମ ୫୦ ୱିକେଟ୍‌ ନେବାରେ ମିଳିତ ଦ୍ବିତୀୟରେ ରହିଛନ୍ତି ।

ତାଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଭର୍ନନ ଫିଲାଣ୍ଡର ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଟମ୍ ରିଚାର୍ଡସନ୍‌ ନିଜ ନିଜର ସପ୍ତମ ଟେ‌ଷ୍ଟ୍‌ରୁ ୫୦ ୱିକେଟ୍‌ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ଛୁଇଁଥିଲେ । ଏବେ ଫିଲାଣ୍ଡର, ରିଜାର୍ଡସନ୍‌ ଓ ଜୟସୂରିଆଙ୍କ ଉପରକୁ କେବଳ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଚାର୍ଲି ଟର୍ନର (୬ ଟେଷ୍ଟ୍‌, ୧୯୮୮ ମସିହା) ରହିଛନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.