ଚାକିରିର ୪ ବର୍ଷ ପରେ ସମସ୍ତ ସୈନିକଙ୍କୁ ସେବାରୁ ନିବୃତ କରାଯିବ, ମାତ୍ର ୨୫ ପ୍ରତିଶତଙ୍କୁ ମିଳିବ ପୁନଃ ସୁଯୋଗ

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ଭାରତର ତିନି ସେବାରେ କିଛି ନୂଆ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି,ଟୁର୍ ଅଫ ଡ୍ୟୁଟି ଯୋଜନାରେ ସ୍ଥଳ ସେନା, ନୌସେନା ଏବଂ ବାୟୁସେନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ପାଇଁ ନୂଆ ପ୍ରଣାଳୀରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାର ଅଛି । ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଅନୁଯାୟୀ ନିଯୁକ୍ତ ସୈନିକଙ୍କୁ ଚାରି ବର୍ଷ ଶତପ୍ରତିଶତ ସେବା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସେବାରୁ ନିବୃତ କରାଯିବ । ଏହାପରେ ବାକି ୨୫ ପ୍ରତିଶତଙ୍କୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସେବା ପାଇଁ ପୁଣି ଥରେ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯିବ ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଟୁର୍ ଅଫ ଡ୍ୟୁଟିର ଫର୍ମାଟ ଉପରେ ଅନେକ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇ କିଛି ନୂଆ ପ୍ରସ୍ତାବ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି। ଖୁବଶୀଘ୍ର ଏହି ନୂଆ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅବଧି ପାଇଁ କେବଳ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ରଖାଯିବ। ନୂତନ ପ୍ରସ୍ତାବରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ଚାରି ବର୍ଷର ସେବା ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ସମସ୍ତେ ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରିବେ। ଅବସର ପରେ ପ୍ରାୟ ୩୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ସୈନିକଙ୍କ ପୁଣି ଡକାଯିବ। ସେମାନଙ୍କ ଯୋଗଦାନ ପାଇଁ ଏକ ନୂଆ ତାରିଖ ଦିଆଯିବ। ଗତ ଚାରି ବର୍ଷର ତାଙ୍କର ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ସେବା ବେତନ ଏବଂ ପେନସନ୍‌ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସେବା ଆଡକୁ ଗଣାଯିବ ନାହିଁ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସରକାର ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅର୍ଥ ସଞ୍ଚୟ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ବୈଷୟିକ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ସୈନିକଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ଶିଳ୍ପ ତାଲିମ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରୁ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯିବା ଉଚିତ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କର ବୈଷୟିକ ତାଲିମ ପାଇଁ ଅଧିକ ସମୟ ବିତାଇବ ନାହିଁ। ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ସେନାରେ କୌଣସି ନିଯୁକ୍ତି ନ ଥିବାରୁ ନିଯୁକ୍ତି ଖୋଜୁଥିବା ଯୁବକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ଚିନ୍ତା ରହିଛି। ନିଯୁକ୍ତିରେ ବିଳମ୍ବକୁ ନେଇ ହରିୟାଣା ଏବଂ ପଞ୍ଜାବରେ ମଧ୍ୟ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି।ଯୁବକମାନେ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସରକାର ନିଯୁକ୍ତି ପୁନ ଖୋଲିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନ ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ବୟସ ଶେଷ ହୋଇଯିବ। ଏମିତିକି ସେନାବାହିନୀରେ ଯୋଗ ଦେଇ ନ ପାରିବା ଏବଂ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା ହେତୁ ହରିୟାଣାରେ ଯୁବକମାନେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ମଧ୍ୟ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.