କରୋନା ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଯାଇନାହିଁ, ନୂତନ ଭାରିଆଣ୍ଟ BA.2 ପୁଣିଥରେ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ଆତଙ୍କ, ଆମେରିକୀୟ ଏକ୍ସପର୍ଟ ଫାଉଚିଙ୍କ ବଡ ଚେତାବନୀ !

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ଆମେରିକାର ଶୀର୍ଷ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡ. ଏନ୍ଥନି ଫାଉଚି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ-19ର ଓମିକ୍ରନ୍ ସ୍ୱରୂପର ଗୋଟିଏ ଅତ୍ୟଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ଉପ – ସ୍ୱରୂପ BA.2 କାରଣରୁ ଶୀଘ୍ର ଆମେରିକାରେ କରୋନା ଭାଇରସ ମାମଲାରେ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରେ ।

‘ ସିଏନବିସି’ ର ଖବରରେ ରବିବାର ଦିନ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ହ୍ୱାଇଟ ହାଉସର ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ପରାମର୍ଶଦାତା ଫାଉଚି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବାକୁ ଯାଉଥିବା ନୂତନ ମାମଲାରେ ଉପ – ସ୍ୱରୂପ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ପ୍ରାୟ 30 ପ୍ରତିଶତ ମାମଲା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ BA.2 ଓମିକ୍ରନ୍ ତୁଳନାରେ ପ୍ରାୟ 60 ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ହୋଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଅଧିକ ଗଭୀର ବୋଲି ଜଣାପଡେ ନାହିଁ ।

ଫାଉଚି ରବିବାର ଦିନ ଏବିଶିର ‘ ଦିସ ୱିକ’ ରେ କହିଛନ୍ତି, ” ଏଥିରେ ଏକ ବଢ଼ିଥିବା ସଂକ୍ରମଣର କ୍ଷମତା ରହିଛି । ତେବେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏହି ମାମଲାକୁ ଦେଖନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ତାହା ଗଭୀର ପ୍ରକୃତିର ଜଣାପଡେ ନାହିଁ । ଭାଇରସ ଠାରୁ ଗଭୀର ଭାବରେ ରୋଗ ହେବାରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଟୀକା ଏବଂ ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ ସବୁଠାରୁ ଭଲ ସମାଧାନ ଅଟେ । ଏହି ସ୍ୱରୂପ କାରଣରୁ ଚିନ ଏବଂ ୟୁରୋପର କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ ସଂକ୍ରମଣର ମାମଲାରେ ବୃଦ୍ଧି ଦେଖାଯାଉଛି ।

‘ କୋଭିଡ -19 ମହାମାରୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଯାଇନାହିଁ ‘ :-

ଭାରତୀୟ ମୂଳର ଆମେରିକୀୟ ସର୍ଜନ୍ ଜେନେରାଲ ବିବେକ ମୂର୍ତ୍ତି କରୋନା ମହାମାରୀ ସହିତ ଲଢିବା ପାଇଁ ଧନର ଅଭାବକୁ ନେଇ ରବିବାର ଦିନ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ” ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଦେଖନ୍ତି ଯେ ସାରା ଦୁନିଆରେ କଣ ହେଉଛି ଏବଂ ଗତ ଦୁଇବର୍ଷରେ ଯେତେବେଳେ ଦୁନିଆର ଗୋଟିଏ ଅଞ୍ଚଳରେ ମାମଲା ବଢେ, ସେତେବେଳେ ପ୍ରାୟତଃ ଦୁନିଆର ଅନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ମାମଲାରେ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ । ଆମକୁ ସତର୍କ ରହିବା ଉଚିତ୍ , କାରଣ କୋଭିଡ -19 ମହାମାରୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଯାଇନାହିଁ ।”

Leave A Reply

Your email address will not be published.