ସାବଧାନ ! ଶେଷ ହୋଇନି କରୋନା,ଆସୁଛି ଚତୁର୍ଥ ଲହର,ଜାଣନ୍ତୁ କେବେ ଆସିବ ଚତୁର୍ଥ ଲହର !

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ଯଦି ଆପଣ ଭାବୁଥିବେ ଯେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସମାପ୍ତ ହୋଇ ଯାଇଛି ଏବଂ ଆଉ କୌଣସି ବିପଦ ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ଭୁଲ୍ ଭାବିଛନ୍ତି। ଦେଶରେ ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗର ମନ୍ଥରତା ସହିତ ଚତୁର୍ଥ ତରଙ୍ଗର ପୂର୍ବାନୁମାନ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନାର ଚତୁର୍ଥ ତରଙ୍ଗ ପ୍ରାୟ 22 ଜୁନ୍ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ, ଯାହାର ପ୍ରଭାବ 24 ଅକ୍ଟୋବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ। ତେବେ, ଚତୁର୍ଥ ତରଙ୍ଗ କେତେ ଗମ୍ଭୀର ହେବ,ତାହା କରୋନାର ନୂତନ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ଏହା ଜଣା ପଡିବ।

4 ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ ପ୍ରଭାବ:-

ଆଇଆଇଟି କାନପୁରର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ COVID-19 ର ଚତୁର୍ଥ ତରଙ୍ଗ ଅତି କମରେ ଚାରିମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ଏହି ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ 24 ଫେବୃଆରୀରେ ପ୍ରିପ୍ରିଣ୍ଟ ସର୍ଭର MedRxiv ରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚତୁର୍ଥ ତରଙ୍ଗର କର୍ଭ ଅଗଷ୍ଟ 15 ରୁ ଅଗଷ୍ଟ 31 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିବ। ଏହା ପରେ ଏହା କମିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ। ତଥାପି, ଏହାର ଗମ୍ଭୀରତା ଉପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କିଛି କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ।

ସଠିକ୍ ପ୍ରମାଣିତ ହେଲା ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ:-

ଆଇଆଇଟି କାନପୁରର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଏହା ତୃତୀୟ ଥର ଅଟେ ଯାହାକି ଦେଶରେ କରୋନା ତରଙ୍ଗର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ, ବିଶେଷତ ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ବିଷୟରେ, ପ୍ରାୟ ସଠିକ୍ ଅଟେ। ଆଇଆଇଟି କାନପୁରର ଗଣିତ ଏବଂ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ବିଭାଗର ଏସପି ରାଜେଶଭାଇ, ସୁଭ୍ରା ଶଙ୍କର ଧର ଏବଂ ଶାଲାବଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାର ପୂର୍ବାନୁମାନ ପାଇଁ, ଏହି ଦଳ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ମଡେଲ ବ୍ୟବହାର କରିଛି।

ଏହି ଉପାୟରେ କଲେ ଗଣନା:-

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ପ୍ରାୟ 936 ଦିନ ପରେ କରୋନାର ଚତୁର୍ଥ ତରଙ୍ଗ ଆସିପାରେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚତୁର୍ଥ ତରଙ୍ଗ (ଆନୁମାନିକ) 22 ଜୁନ୍ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ, ଯାହା ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ 24 ଅକ୍ଟୋବରରେ ଶେଷ ହେବ। ଚତୁର୍ଥ ତରଙ୍ଗର ଶିଖର ସମୟ ବ୍ୟବଧାନକୁ ଗଣନା କରିବା ପାଇଁ ଦଳ ‘ବୁଟ୍ ଷ୍ଟ୍ରାପ୍’ ନାମକ ଏକ ପଦ୍ଧତି ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲା। ଚତୁର୍ଥ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ତରଙ୍ଗର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ପଦ୍ଧତି ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.