ମୋଦିଙ୍କ ବଡ଼ ଘୋଷଣା; ପ୍ରାଇଭେଟ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଯାଇ ନେଇ ପାରିବେ କୋରୋନାର ବୁଷ୍ଟର୍ ଡୋଜ୍ |

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

କରୋନା ଟିକାକରଣକୁ ନେଇ ମୋଦି ସରକାର ଏକ ପ୍ରକାର ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକମାନଙ୍କୁ କୋରୋନା ଟିକାର ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ ଦିଆଯିବ । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କହିଛିଯେ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ସେମାନଙ୍କର ୯ ମାସ ପୂରଣ ହୋଇଯାଇଛି, ସେମାନେ ନିଜ ଟିକା କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକକୁ ଯାଇ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ ଲଗାଇବାରେ ସମର୍ଥ ହେବେ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଏବଂ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ସମେତ ୬୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ ଦିଆଯାଉଥିଲା। ଗତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀ ୧୬ ତାରିଖରେ ସାରା ଦେଶରେ ଟିକାକରଣ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀମାନଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ଟୀକାକରଣ ଗତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀ ୨ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଦେଶବ୍ୟାପୀ କୋଭିଡି-୧୯ ଟିକାକରଣ ଅଭିଯାନ ଅଧୀନରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୮୫.୩୮ କୋଟି ଡୋଜ ଦିଆଯାଇ ସାରିଛି।

ଦେଶରେ ୧୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଜନସଂଖ୍ୟାର ପ୍ରାୟ ୯୬ ପ୍ରତିଶତ ଅନ୍ତତଃ ପକ୍ଷେ ଗୋଟିଏ ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ସମୟରେ ପ୍ରାୟ ୮୩ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଉଭୟ ଡୋଜ ଗ୍ରହଣ କରି ସାରିଛନ୍ତି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା କର୍ମଚାରୀ, ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ୬୦+ ବୟସ ବର୍ଗମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ୨.୪ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ ଦିଆଯାଇ ସାରିଛି। ୧୨ ରୁ ୧୪ ବର୍ଷ ବୟସର ୪୫% ଲୋକ ନିଜର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଥମ ଡୋଜ ନେଇ ସାରିଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.