ସରକାରଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ, ପ୍ରତି ମାସରେ ଭଲ ରୋଜଗାର କରିବେ ।

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ନିଜର କିଛି ବ୍ୟବସାୟ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବଜେଟ୍ ଅଧିକ ନୁହେଁ ଏବଂ କେଉଁ ବ୍ୟବସାୟ କରିବାକୁ ହେବ ଓ କମ କ୍ଷତି ହେବ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ।

ପ୍ରତି ମାସରେ 70 ହଜାର ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର ହେବ ।

ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ହେଉଛି ଦୁଗ୍ଧଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟର ବ୍ୟବସାୟ, ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ଭଲ ଲାଭ କରିପାରିବେ ।ଏହା ଏପରି ଏକ ଚିର ସବୁଜ ବ୍ୟବସାୟ, ଯାହାର ଚାହିଦା 12 ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥାଏ । ଦୁଗ୍ଧଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟର ବ୍ୟବସାୟରେ କେବଳ 5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରି ପ୍ରତି ମାସରେ 70,000 ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୋଜଗାର ହୋଇପାରିବ ।

ଦୁଗ୍ଧ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ଲୋନ:-

ଯଦି ଆପଣ ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଭାରତ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ ।ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ର ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ରୁଣ ଦିଅନ୍ତି ।କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯଦି ଆପଣ ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସରକାର ଆପଣଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ସହିତ ପ୍ରକଳ୍ପ ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଦିଅନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସରେ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ।

କେବଳ 1 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

ଦୁଗ୍ଧ ବ୍ୟବସାୟର ପ୍ରକଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟ 16.5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା । କିନ୍ତୁ ଭୟଭୀତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଆପଣଙ୍କୁ ଏତେ ଟଙ୍କା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ, ବରଂ ସରକାର ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପାଣ୍ଠିର 70 ପ୍ରତିଶତ ୠଣ ଦେବେ, ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରୁ 5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ପଡିବ । ବ୍ୟାଙ୍କ ଆପଣଙ୍କୁ ଟର୍ମ ପରି 7.5 ଲକ୍ଷ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟର ପୁଞ୍ଜି ଭାବରେ 4 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେବ ।

ଦୁଗ୍ଧ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରକଳ୍ପର ବିବରଣୀ :-

ଯଦି ଆମେ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ର ଯୋଜନା ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ଦୁଗ୍ଧ ବ୍ୟବସାୟକୁ ଦେଖିବା, ତେବେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ 75 ହଜାର ଲିଟର ସ୍ୱାଦଯୁକ୍ତ ଦୁଗ୍ଧ ଏହି ବ୍ୟବସାୟରେ ବାଣିଜ୍ୟ ହୋଇପାରିବ ।ଏହା ବ୍ୟତୀତ 36 ହଜାର ଲିଟର ଦହି, 90 ହଜାର ଲିଟର ବଟର ଏବଂ 4500 କିଲୋଗ୍ରାମ ଘି ମଧ୍ୟ ତିଆରି କରି ବିକ୍ରି ହୋଇପାରିବ । ତାହା ହେଉଛି, ପ୍ରାୟ 82 ଲକ୍ଷ 50 ହଜାର ଟଙ୍କା କାରବାର ହେବ । ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରାୟ 74 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ, 14% ସୁଧ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ପ୍ରାୟ 8 ଲକ୍ଷ ସଞ୍ଚୟ କରିପାରିବେ ।

କେତେ ସ୍ଥାନ ଆବଶ୍ୟକ :-

ଏକ ଦୁଗ୍ଧ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ, ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ 1000 ବର୍ଗଫୁଟ ସ୍ଥାନ ଆବଶ୍ୟକ । ଯେଉଁଥିରେ 500 ବର୍ଗଫୁଟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କ୍ଷେତ୍ର, 150 ବର୍ଗଫୁଟ ରେଫ୍ରିଜରେଜେସନ୍ ରୁମ୍, 150 ବର୍ଗଫୁଟ ୱାଶିଂ ଏରିଆ, ଅଫିସ୍, ଶ et ଚାଳୟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧା ପାଇଁ 100 ବର୍ଗଫୁଟ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ ।

କଞ୍ଚାମାଲ ମୂଲ୍ୟ :-

ପ୍ରତି ମାସରେ ଆପଣଙ୍କୁ 12,500 ଲିଟର କଞ୍ଚା କ୍ଷୀର, 1000 କିଲୋଗ୍ରାମ ଚିନି, 200 କିଲୋଗ୍ରାମ ସ୍ୱାଦ, 625 କିଲୋଗ୍ରାମ ମସଲା କିଣିବାକୁ ପଡିବ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ 4 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରଖିବାକୁ ପଡିବ ।

ବ୍ୟବସାୟ କେତେ ହେବ :-

75 ଲିଟର ସ୍ବାଦଯୁକ୍ତ କ୍ଷୀର, 36,000 ଲିଟର ଦହି, 90,000 ଲିଟର ବଟର କ୍ଷୀର ଏବଂ 4500 କିଲୋଗ୍ରାମ ଘିଅ ବିକ୍ରି କରି ଆପଣ ବାର୍ଷିକ 82.5 ଲକ୍ଷ କାରବାର କରିପାରିବେ ।

ଲାଭ କେତେ ହେବ:-

82.5 ଲକ୍ଷ କାରବାରରେ ଆପଣଙ୍କର ବାର୍ଷିକ ବିନିଯୋଗ ହେଉଛି 74.40 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ଯେଉଁଥିରେ ୠଣ ଉପରେ 14 ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ଅର୍ଥାତ୍ ଆପଣଙ୍କର ବାର୍ଷିକ ଲାଭ ହେଉଛି 8.10 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.