ପୁରୁଣା କୁଲର୍ ଘରକୁ ବନାଇ ଦେବ କଶ୍ମୀର ! କେବଳ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ପାଞ୍ଚୋଟି ଟ୍ରିକ୍,ଲୋକ ମଧ୍ୟ ପଚାରିବେ-ନୂଆ AC କେବେ କିଣିଲେ…

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁ ଆସୁଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକମାନେ ପୁରୁଣା କୁଲର ଓ ଏସି ବାହାର କରୁଛନ୍ତି। ଭାରତର ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ କୁଲରକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ଅନେକ ଲୋକ ଏପରି ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ପୁରୁଣା କୁଲରକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଲୋକମାନେ ମରାମତି ପରେ ଏହାକୁ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ପ୍ରାୟତଃ ଲୋକମାନେ କୁହନ୍ତିଯେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପ୍ରୟାସ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର କୁଲର ଥଣ୍ଡା ପବନ ଦେଇନଥାଏ। ଏହା ପରେ ସେମାନେ ଏକ ନୂତନ କୁଲର କିଣିବା ପାଇଁ ମଧ୍ଯ ଯୋଜନା କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସ୍ୱଳ୍ପ ବଜେଟ ଯୋଗୁଁ କେବଳ ପୁରୁଣା କୁଲର ଚଲାଇବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହିପରି ୫ଟି ଉପାୟ ବିଷୟରେ କହିବା ପାଇଁ ଯାଉଛୁ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର ପୁରୁଣା କୁଲର ମଧ୍ୟ ଏସି ପରି ଥଣ୍ଡା ପବନ ଦେବ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଏହି ବିଷୟରେ ଜାଣିବା…

କୁଲରକୁ ସିଧାସଳଖ ଖରାରେ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ:-

ଲୋକମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ଏହି ଭୁଲ କରନ୍ତି। ଯେଉଁଠାରେ ଅଧିକ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ପଡ଼ିଥାଏ, ଲୋକମାନେ ସେଠାରେ କୁଲରକୁ ରଖନ୍ତି। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଥଣ୍ଡା ପବନ ମିଳେ ନାହିଁ। କୁଲରକୁ ଏପରି ସ୍ଥାନରେ ରଖନ୍ତୁ ଯେଉଁଠାରେ ସିଧାସଳଖ ସୂର୍ଯ୍ୟର କିରଣ ପଡ଼ୁନାହିଁ। ଯଦି ଘରର ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଖରା ଆସୁଛି, ତେବେ ଏପରି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରନ୍ତୁ ଯାହା ଫଳରେ ସିଧାସଳଖ ଖରା କୁଲର ଉପରେ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ।

ଖୋଲା ସ୍ଥାନରେ ରଖନ୍ତୁ କୁଲର:-

ନୂତନ ହେଉ କିମ୍ବା ପୁରୁଣା କୁଲର, ଏହାକୁ ସର୍ବଦା ଏକ ଖୋଲା ସ୍ଥାନରେ ରଖନ୍ତୁ। ସରଳ ଶବ୍ଦରେ କୁଲର ଖୋଲା ସ୍ଥାନରେ ଥଣ୍ଡା ପବନ ଦେବ। ତେଣୁ, କୁଲରକୁ ୱିଣ୍ଡୋରେ ଫିଟ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଏହାକୁ ଜାଲି କବାଟ ପାଖରେ ରଖନ୍ତୁ।

ଭେଣ୍ଟିଲେସନ ଆବଶ୍ୟକ:-

ଯଦି ଆପଣ କୁଲରକୁ ଏପରି ସ୍ଥାନରେ ରଖିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ଭେଣ୍ଟିଲେସନ ନାହିଁ, ତେବେ ସେହି କୁଲରକୁ ଥଣ୍ଡା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଗରମ ପବନ ପ୍ରଦାନ କରିବ। କୁଲରକୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଭେଣ୍ଟିଲେସନର ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ। କୋଠରୀରୁ ପବନ ବାହାରିଲେ ହିଁ କୁଲର ଶୀତଳତା ପ୍ରଦାନ କରିବ।

ଘାସକୁ କରନ୍ତୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ:-

ଯଦି ଆପଣ ପୁରୁଣା କୁଲର ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହାର ଘାସକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ। କୁଲରରେ ଜାଲ ପଛରେ ଥିବା ଘାସରେ ଧୂଳି ଜମା ହୋଇ ପାଣିରେ ଜମା ହୋଇଯାଏ। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ବାୟୁର ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ ହୋଇଯାଏ। ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଘାସକୁ ଅତିକମରେ ଦୁଇଥର ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ। ମନେରଖନ୍ତୁ, ଘାସ ମଝିରେ ଫାଙ୍କା ରହିବା ଜରୁରୀ।

କୁଲରରେ ଜଳ ପ୍ରବାହକୁ କରନ୍ତୁ ଚେକ:-

କୁଲରର ୱାଟର ପମ୍ପରେ ଜଳ ପ୍ରବାହ ସଠିକ ହେବା ଜରୁରୀ। ଯଦି ପମ୍ପକୁ ପାଣି ମିଳୁନାହିଁ ତେବେ କୁଲର ଆଦୌ ଥଣ୍ଡା ପବନ ଯୋଗାଇବ ନାହିଁ। ପ୍ରାୟତଃ ଦେଖାଯାଏଯେ କୁଲରରେ ଥିବା ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ହୋଲ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ। ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଘାସ ମଧ୍ୟ ପାଣି ପାଇନଥାଏ। ଏହାକୁ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ ଓ ଏହି ହୋଲରୁ ଧୂଳିକୁ ବାହାର କରନ୍ତୁ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.