SSY: ଝିଅର ବିବାହ କିମ୍ବା ପାଠପଢ଼ା ପାଇଁ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଚିନ୍ତା, କେବଳ 416 ଟଙ୍କା ଜମା କରି ପାଆନ୍ତୁ 64 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା,ଜାଣନ୍ତୁ ସ୍କିମ୍ ବିଷୟରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Sukanya Samriddhi Yojana(SSY): ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଚିନ୍ତା ହୁଏ । ତାର କ୍ୟାରିୟର ସହ ତାର ବିବାହ ଚିନ୍ତା ଜଣେ ବାପାକୁ ସବୁବେଳେ ଚିନ୍ତା ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ବାପା ଅଟନ୍ତି, ତେବେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । କାରଣ ସରକାର ଏଥିପାଇଁ ଗୋଟିଏ ବିଶେଷ ସ୍କିମ ଚଳାଇଛନ୍ତି ।

HR Breaking News, New Delhi: ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ଯୋଜନା (SSY) କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଗୋଟିଏ ଛୋଟ ସଞ୍ଚୟ ଯୋଜନା ଅଟେ । ଯାହା ଝିଅମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଛୋଟ ସଞ୍ଚୟ ଯୋଜାନରେ ସୁକନ୍ୟା ସବୁଠାରୁ ଭଲ ସୁଧ ବାଲା ଯୋଜନା ଅଟେ । ଏହି ସ୍କିମ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ବିନିଯୋଗକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରେ ଏବଂ ଝିଅମାନଙ୍କ ନାମରେ ଚାଲୁଥିବା ଏହି ଯୋଜନାରେ ଆପଣଙ୍କର ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ସୁନିଶ୍ଚିତ । SSY ରେ PPF, FD, NSC, RD, ମାସିକ ଆୟ ଯୋଜନା କିମ୍ବା ଟାଇମ ଡିପୋଜିଟ ତୁଳନାରେ ଭଲ ଲାଭ ମିଳୁଛି ।

ଏଥିରେ ଆପଣ 10 ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବୟସର ଝିଅମାନଙ୍କ ଖାତା ଅତି କମରେ 250 ଟଙ୍କା ଜମା କରି ଖୋଲିପାରିବେ । ସୁକନ୍ୟା ସମ୍ରିଦ୍ଧି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଯେକୌଣସି ଡାକଘର କିମ୍ବା କମର୍ସିଆଲ ବ୍ରାଞ୍ଚର ଶାଖାର ଯେକୌଣସି ପ୍ରାଧିକୃତ ଶାଖାରେ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲାଯାଇପାରିବ ।

ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ଯୋଜନାରେ ସୁଧ ହାର ବାର୍ଷିକ 7.6 ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ । ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏହି ଯୋଜନାର ପରିପକ୍ୱତା 21 ବର୍ଷ ଅଟେ, କିନ୍ତୁ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ଏଥିରେ ମାତ୍ର 14 ବର୍ଷ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଅବଶିଷ୍ଟ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସୁଧ ଯୋଗ ହୁଏ । ଆପଣଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ ହୋଇଥିବା ପରିମାଣ, ପରିପକ୍ୱତା ଉପରେ ଫେରସ୍ତ 3 ଗୁଣ ହେବ । ପ୍ରଚଳିତ ସୁଧ ହାରରେ ଏହି ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ସର୍ବାଧିକ ରାଶି ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରିବ ।

ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ କ’ଣ ଅଛି ?

ଆୟକର ଅଧିନିୟମର ଧାରା 80C ଅନୁଯାୟୀ ସୁକନ୍ୟା ସମୃଦ୍ଧି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଛାଡ଼ର ଲାଭ ନିଆଯାଇପାରେ । ଯଦି ଝିଅ 18 ବର୍ଷ ବୟସରେ ପହଞ୍ଚେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନ କିମ୍ବା ବିବାହ ପାଇଁ ଟଙ୍କା ଆବଶ୍ୟକ କରେ, ତେବେ ଆପଣ ଜମା ରାଶିର 50 ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିପାରିବେ । ଏହି ଯୋଜନାରେ ବାର୍ଷିକ ସର୍ବନିମ୍ନ 250 ଟଙ୍କା ଜମା କରାଯାଇପାରିବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.