NATO କୁ କାହିଁକି ରାଗୁଛି ରୁଷ ? ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ରହିଛି ୭ ଦଶକର ପୁରୁଣା ଶତ୍ରୁତାର କାହାଣୀ

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ରୁଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି | ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ ୟୁକ୍ରେନ ବିରୋଧରେ ସୈନ୍ୟ ଅପରେସନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି | ଏହାପୂର୍ବରୁ ସୋମବାର ଦିନ ପୁଟିନ ପୂର୍ବତନ ୟୁକ୍ରେନର ଡୋନେଟସ୍କ ଏବଂ ଲୁହାନସ୍କକୁ ଅଲଗା ଦେଶ ଭାବରେ ମାନ୍ୟତା ଦେବାପରେ ସେଠାକୁ ସୈନ୍ୟ ପଠାଇ ଦେଇଥିଲେ |

ରୁଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ଏଥର ବିବାଦର ମୂଳ କାରଣ NATO କୁ କୁହାଯାଉଛି | NATO ଅର୍ଥାତ ନର୍ଥ ଆଟଲାଣ୍ଟିକ ଟ୍ରିଟି ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ, ଯାହାକୁ ୧୯୪୯ ରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା | ୟୁକ୍ରେନ NATO ରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛି, କିନ୍ତୁ ରୁଷ ଏପରି ଚାହୁଁନାହିଁ |

ରୁଷ ଭାବୁଛି ଯେ ଯଦି ୟୁକ୍ରେନ NATO ରେ ସାମିଲ ହେବ, ତେବେ NATO ଦେଶଗୁଡିକର ସୈନିକ ଏବଂ ଠିକଣାର ତାର ସୀମା ପାଖରେ ଆସି ଠିଆ ହୋଇଯିବ | କିନ୍ତୁ ପ୍ରଶ୍ନ ଏହା ଯେ ରୁଷ NATO କୁ କାହିଁକି ଏତେ ରାଗୁଛି ? ଏହାକୁ ବୁଝିବାପାଇଁ ପ୍ରଥମେ NATO କଣ ଅଟେ, ଏହାକୁ ବୁଝିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ |

ବାସ୍ତବରେ, ୧୯୩୯ ରୁ ୧୯୪୫ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା | ଏହା ପରେ ସୋଭିଏତ ୟୁନିଅନ ପୂର୍ବ ୟୁରୋପର ଅଞ୍ଚଳରୁ ସୈନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ମନା କରିଦେଲା | ୧୯୪୮ ରେ ବର୍ଲିନକୁ ମଧ୍ୟ ଘେରିନେଲା | ଏହା ପରେ ଆମେରିକା ସୋଭିଏତ ୟୁନିଅନର ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତିକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ୧୯୪୯ ରେ NATO ର ଆରମ୍ଭ କଲା | ଯେତେବେଳେ NATO ଗଠନ ହେଲା, ସେତେବେଳେ ଏଥିରେ ୧୨ ଟି ସଦସ୍ୟ ଦେଶ ରହିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ଆମେରିକା ବ୍ୟତୀତ ବ୍ରିଟେନ, ଫ୍ରାନ୍ସ, କାନାଡା, ଇଟାଲୀ, ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ଆଇସଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ବେଲଜିୟମ, ଲକ୍ସେମବର୍ଗ, ନରୱେ, ପର୍ତ୍ତୁଗାଲ ଏବଂ ଡେନମାର୍କ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି | ଆଜି NATOରେ ୩୦ଟି ଦେଶ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି |

NATO ଗୋଟିଏ ସାମରିକ ସହଯୋଗୀ ଦଳ ଅଟେ, ଯାହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଏକ ସାଧାରଣ ସୁରକ୍ଷା ନୀତିରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା | ଯଦି କୌଣସି ବାହାର ଦେଶ NATO ଦେଶ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରେ, ତେବେ ଏହାକୁ ଅବଶିଷ୍ଟ ସଦସ୍ୟ ଦେଶ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯିବ ଏବଂ ଏହାର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସବୁ ଦେଶ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ |

ବର୍ତ୍ତମାନ କଥା ପଡିଛି ରୁଷ ରାଗୁଛି କାହିଁକି ?

ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଦୁନିଆକୁ ଦୁଇଟି ଶିବିରରେ ବଣ୍ଟା ହୋଇଗଲା | ଡୁଇଟି ସୁପର ପାୱାର ହୋଇ ସାରିଥିଲେ | ଗୋଟିଏ ଥିଲା ଆମେରିକା ଏବଂ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଥିଲା ସୋଭିଏତ ୟୁନିଅନ | ଡିସେମ୍ବର ୨୫ ତାରିଖ ୧୯୯୧ ରେ ସୋଭିଏତ ୟୁନିଅନ ଭାଙ୍ଗିଗଲା | ଭାଙ୍ଗିବା ପରେ ୧୫ ଟି ନୂତନ ଦେଶ ଗଠନ ହେଲା | ଏହି ୧୫ଟି ଦେଶ ଥିଲା-ଆର୍ମେନିଆ, ଆଜେରବାଇଜାନ, ବେଲାରୁଷ, ଇଷ୍ଟୋନିଆ, ଜର୍ଜିଆ, କଜାଖସ୍ତାନ, କିର୍ଗିସ୍ଥାନ, ଲାତଭିଆ, ଲିଥୁଆନିୟା, ମୋଲଡୋଭା, ରୁଷ, ତାଜିକିସ୍ତାନ, ତୁର୍କମେନିସ୍ତାନ, ୟୁକ୍ରେନ ଏବଂ ଉଜବେକିସ୍ତାନ |

ସୋଭିଏତ ୟୁନିଅନ ଭାଙ୍ଗିବାପରେ ଦୁନିଆରେ ଆମେରିକା ହିଁ ଏକମାତ୍ର ସୁପର ପାୱାର ହୋଇଗଲା | ଆମେରିକାର ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ NATO ନିଜର ପରିସର ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ଲାଗିଲା | ସୋଭିଏତ ୟୁନିଅନ ଠାରୁ ଅଲଗା ହୋଇଥିବା ଦେଶଗୁଡିକ NATO ର ସଦସ୍ୟ ହେବାକୁ ଲାଗିଲେ | ୨୦୦୪ ରେ ଇଷ୍ଟୋନିଆ, ଲାତଭିଆ ଏବଂ ଲିଥୁଆନିଆ NATOରେ ସାମିଲ ହୋଇଗଲେ | ୨୦୦୮ ରେ ଜର୍ଜିଆ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନକୁ ମଧ୍ୟ NATOରେ ସାମିଲ ହେବାକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଉଭୟ ଦେଶ ସଦସ୍ୟ ହୋଇପାରିନଥିଲେ |

ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଦିନ ଥିଲା ପୁଟିନ ରୁଷକୁ NATOର ସଦସ୍ୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପୁଟିନ NATO ଉପରେ ରାଗୁଛନ୍ତି | ରୁଷର ସୀମାନ୍ତରେ ଥିବା ଇଷ୍ଟୋନିଆ, ଲାତଭିଆ, ଲିଥୁଆନିୟା ଏବଂ ତୁର୍କୀ NATOର ସଦସ୍ୟ ଅଟନ୍ତି | ଯଦି ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟ NATOରେ ସାମିଲ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ରୁଷ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଘେରି ରହିବ ଏବଂ ଏହା ତା ପାଇଁ ସ୍ୱୀକାର ଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ | ପୁଟିନ ଯୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ୟୁକ୍ରେନ NATOକୁ ଯାଏ, ତେବେ ଭବିଷ୍ୟତରେ NATO ର ମିଶାଇଲ ୟୁକ୍ରେନ ମାଟିରେ ଗୋଟିଏ ମିନିଟରେ ଆସିଯିବ, ଯାହା ରୁଷ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ବଡ଼ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହେବ |

ରୁଷ ଚାହୁଁଛି ଯେ ପୂର୍ବ ୟୁରୋପରେ NATO ନିଜର ବିସ୍ତାରକୁ ବନ୍ଦ କରୁ | ପୁଟିନ ୟୁକ୍ରେନର NATOରେ ସାମିଲ ନ ହେବାର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ମାଗୁଛନ୍ତି | ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ପୂର୍ବ ୟୁରୋପରେ NATO ନିଜର ବିସ୍ତାର ୧୯୯୭ ସ୍ତରକୁ ନେଇଯାଓ ଏବଂ ରୁଷର ଚାରିପାଖରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରର ନିୟୋଜନ ବନ୍ଦ କରୁ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.