ବିଅର ପିଇଲେ ହଇଥାଏ ଏମିତି ପ୍ରକାରର ରୋଗ ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଣ ସେ ରୋଗ

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ଅଧିକ ପରିମାଣର ମଦ୍ୟପାନକାରୀ ବିୟର ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଫ୍ଲାଶ୍, ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ, ଭାବନାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ଅସୁବିଧା, ବ୍ଲାକଆଉଟ୍, ସମନ୍ୱୟ ହରାଇବା, ଜବରଦଖଲ, ନିଦ୍ରାହୀନତା, ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ନେବା, ହାଇପୋଥର୍ମିଆ, କମ୍ ରକ୍ତ ଶର୍କରା, ବାନ୍ତି, ଝାଡ଼ା, ରକ୍ତସ୍ରାବ, ଅନିୟମିତ ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଯେତେବେଳେ ବିୟର କଥା ଆସେ, ଆପଣ ହୁଏତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ ଶୁଣିଥିବେ |

କିନ୍ତୁ ଏହା ମନେ ରଖିବା ଜରୁରୀ ଯେ ବିୟର ପିଇବା ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଖରାପ ହୋଇପାରେ, ବିଶେଷତ ଯେତେବେଳେ ମଧ୍ୟମ ପରିମାଣରେ ଖିଆଯାଏ ନାହିଁ ।କାରଣ ବିୟରରେ ଖାଲି କ୍ୟାଲୋରୀ ଥାଏ, ଏଥିରୁ ଅଧିକ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ମୋଟାପଣର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି, ଯାହାକି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାର ମୂଳ ଅଟେ | ଅତ୍ୟଧିକ ବିୟର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହୃଦଘାତ, ଯକୃତ ରୋଗ ଏବଂ ମଦ୍ୟପାନ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳତା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ୀ ପାରେ |

ଆମ ଆଖପାଖରେ ଥିବା ଚର୍ବି ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇଥାଏ ।ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ପିଲା ହବାର ସଂଭାଵନା କମ ହୋଇଯାଏ ।ଯାହା ଆଗକୁ ଅସୁବିଧାର କାରଣ।ଅନ୍ୟ ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ପେଟର ଚର୍ବି ବୃଦ୍ଧି ପୁରୁଷଙ୍କ ପିତା ହେବାର କ୍ଷମତାକୁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ।ଏହା ଏକ ବିଅର ବିଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଖରାପ ଖବର।ଅତ୍ୟଧିକ ମାତ୍ରାରେ ବିୟରର ସେବନ ହୃଦୟ ମାଂସପେଶୀକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ, ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍, ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ, ଟାଇପ୍-୨ ମଧୁମେହ ଏବଂ ଅନିୟମିତ ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ାଇଥାଏ ।

ନିୟମିତ ବିୟର ସେବନକାରୀଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ସପ୍ତାହରେ ଥରେ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ବିୟର ପିଇବା ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇଥାଏ ।ପୁରୁଷଙ୍କ ଯୌନ ହରମୋନ୍ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଅଲ୍କୋହଲକୁ ମେଟାବୋଲିଜ କରିବା ପାଇଁ ଆମ ଶରୀରକୁ ଅତିରିକ୍ତ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଆବଶ୍ୟକ କରେ, ଯେପରିକି କିଛି ବି ଭିଟାମିନ୍ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ନିଜ ମନକୁ କୌଣସି ଜିନିଷ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାରେ ଅସମର୍ଥ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ମୃତି ଶକ୍ତି କମିଯାଏ ।ସେହିପରି ଆପଣ କ୍ଳାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରିବେ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମଦ ଆପଣଙ୍କ ଶୋଇବା ଓ ମୁଡ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ।ତେଣୁ ଆପଣ ମାନେ ଏହାଠୁ ଦୁରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବି ଭଲ ଆଉ ଆଗ ଭବିସତ କୁ ବି ମଧ୍ୟ ଭଲ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.