ପିଏଫ୍‌ ଖାତାଧାରକଙ୍କୁ ବଲ୍ଲେ ବଲ୍ଲେ, ଖାତାକୁ ଆସିଲା ସୁଧ ଟଙ୍କା । ସରକାର ଦେଲେ ଏହି ବଡ଼ ସୂଚନା ।

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ଚାକିରିଆଙ୍କ ପାଇଁ ବଢ଼ିଆ ଖବର । ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଇପିଏଫ୍ଓ ର ସୁଧକୁ ଅପେକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଶୀଘ୍ର ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ମୋଟା ଅଙ୍କର ଟଙ୍କା ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି । କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ପାଣ୍ଠି ସଂଗଠନ ୨୦୨୧-୨୨ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ସୁଧ ଟଙ୍କା (ଇପିଏଫ୍ଓ ସୁଧ ୨୦୨୧-୨୨) ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିନାହାଁନ୍ତି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରାଯାଇଛି । ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଇପିଏଫ୍ଓ ସୁଧ କେବଳ ଗତ ବର୍ଷ ଜୁନ ମାସରେ ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଥିଲା ।

ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୨ରେ, କେନ୍ଦ୍ର ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ଯାଦବଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଇପିଏଫ୍ଓର ସିବିଟି ୨୦୨୧-୨୨ ପାଇଁ ୮.୧ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଗତ ଚାରି ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଏହା ସର୍ବନିମ୍ନ ହାର ଅଟେ । ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୨ରେ ଇପିଏଫ୍ଓ ୧୪.୯୩ ଲକ୍ଷ ନୂତନ ସଦସ୍ୟ ଯୋଡିଛି ।

ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସମାନ ଅବଧି ତୁଳନାରେ ଏହା ଦୁଇ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ବୋଲି ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି। ଇପିଏଫ୍ଓ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୨ ରେ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୪.୯୩ ଲକ୍ଷ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ, ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୨ ରେ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଗତ ବର୍ଷ ସମାନ ମାସ ତୁଳନାରେ ୩୨,୬୩୫ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ତେବେ ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ରାଜ୍ୟ ବୀମା ନିଗମ ଇ-ଏସ-ଆଇ-ସିର ବେତନ ତଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଯେ, ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୨ ରେ, ୧୮.୦୩ ଲକ୍ଷ ନୂତନ କର୍ମଚାରୀ ଇଏସଆଇସି ସହିତ ଜଡିତ ।

ଯଦି ବାର୍ଷିକ ଭିତ୍ତିରେ ତୁଳନା କରାଯାଏ, ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୧ ତୁଳନାରେ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୨ରେ ଇଏସ୍ଆଇ ଯୋଜନାରେ ଯୋଗଦାନ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୪.୫୨ ଲକ୍ଷ ଅଧିକ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୨ରେ ଇପିଏଫ୍ଓ ଦ୍ୱାରା ଯୋଡି ହୋଇଥିବା ୧୪.୯୩ ଲକ୍ଷ ନୂତନ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୮.୦୨ ଲକ୍ଷ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏହି ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଅଧୀନରେ ଆସିଛନ୍ତି । ସର୍ବାଧିକ ୨.୩୯ ଲକ୍ଷ ନୂତନ ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ସଦସ୍ୟ ୧୮ ରୁ ୨୧ ବର୍ଷ ବୟସ ବର୍ଗରେ ଅଛନ୍ତି । ୨୨ ରୁ ୨୫ ବର୍ଷ ବୟସ ବର୍ଗରେ ୨.୦୮ ଲକ୍ଷ ନୂତନ ସଦସ୍ୟ ଯୋଗ କରାଯାଇଛି । ମୋଟ ନୂତନ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫୫.୬୪ ପ୍ରତିଶତ ୧୮ ରୁ ୨୫ ବର୍ଷ ବୟସ ବର୍ଗରେ ଅଛନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.