Russia Ukraine War : ରୁଷର ଏହି ୫ଟି ବିପଜ୍ଜନକ ଅସ୍ତ୍ରକୁ ଦେଖି ମଧ୍ୟ ଭୟଭୀତ ହୋଇଥାଏ ଆମେରିକା,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ମାରାତ୍ମକ ଅସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ରୁଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଯୁଦ୍ଧ ବିପଜ୍ଜନକ ମୋଡ଼ ନେଇଛି। ରୁଷର ଆକ୍ରମଣ ହେତୁ ୟୁକ୍ରେନ ବହୁ କ୍ଷତି ସହିଛି। ୟୁକ୍ରେନକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିବା ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶମାନେ ରୁଷ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସୈନ୍ୟବାହିନୀକୁ ଛାଡିବାକୁ ଅନିଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି।

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନ ରୁଷ ଉପରେ ଅନେକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁକ୍ରେନରେ ଆମେରିକା ନିଜର ସେନା ଆରମ୍ଭ କରିବ ନାହିଁ। 30 ଦେଶ ସମୂହ ନାଟୋ ମଧ୍ୟ ରୁଷକୁ ସିଧାସଳଖ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଧମକ ଦେଉନାହିଁ।

ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କୌଣସି ଦେଶ ଏଥିରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି ଏବଂ ଆମ ଦେଶ ପାଇଁ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରେ, ତେବେ ରୁଷ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବ। ଏହିପରି ଫଳାଫଳଗୁଡିକ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ଯାହା ଇତିହାସରେ କେବେବି ଅନୁଭୂତ ହୋଇନଥାନ୍ତା। ରୁଷର ଏପରି ବିନାଶକାରୀ ଅସ୍ତ୍ର ଅଛି ଯାହାକୁ ନାଟୋ ଏବଂ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ରୁଷର ପାଞ୍ଚଟି ବିପଜ୍ଜନକ ଅସ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ …

ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ନାଟୋ ଏବଂ ଆମେରିକା ରୁଷ ସହିତ ସାମ୍ନା ସାମ୍ନି ହେବାକୁ ଡରୁଛନ୍ତି:-

ୟୁକ୍ରେନରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ରୁଷ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯିବାକୁ ଆମେରିକା ଏବଂ ନାଟୋର ସାହସ ପାଉନାହିଁ। ଏହାର ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ ହେଉଛି ରୁଷର ବିପଜ୍ଜନକ ଅସ୍ତ୍ର। ଏହି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହିତ ରୁଷ ଏହାର କୌଣସି ଶତ୍ରୁକୁ ବିନାଶ କରିପାରିବ। ଏହି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜନ କରିବା ମାତ୍ରେ ଶତ୍ରୁ ଭୟଭୀତ ହେବାକୁ ଲାଗିଥାଏ। ରୁଷର ପାଖରେ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବଡ ପରମାଣୁ ବୋମା ଅଛି।

1961 ମସିହାରେ, ସୋଭିଏତ୍ ୟୁନିଅନ୍ ସୁପର ବିନାଶକାରୀ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ବୋମା ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲା। ଜାପାନର ହିରୋସିମା ଉପରେ ଆମେରିକା ପକାଇଥିବା ପରମାଣୁ ବୋମା ଅପେକ୍ଷା ଏହି ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ବୋମା 3333 ଗୁଣ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଥିଲା।

ରୁଷର ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଅସ୍ତ୍ର(Russia Most Dangerous Weapons):-

1- ଜାର୍ ବୋମା ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ବଡ ପରମାଣୁ ବୋମା। ବିସ୍ଫୋରଣ ହେବା ମାତ୍ରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ମରିପାରନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଲୋକମାନେ ଚର୍ମ ଏବଂ ଶ୍ୱାସ ରୋଗର ଶିକାର ହେବେ।

2- ରୁଷର କିଞ୍ଜଲ୍ ହାଇପରସୋନିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ। ଏହି ହାଇପରସୋନିକ୍ ଆଣବିକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ରୁଷର ମିଗ୍ 31 ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି।

3- ରୁଷର 2S7 ପିଅନ୍ ତୋପ ଅଛି, ଏହା ସ୍ୱଳ୍ପ ଦୂରଗାମୀ ପରମାଣୁ ଆକ୍ରମଣ କରିପାରିବ। ଏହି ତୋପ ମାଧ୍ୟମରେ 203 ମିଲିମିଟର ପରମାଣୁ ବୋମା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇପାରେ ।

4- ରୁଷର ବେଲଗୋରୋଡ୍ ଆଣବିକ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ଅଛି, ଯାହା ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବଡ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ପୋଜିଡନ୍ ଟର୍ପେଡୋ ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ଏହି ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ରେଡିଓଆକ୍ଟିଭ୍ ସୁନାମି ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବ।

5- ଏମାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ, ରୁଷରେ T -14 ଆର୍ମାଟା ଟ୍ୟାଙ୍କ ଅଛି ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ। ଏହା ରିମୋଟ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଅଟେ। ଏହି ଟ୍ୟାଙ୍କ କ୍ରୁ ଙ୍କ ବିନା ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଭେଦ କରିପାରେ। ଏହା ଏକ ମିନିଟରେ 10 ରୁ 12 ରାଉଣ୍ଡ ଗୁଳି କରିପାରେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.