ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ନିଜ ଖାଦ୍ୟରେ ଏମିତି ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ମେଥି, ଦେଖିବେ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରାର ପରିମାଣ ରହିବ ସ୍ଥିର …….

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ମେଥି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦ ପାଇଁ ମେଥି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ଏହି ମେଥିରେ ଏହିପରି ଅନେକ ଉପାଦାନ ମିଳିଥାଏ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇପାରେ। ଏହାର କାରଣ ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଭାଇରାଲ୍ ଗୁଣ ରହିଛି।

କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଔଷଧ ଭାବରେ କାମ କରେ। ସେଥିପାଇଁ ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଜରୁରୀ। ଏଥିରୁ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଫାଇବର ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ। ଯାହା ଅନେକ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ କାମ କରେ। ମେଥି ଖାଇବାର ଲାଭ କ’ଣ ଏବଂ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରାର ପରିମାଣ ସ୍ଥିର ରଖିବା ପାଇଁ ରୋଗୀମାନେ ଏହାକୁ କିପରି ନିଜ ଖାଦ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିପାରିବେ

ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ଏହି ଉପାୟରେ ମେଥି ଖାଇବା ଉଚିତ୍।:

ମେଥିର ଚା ତିଆରି କରନ୍ତୁ ଏବଂ ପିଅନ୍ତୁ।:

ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ମେଥି ଖାଇବା ଜରୁରୀ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ମେଥିର ଚା ପିଇପାରିବେ। ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ୟାନରେ ଏକ କପ୍ ପାଣି ଢାଳନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଫୁଟାନ୍ତୁ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଥିରେ ଅଳ୍ପ କିଛି ମେଥି ମଞ୍ଜି ପକାନ୍ତୁ। ଯେତେବେଳେ ଏହି ମେଥି ଭଲ ଭାବରେ ଫୁଟିଯିବ ତାପରେ ଗ୍ୟାସ୍ ବନ୍ଦ କରିଦିଅନ୍ତୁ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ଏଥିରେ ମହୁ ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ ମିଶାଇ ଖାଲି ପେଟରେ ପିଅନ୍ତୁ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ରକ୍ତରେ ସର୍କରାର ପରିମାଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିବ। ଏହା ସହିତ ମେଦବହୁଳତା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବ। ଆପଣ ଏହାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ପିଇପାରିବେ।

ମେଥିକୁ ପାଣିରେ ଫୁଟାନ୍ତୁ।:

ଶରୀରର ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବାରେ ମେଥି ଉପକାରୀ। ଏହାକୁ ଖାଇବା ପାଇଁ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏକ କପ୍‌ରେ ପାଣି ନେଇ ସେଥିରେ ମେଥି ମଞ୍ଜି ବୁଡାଇ ରଖନ୍ତୁ। ପରଦିନ ଏହି ପାଣି ଫିଲ୍ଟର୍ କରି ଖାଲି ପେଟରେ ପିଅନ୍ତୁ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଥାଏ।

ମେଥି ପରଟା ଖାଆନ୍ତୁ।:

ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ମେଥି ପରଟା ମଧ୍ୟ ଖାଇପାରିବେ। ମେଥି ପରଟା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରହିଥାଏ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.