ବହୁତ୍ କମ ଟଙ୍କା ନିବେଶ କରି ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ ଏହି ବିଜନେସ, ଘରେ ବସି କରିପାରିବେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ବିଜିନେସ ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସୂଚନା

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏମିତି ଗୋଟିଏ ବିଜନେସ ଆଇଡିଆ ଦେଉଛୁ, ଯାହାର ଦେଶ ବିଦେଶରେ ଭାରି ଡିମାଣ୍ଡ ରହିଛି । ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହି ବିଜନେସକୁ ଆପଣାଇ ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରତି ମାସରେ ମୋଟା ରକମ ରୋଜଗାର ହେବ । ଏପରିକି ଆପଣ ଚାକିରି ଠାରୁ ଅଧିକ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ ।

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ମହୁମାଛି ପାଳନର ବିଜନେସ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ । ଏହି ବିଜନେସକୁ ଆରମ୍ଭ କରିବାପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି । ଏହାକୁ ଗାଁ କିମ୍ବା ସହରରେ ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇପାରେ

ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ କୃଷକମାନେ ପରମ୍ପରାଗତ ଚାଷ ଛାଡି ମହୁମାଛି ପାଳନ କରିବାରେ ଓହ୍ଲାଇ ପଡିଛନ୍ତି । ଏହାଦ୍ବାରା ସେମାନଙ୍କ ରୋଜଗାରରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟୁଛି । ମହୁମାଛି ପାଳନ ଏବଂ ହନି ପ୍ରୋଷେଶିଂ ୟୁନିଟ ଲଗାଇ ପ୍ରୋଷେଶିଂ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସାହାଯ୍ୟରେ ମହୁମାଛି ପାଳନ ମାଧ୍ୟମରେ ବମ୍ପର ରୋଜଗାର କରାଯାଇପାରିବ ।

ଏହିପରି ସରକାର କରିବେ ସାହାଯ୍ୟ :-

ଏହି ବିଜନେସକୁ ଷ୍ଟାର୍ଟ କରିବାପାଇଁ କୃଷି ଏବଂ କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଫସଲ ଉତ୍ପାଦନରେ ସଂଶୋଧନ ପାଇଁ ମହୁମାଛି ପାଳନର ବିକାଶ ନାମରେ ଗୋଟିଏ କେନ୍ଦ୍ର ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଏହି ଯୋଜନାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ମହୁମାଛି ପାଳନର ଅଞ୍ଚଳକୁ ବିକଶିତ କରିବା, ଉତ୍ପାଦନ ବଢ଼ାଇବା, ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କରିବା ଏବଂ ସଚେତନତା ବଢାଇବା ଅଟେ । ଜାତୀୟ ମହୁମାଛି ବୋର୍ଡ ନାବାର୍ଡ ସହିତ ମିଶି ଭାରତରେ ମହୁମାଛି ପାଳନ ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପାଇଁ ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଏହି ବିଜନେସକୁ ଆରମ୍ଭ କରିବାପାଇଁ ସରକାର 80ରୁ 85 ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବ୍ସିଡି ଯୋଗାଇଥାନ୍ତି ।

କିପରି କରିବେ ରୋଜଗାର :-

ଯଦି ଆପଣ ଚାହିଁବେ, ତେବେ 10ଟି ବକ୍ସ ନେଇ ମଧ୍ୟ ମହୁମାଛି ପାଳନର ବିଜନେସ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ । ଯଦି ପ୍ରତି ବକ୍ସରୁ 40 କିଲୋଗ୍ରାମ ଲେଖାଏଁ ମହୁ ମିଳେ, ତେବେ ମୋଟ ମହୁ 400 କିଲୋ ମିଳିଥାଏ । କିଲୋ ପ୍ରତି 350 ଟଙ୍କା ହିସାବରେ 400 କିଲୋ ବିକ୍ରି କଲେ 1.40 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର ହେବ । ଯଦି ପ୍ରତି ବକ୍ସ ପିଛା 3500 ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୁଏ, ତେବେ ମୋଟ ଖର୍ଚ୍ଚ 35,000 ଟଙ୍କା ହେବ ଏବଂ ଲାଭ 1,05,000 ଟଙ୍କା ହେବ । ଏହି ବିଜନେସ ପ୍ରତିବର୍ଷ ମହୁମାଛି ସଂଖ୍ୟା ବଢିବା ସହିତ 3 ଗୁଣା ଅଧିକ ବଢିଯାଏ । ଅର୍ଥାତ୍ 10ଟି ବକ୍ସରୁ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିବା ବିଜନେସ ଏକ ବର୍ଷରେ 25ରୁ 30 ବକ୍ସ ହୋଇପାରେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.