ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡରେ ଅସ୍ତ ହେଉଥିବା ସୂର୍ଯ୍ୟ ନିକଟରେ ଦେଖାଗଲା ଅନ୍ୟ ଏକ ପୃଥିବୀ, ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ମିଳିଗଲା ଜୀବନ !

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ପୃଥିବୀରେ ଜୀବନ ଅଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଗ୍ରହରେ ଜୀବନ ହୋଇପାରେ କି। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ପାଖରେ ସଠିକ ଡାଟା ନାହିଁ ଯେଉଁ କରଣରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନେ ଏପରି କୌ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସୂଚନା ଦେଇ ପାରିବେ। ତଥାପି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଅନ୍ୟ ଜୀବନର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଏଡ଼ାଇ ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି।

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଗ୍ରହ ଅଛି। ଏହି ଗ୍ରହମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜୀବନର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ କିଛି ଗ୍ରହ ଅନୁକୂଳ ହେବ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପୃଥିବୀରେ କେବଳ ଜୀବନ ଅଛି ବୋଲି କହିବା ଠିକ୍ ହେବ ନାହିଁ। ଯଦିଓ ଜୀବନର ନିରନ୍ତର ସନ୍ଧାନ ଚାଲିଛି, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବହୁତ ସଫଳତା ପାଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଅସ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ନିକଟରେ ପୃଥିବୀ ପରି ଆଉ ଏକ ଗ୍ରହ ପାଇଛନ୍ତି।

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଅନୁସନ୍ଧାନର କଲେ ଖୁଲାସା:-

ପୃଥିବୀ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଗ୍ରହରେ ଜୀବନ ଅଛି କି ନାହିଁ ସେ ବିଷୟରେ ଏକ ନୂତନ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ରୟାଲ ଅଷ୍ଟ୍ରୋନମିକଲ ସୋସାଇଟିର ନୋଟିସରେ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହା କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡରେ ଅସ୍ତ ହେଉଥିବା ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ନିକଟରେ ଏକ ନୂତନ ଗ୍ରହ ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଛି। ଏହି ଗ୍ରହଟି ପୃଥିବୀ ପରି ଅଟେ। ଏହି କାରଣରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଜୀବନ ଏଥିରେ ରହିପାରନ୍ତି।

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ ଏହି ଗ୍ରହ କେବଳ ପୃଥିବୀ ଭଳି ନୁହେଁ, ବରଂ ଏହା ବାସ ଯୋଗ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଅଟେ। ଏହି ଜୋନର ସମସ୍ତ ଗ୍ରହମାନଙ୍କର ଜୀବନ ପାଇଁ ଅନେକ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି।ଏହି ଜୋନରେ ରହିବାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଗ୍ରହ ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ କିମ୍ବା ଅଧିକ ଥଣ୍ଡା ହେବ ନାହିଁ। ତାହା ହେଉଛି, ସେଠାରେ ଜୀବନର ଉନ୍ନତି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବହୁତ ଅଧିକ ହେବ।

ପୃଥିବୀଠାରୁ 117 ଆଲୋକ ବର୍ଷ ଦୂରରେ:-

ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିବା ଗ୍ରହ ପୃଥିବୀଠାରୁ 117 ଆଲୋକ ବର୍ଷ ଦୂରରେ ଅଟେ। ଏହି ଗ୍ରହରେ ଜୀବନ ହୋଇପାରେ। ତଥାପି, ଯଦି ଆପଣ ଭାବୁଛନ୍ତି ଜୀବନ ଯେପରି ବିଜ୍ଞାନ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଛି, ତେବେ ତାହା ସେପରି ନୁହେଁ। ଅନେକ ବୈଜ୍ଞାନିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡରେ ଯେକୌଣସି ରୂପରେ ଜୀବନ ବିଦ୍ୟମାନ ହୋଇପାରେ।ଏହା କଳ୍ପନା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ।

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଗ୍ରହରେ ଜୀବନ ଅନେକ କିମି ବରଫ ସ୍ତର ମଧ୍ୟରେ କୀଟପତଙ୍ଗ ଆକାରରେ ମଧ୍ୟ ମିଳିପାରେ କିମ୍ବା ଏହା ଏକ ଉନ୍ନତ ସଭ୍ୟତାର ରୂପରେ ମଧ୍ୟ ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇପାରେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ପୃଥିବୀ ପରି ଜୀବମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ ମଧ୍ୟ ଜୀବନ ମିଳିପାରିବ। ତାହା ହେଉଛି, ଯେପରି ମଣିଷ ପୃଥିବୀରେ ମିଳୁଛି, ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଗ୍ରହରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ମଣିଷ ରହିପାରନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.