ଫୁଲ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ଯୁବତୀ ଆମେରିକାନ ୟୁନିଭରସିଟିରେ କରିବେ PHD, ଅସୁବିଧା ଭିତରେ ଖେଳାଇ ଦେଲା ସଫଳତାର ଫୁଲ

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ମୁମ୍ବାଇର 28 ବର୍ଷୀୟ ସରିତା ମାଳି ନିଜ ବାପାଙ୍କ ସହିତ ମୁମ୍ବାଇର ରାସ୍ତାରେ ଫୁଲ ବିକ୍ରି କରନ୍ତି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଆମେରିକାର ଶୀର୍ଷ ୟୁନିଭରସିଟିରେ ପିଏଚଡି ପାଇଁ ପାଠ ପଢ଼ିବେ । ପିଏଚଡି ପଢ଼ିବାପାଇଁ ସେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର କ୍ୟାଲିଫୋର୍ଣିୟା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରବେଶ ନେବେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସରିତା ଜେଏନୟୁରେ ଭାରତୀୟ ଭାଷା କେନ୍ଦ୍ରରେ ହିନ୍ଦୀ ସାହିତ୍ୟରେ ପିଏଚଡି କରୁଛନ୍ତି । ସେ ଜେଏନୟୁରେ ଏମଏ ଏବଂ ଏମଫିଲର ଡିଗ୍ରୀ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଜୁଲାଇରେ ପିଏଚଡି ଜମା କରିବେ ।

ଏହି ଅବସରରେ ସରିତା କହିଛନ୍ତି, ” ମତେ ଲାଗୁଛି ଯେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନରେ ଉନ୍ନତି ଓ ପତନ ରହିଛି । ସମସ୍ତଙ୍କର ନିଜସ୍ୱ କାହାଣୀ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣା ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଏହା ସ୍ଥିର ହୋଇଥାଏ ଯେ କେଉଁ ସମାଜରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ କେଉଁ ଜୀବନ ମିଳିଥାଏ । ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତ କିମ୍ବା ସୌଭାଗ୍ୟବଶତ କୌଣସି ଅର୍ଥରେ ମୁଁ ଏକ ଏପରି ସମାଜରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଛି, ଯେଉଁଠାରେ ସମସ୍ୟାଗୁଡ଼ିକ ମୋ ଜୀବନର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ଥିଲା ।”

ପର୍ବପର୍ବାଣୀରେ ସେ ନିଜ ବାପାଙ୍କ ସହ ରାସ୍ତାରେ ଫୁଲ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ, ବିଶେଷକରି ଗଣେଶ ଚତୁର୍ଥୀ, ଦୀପାବଳୀ ଏବଂ ଦଶହରା ପରି ବଡ଼ ପର୍ବରେ । ସେ ସ୍କୁଲ ଦିନରୁ ବାପାଙ୍କ ସହିତ ଏହି କାମ କରି ଆସୁଛନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ବି ସେ JNU ରୁ ଛୁଟିରେ ଯାଆନ୍ତି, ସେ ଫୁଲମାଳ ତିଆରି କରୁଥିଲେ । ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ମହାମାରୀ ହେତୁ ତାଙ୍କ ବାପାଙ୍କ କାମ ଅଟକି ରହିଥିଲା । ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ ସମସ୍ତେ କାମ କରୁଥିଲେ । ଫୁଲ ବିକ୍ରି କରିବା ତାଙ୍କ ଜୀବନର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇସାରିଛି । ସେ ଆଖି ଖୋଲିବା ଦିନଠାରୁ ସେ କେବଳ ଫୁଲ ଦେଖିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସରିତା କେବେ ହାର ମାନିନଥିଲେ ।

ସରିତା ମାଳିଙ୍କ ପରିବାରରେ ତାଙ୍କ ମା, ବାପା, ବଡ଼ ଭଉଣୀ ଏବଂ ଦୁଇ ସାନଭାଇଙ୍କ ସମେତ ମୋଟ 6 ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । କେବଳ ବାପା ରୋଜଗାର କରନ୍ତି । ଲକଡାଉନ୍ ହେବାରୁ ତାଙ୍କ ବାପା ୟୁପିର ଯୌନପୁରରେ ବାଦଲାପୁରସ୍ଥିତ ନିଜ ସହରକୁ ଯାଇଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଜୀବନର ମୋଡ଼ ବଦଳାଇବା ବିଷୟରେ ମାଳି କହିଛନ୍ତି, “ଏମଏରେ JNU ରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବା ମୋ ଜୀବନର ଗୋଟିଏ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମୋଡ । ଯଦି ମୁଁ ଏଠାରେ ଆଡମିଶନ ପାଇ ନ ଥା’ନ୍ତି, ତେବେ ମୋର ଆଡମିଶନ କେଉଁଠାରେ ହୋଇଥାନ୍ତା ମୁଁ ଜାଣିନି । JNU ପରି ଏକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଯେଉଁ ସମାଜରୁ ମୁଁ ଆସିଛି ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଆଶା ଦେଇଥାଏ ।

2010 ମସିହାରେ ତାଙ୍କର ଜଣେ ସମ୍ପର୍କୀୟ ତାଙ୍କୁ JNU ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ । ସେ ଅନେକ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ଜାଣି ନଥିଲେ । 2010 ରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ ଯୁଗ ନଥିଲା ଏବଂ ଗ୍ରାଜୁଏସନ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ମଧ୍ୟ ନଥିଲା । ସେ ଶୁଣିଥିଲେ ଯେ ଯିଏ ବି JNU କୁ ଯାଏ, ସେ କିଛି ନା କିଛି ହୋଇଯାଏ । ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ରେଖା ତାଙ୍କ ମନର କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଅଟକି ଗଲା । ସେ ଏହାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ମନ୍ତ୍ର ପରି ଜପ କରୁଥିଲେ ।

ସେ ଵିଏ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷରେ JNU ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କଲେ | ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେହି ସମୟରେ JNU ର ପରୀକ୍ଷା ସବଜେକ୍ଟିଭ ଥିଲା ଏବଂ 2014 ରେ ସେ JNU ରେ OBC ର ଶେଷ ସିଟ ପାଇଁ ମାଷ୍ଟର ଡିଗ୍ରୀ ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଆମେରିକାର କାଲିଫର୍ନିଆ ୟୁନିଭରସିଟିରେ ପିଏଚଡି ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.