ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଉଠେଇ ପାରିବେ ଅଟଳ ପେନସନ ଯୋଜନାର ଲାଭ,ସରକାରଙ୍କଠୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ମିଳିବ ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପେନସନ !

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Atal Pension Yojna: ଆଜିର ସମୟରେ ସରକାର ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କ ବୃଦ୍ଧ ଅବସ୍ଥାକୁ ପରିଚାଳନା କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପେନସନ ଯୋଜନା ଆଣୁଛନ୍ତି । ଏହିପରି ଅଟଳ ପେନସନ ମଧ୍ୟ ଗୋଟିଏ । ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସରକାର ପେନସନର ଫାଇଦା ଦେବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରୁଛି । ତେବେ ପେନସନ ନିଧି ବିନିୟାମକ ଏବଂ ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ (PFRDA) ସ୍ଅଟଳ ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନା (APY) ଅଧୀନରେ ସର୍ବାଧିକ ବୟସ ବଢାଇବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ସୁପାରିଶ କରିଛି ।

ଆଜିର ସମୟରେ ସମସ୍ତେ ଅବସର ପରେ ଅବଶିଷ୍ଟ ଜୀବନକୁ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରନ୍ତି । କୌଣସି ବି ବ୍ୟକ୍ତି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ସରକାରୀ ଚାକିରି କରନ୍ତି,ସେ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାର ଖର୍ଚ୍ଚ ବିଷୟରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତି । ଏହି ଉପାୟରେ, ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଅଟଳ ପେନସନ୍ ଯୋଜନା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ବିକଳ୍ପ ହୋଇପାରେ, ଯେଉଁଥିରୁ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ ।

ଅଟଳ ପେନସନ୍ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମାସରେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ମାସିକ ୧ ହଜାରରୁ ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପେନସନ୍ ଦିଆଯିବ, ଯାହାର ଆପଣ ଫାଇଦା ଉଠାଇ ପାରିବେ

ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତି, ତେବେ ୬୦ବର୍ଷ ବୟସ ପରେ, ଆପଣ ପ୍ରତି ମାସରେ ୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପେନ୍ସନ୍ ଅର୍ଥାତ୍ ବାର୍ଷିକ ୬୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପାଇବେ ।

ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, ତେବେ ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସ ପରେ,୫,୦୦୦ଟଙ୍କା ପେନ୍‌ସନ୍‌ ପାଇବାକୁ ହେଲେ ପ୍ରତି ମାସରେ ୨୧୦ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବାକୁ ପଡିବ ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନାରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ୪୨ ଟଙ୍କା ଜମା କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ମାସିକ ୧,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପେନ୍ସନ୍ ମିଳିବ । ଯଦି ଆପଣ ୨,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପେନ୍ସନ୍ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ୮୪ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଯଦି ଆପଣ ୨ଟଙ୍କା ପେନ୍ସନ୍ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ୮୪ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଯଦି ଆପଣ ମାସିକ ୪,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପେନ୍ସନ୍ ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମାସରେ ୧୬୮ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବାକୁ ପଡିବ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.