ଆହୁରି ଶସ୍ତା ହେବ ପେଟ୍ରୋଲ : ପ୍ରଥମେ ସରକାର କମାଇଲେ ଏକ୍ସାଇଜ ଡ୍ୟୁଟି, ବର୍ତ୍ତମାନ ଆସିଲା ଆଉ ଗୋଟେ ଖୁସି ଖବର ଏବଂ ଆହୁରି ଶସ୍ତା ହେବ ପେଟ୍ରୋଲ !

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ ଦର:-

ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଗତ କିଛିଦିନ ତଳେ ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ ଉପରେ ଏକ୍ସସାଇଜ ଡ୍ୟୁଟି କମ କରାଯାଇଛି। ଯାହାପରେ ଆଉ ଏକ ଖୁସିଖବର ଆସିଛି। ଏଥର ଭଲ ଖବର ସାତ ସମୁଦ୍ର ଅତିକ୍ରମ କରି ଆସିଛି। ଏହି ଖବରକୁ ପଢି ଆପଣ ବହୁତ ଖୁସି ହୋଇଯିବେ। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆପଣଙ୍କ ହକରେ ହୋଇପାରେ। ଯଦି ସବୁକିଛି ଠିକ ରୁହେ ତେବେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲର ଦର କମ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି।

୧୧୨-୧୧୮ ଡଲାର ପ୍ରତି ବ୍ୟାରେଲର ରେଞ୍ଜରେ କୃଡ ଅଏଲ:-

କୃଡ ଅଏଲର ଲଗାତାର ବଢୁଥିବା ମୂଲ୍ୟକୁ ତଳକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ଓପେକ+ ଦେଶ ତରଫରୁ ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। କୃଡ ଅଏଲ ୧୧୨-୧୧୮ ଡଲାର ପ୍ରତି ବ୍ୟାରେଲ ରେଞ୍ଜରେ ତିଆରି ହୋଇଛି। ଗତ ଚାରି ମାସରେ କୃଡ ତୈଳର ମୂଲ୍ୟ ନୂଆ ଦରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ତେଲର ବଢୁଥିବା ମୂଲ୍ୟରେ ମହଙ୍ଗାର ଗ୍ରାଫ ବଢ଼ୁଅଛି। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଓପେକ+ ଦେଶରେ କୃଡ ଅଏଲର ନିଆଁକୁ ଶାନ୍ତ କରିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

କୃଡର ଭାବରେ କମ ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା:-

ତୈଳ ନିର୍ଯାତକ ଦେଶର ସଂଗଠନ ଓପେକ ଓ ଋଷ ସମେତ ଅନ୍ୟ ସହଯୋଗୀ ଦେଶ ଜୁଲାଇ-ଅଗଷ୍ଟର କଚ୍ଚା ତୈଳର ଉତ୍ପାଦନ ବଢିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ କୃଡର ଭାବରେ କମି ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି। ଓପେକ+ ଦେଶ ଜୁଲାଇ-ଅଗଷ୍ଟରେ ୬.୪୮ ଲକ୍ଷ ବ୍ୟାରେଲ ପ୍ରତିଦିନ କୃଡ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି।

ଲକଡାଉନରେ କଚ୍ଚା ତୈଳର ମୂଲ୍ୟ କମ ହୋଇଥିଲା:-

ଓପେକ+ ଦେଶର ଏହି ପଦକ୍ଷେପରେ ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲର ରେଟରେ କମ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି। ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ବଢୁଥିବା ମହଙ୍ଗାଇ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରେ, ଯେଉଁଥିରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାମାନ୍ୟ ରିହାତି ମିଳିପାରେ। ୨୦୨୦ ମସିହାରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଲକଡାଉନ ଲାଗିବା ଉପରେ କଚ୍ଚା ତୈଳର ଦର କମ ଆସିଥିଲା। ଏଥିରୁ କୃଡ ତୈଳର ଦର କମ ହୋଇଥିଲା। ସେହି ସମୟରେ ଦାମ ସ୍ଥିର ରଖିବା ପାଇଁ ଓପେକ+ ଦେଶ କଚ୍ଚା ତୈଳର ଉତ୍ପାଦନ କମ କରିଥିଲେ।

ଆମେରିକାରେ କଚ୍ଚା ତୈଳ ୫୪ ପ୍ରତିଶତ ହେଲା ମହଙ୍ଗା:-

ବର୍ତ୍ତମାନ ଓପେକ+ ଦେଶ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ୪.୩୨ ଲକ୍ଷ ବ୍ୟାରେଲ ପ୍ରତିଦିନ କୃଡ ତୈଳର ଉତ୍ପାଦନ କରୁଅଛି। ଏହା ଆଗାମୀ ମାସରେ ୨.୧୬ ଲକ୍ଷ ବ୍ୟାରେଲ ବଢି ୬.୪୮ ଲକ୍ଷ ବ୍ୟାରେଲ ପ୍ରତିଦିନ କରିବାରେ ସହମତି ହୋଇଛି। ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଓପେକ+ ଦେଶ ବର୍ତ୍ତମାନ କୃଡ ପ୍ରଡକ୍ସନ ବଢ଼ାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ, ଆମେରିକାରେ ପେଟ୍ରୋଲର ଦାମ ରେକର୍ଡ ଆକାଶ ମାର୍ଗରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଗଲା। ୨୦୨୨ ମସିହାର ଆରମ୍ଭରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେରିକାରେ କଚ୍ଚା ତୈଳ ୫୪ ପ୍ରତିଶତ ମହଙ୍ଗା ହୋଇସାରିଛି।

ଓପେକର ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ନ୍ୟୁୟର୍କରେ କୃଡର ଭାବ ୦.୯ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହ୍ରାସ ହୋଇ ୧୧୪.୨୬ ଡଲାର ପ୍ରତି ବ୍ୟାରେଲ ହୋଇଯାଇଛି। କଚ୍ଚା ତୈଳର ଉତ୍ପାଦନ ବଢିବାରେ ଇନ୍ଧନର ବଢୁଥିବା ମଲ୍ୟରୁ ରିହାତି ମିଳିବ। ଏହାସହିତ ମହଙ୍ଗା କମ ହେବ ବୋଲି ଆଶା ଅଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.