ପାକିସ୍ତାନ ପାଖରେ ଅଛି ମାତ୍ର ୫ ଦିନର ତେଲ, ବ୍ୟାଙ୍କମାନେ ମଧ୍ୟ ଦେଲେ ଝଟକା,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ସାମ୍ନାରେ ଆଉ ଏକ ବଡ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିଛି। ରୁଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ରୁଷ-ୟୁକ୍ରେନ ଯୁଦ୍ଧର ପ୍ରଭାବ ଏବେ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ସରକାର ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପଡିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ରୁଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଯୋଗୁଁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ପାକିସ୍ତାନ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ସାମଗ୍ରୀର ଅଭାବର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି। ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଡିଜେଲର ମାତ୍ର ପାଞ୍ଚ ଦିନର ଷ୍ଟକ୍ ବାକି ଅଛି।

ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନ ଖବରକାଗଜର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପାକିସ୍ତାନୀ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ଅଧିକ ବିପଦ ବର୍ଗରେ ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ଲୋନ ଦେବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ଡିଜେଲର ଷ୍ଟକ୍ ହ୍ରାସ ପାଇବା ସହିତ ପାକିସ୍ତାନର ଇମ୍ରାନ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଅସୁବିଧାରେ ଅଛନ୍ତି। ଗୋଟିଏ ପଟେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ଅନ୍ୟ ପଟେ ଦେଶରେ ଡିଜେଲର ଷ୍ଟକ୍ ହ୍ରାସ ହେତୁ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ଗ୍ରାହକ ମୂଲ୍ୟ ସୂଚକାଙ୍କ (ସିପିଆଇ) ରେ ମାପ କରାଯାଉଥିବା ପାକିସ୍ତାନର ସାଧାରଣ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି 24 ମାସରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ରହିଛି ଏବଂ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଦ୍ରବ୍ୟର ମୂଲ୍ୟ ବଢୁଛି। ଡନ୍ ଖବରକାଗଜ ଅନୁଯାୟୀ, ଜାନୁୟାରୀ, 2020 ଠାରୁ ଏହା ସର୍ବାଧିକ CPI ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି, ଯେତେବେଳେ ଏହା 14.6 ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା।

‘ଆଳୁ, ଟମାଟୋ’ର ମୂଲ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ସେ ରାଜନୀତିରେ ଆସି ନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି କହି ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ରବିବାର ଦିନ ବିରୋଧୀଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି। ପଞ୍ଜାବ ପ୍ରଦେଶର ହାଫିଜାବାଦରେ ଏକ ରାଜନନୈତିକ ସମାବେଶରେ ଖାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଅର୍ଥ ଶକ୍ତି ମାଧ୍ୟମରେ” ସରକାରକୁ ହଟାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ସେହି ଦେଶ ବିରୋଧରେ ଦେଶ ଠିଆ ହେବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.