ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ? ଯଦି ଗୋଟିଏ ମାସ ପାଇଁ ଆପଣ ଚା ଆଉ କଫି ପିଇବା ଛାଡି ଦିଅନ୍ତି,ତା ହେଲେ କଣ ହେବ ? ଜାଣିଲେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ ବରଂ ସାରା ଦୁନିଆରେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଦିନର ଆରମ୍ଭ ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୁଏନାହିଁ, ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ ସକାଳେ ଗୋଟେ କପ୍ ଚା କିମ୍ବା କଫି ପିଅନ୍ତି ନାହିଁ । ଲୋକମାନେ ଏହି ଡ୍ରିଙ୍କ ଦିନରେ ଅନେକ ଥର ସେବନ କରନ୍ତି ।

ଏହି ଗରମ ପାନୀୟକୁ ପିଇବା ଲୋକଙ୍କ ଅଭାବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଚା ଏବଂ କଫି ମଧ୍ୟ ଆମ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ନୁହେଁ । କାରଣ ଏଥିରେ କେଫିନ ଥାଏ, ଯାହାକି ସମସ୍ୟାର କାରଣ ହୋଇଥାଏ ।

ଯଦି ଲୋକଙ୍କୁ କୁହାଯିବ ଯେ କିଛି ଦିନ ପାଇଁ ଚା ଏବଂ କଫି ଛାଡ଼ିଦିଅ, ତେବେ ଏହା ପ୍ରାୟତଃ ଅସମ୍ଭବ ଲାଗୁଛି । କାରଣ ଏହା ଲୋକଙ୍କ ଅଭ୍ୟାସ ହୋଇଯାଇଛି । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଏକ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚା କିମ୍ବା କଫି ଛାଡ଼ି ଦିଏ, ତେବେ ତା ଶରୀରରେ କେଉଁ କେଉଁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖାଯିବ ।

କେଫିନ ରିଲିଜ୍ ହେବାପରେ ଶରୀରରେ ଏହିପରି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ :-

ବ୍ଲଡ଼ ପ୍ରେସର୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିବ :-

ଚା ଏବଂ କଫି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ଆମକୁ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଥକାପଣରୁ ଆରାମ ତ ଲାଗେ, କିନ୍ତୁ ଏହା ବ୍ଲଡ଼ ପ୍ରେସର୍ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ାଇଥାଏ । ଯାହାକି ଭଲ କଥା ନୁହେଁ । ଏ ଦୁଇଟି ପଦାର୍ଥରେ କେଫିନ ଥାଏ । ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣ ଏକ ମାସ ଧରି କଫି କିମ୍ବା ଚା ପିଇବା ବନ୍ଦ କରି ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ଲଡ଼ ପ୍ରେସର୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିବ ଏବଂ ହାଇ ବିପି ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଯିବ ।

ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ନିଦ ଆସିବ :-

ଚା ଛାଡ଼ିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ସକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ । ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ପିଲାଦିନେ କେତେ ଘଣ୍ଟା ଶୋଉଥିଲେ । ଚା ଏବଂ କଫି ଛାଡିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାର ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କ ନିଦରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇପାରେ । ଏକମାସ ଭିତରେ ହିଁ ଆପଣ ନିଜ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଅନୁଭବ କରିପାରିବେ ।

ଦାନ୍ତ ଧଳା ଦେଖାଯିବ :-

ଚା ଏବଂ କଫି ଭଳି ଗରମ ଜିନିଷ ଆମ ଦାନ୍ତ ପାଇଁ ବହୁତ୍ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଏକମାସ ଯାଏଁ ଚା ଏବଂ କଫି ପିଇବା ବନ୍ଦ୍ କରିଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ନିଜ ଦାନ୍ତକୁ ବଡ କ୍ଷତିରୁ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିବେ ଏବଂ ତାପରେ ସେହି ଦାନ୍ତ ଧଳା ହେବାକୁ ଲାଗିବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.