ଶହୀଦଙ୍କୁ ସଲାମ : ମେଜର ପୁଅର ବାହାଘର ପାଇଁ ଝିଅ ଦେଖୁଥିଲେ ମମି-ବାପା, କିନ୍ତୁ ଠିକ ସେତିକିବେଳେ ଘରକୁ ଆସିଗଲା ମୃତ୍ୟୁ ଖବର,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ଯେଉଁ ଘରେ ସାହାନାଇ ଶବ୍ଦ ଶୁଭିବାର ଥିଲା, ସେଠାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଶୋକର ଛାୟା ଖେଳିଯାଇଛି | ଯେଉଁ ଘରକୁ ବୋହୂ ଖୁସି ନେଇ ଆସିବାର ଥିଲା, ସେହି ଘରକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ଆସିଗଲା | ଆଜ୍ଞା ହଁ, ଆମେ କଥା ହେଉଛନ୍ତି ମେଜର ସଂକଳ୍ପ ଯାଦବଙ୍କ ବିଷୟରେ, ଯିଏକି କାଶ୍ମୀରରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଶହୀଦ ହୋଇଗଲେ | ସେ ଜଣେ ରେସକ୍ୟୁ ମିଶନରେ ଥିଲେ ଏବଂ ଶହୀଦ ହୋଇଗଲେ |

ଜୟପୁରରେ ରହୁଥିଲେ ଶହୀଦ ମେଜର ସଂକଳ୍ପ :-

ଶହୀଦ ମେଜର ସଂକଳ୍ପ ଯାଦବ ଜୟପୁର ସହରରେ ରହୁଥିଲେ | ସେ ନିଜ ପରିବାର ସହିତ ସହରରେ ହିଁ ରହି ବଡ଼ ହୋଇଛନ୍ତି | ତାଙ୍କ ପରିବାରରେ ତାଙ୍କର ବାପାମା ଏବଂ ଜଣେ ଭାଇ ଅଛନ୍ତି | ବାପା ଆରବିଆଇରୁ ରିଟାୟାର୍ଡ଼ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ମା ଶିକ୍ଷିକା ଅଟନ୍ତି | ସେହିପରି ଭାଇ ଆଇଟି କମ୍ପାନୀରେ କାମ କରନ୍ତି | ମେଜର ସଂକଳ୍ପ ଯାଦବ ରୁଟିନ ମିଶନରେ ଥିଲେ ଏବଂ ଫରୱାର୍ଡ଼ ପୋଷ୍ଟରୁ ରୋଗୀଣା ସୈନିକଙ୍କ ଫେରାଇ ଆଣିବାପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ଦ୍ୱିପ୍ରହରରେ ଯାଇଥିଲେ |

ମେଜର ନିଜ ସାଥି ପାଇଲଟଙ୍କ ସହିତ ଇଣ୍ଡିଆନ ଆର୍ମିଙ୍କ ଚିତା ହେଲିକପ୍ଟର ଉପରେ ବସି ଯାଇଥିଲେ | ରାସ୍ତାରେ ପାଗ ଖରାପ ହୋଇଗଲା ଏବଂ ତାଙ୍କର ଚାପର କ୍ରାସ ହେଇଗଲା | ବାନ୍ଦୀପରା ଜିଲ୍ଲାର ଗୁରେଜର ବଉରବ ଅଂଚଳର ଖାଇରେ ବରଫ ମଧ୍ୟରେ ହେଲିକପ୍ଟରର ଭଗ୍ନାବଶେଷ ମିଳିଲା | ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଉଭୟ ମେଜର ସଂକଳ୍ପ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସାଥୀ ଆହତ ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ | ସଂକଳ୍ପ ଉଧାମପୁରର କମାଣ୍ଡ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କଲେ |

ବିବାହ ପାଇଁ ଝିଅ ଦେଖା ଚାଲିଥିଲା :-

ମେଜର ସଂକଳ୍ପଙ୍କ ପରିବାର କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଆରମ୍ଭରୁ ଆର୍ମିରେ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ | ଏହି କାରଣରୁ ସେ ଏହା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ | ସୱାଇ ମାନସିଂହ ସ୍କୁଲରେ ପଢିଥିବା ଶହୀଦ ମେଜର ୨୦୧୫ ମସିହାରେ ସେନାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ | ସେ ଆର୍ମିର ମେଭିଏସନ ୱିଙ୍ଗର ଅଂଶ ଥିଲେ | ୨୯ ବର୍ଷୀୟ ସହିଦ ମେଜର ନିକଟରେ ହିଁ ଘରୁ ଫେରି ଆସିଥିଲେ |

ପରିବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଏକ ମାସର ଛୁଟିରେ ଘରକୁ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ସେ ପୁରା ସମୟ ଘରେ ହିଁ ବିତାଇଥିଲେ | ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ବାପାମା ତାଙ୍କ ବିବାହକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତିତ ଥିଲେ ଏବଂ ବୋହୂ ଖୋଜୁଥିଲେ | ତେବେ ତାଙ୍କର ଏହି ସ୍ୱପ୍ନ ପୁରା ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ ଏବଂ ନିଜ ଜନ୍ମଦିନ ଠାରୁ କେବଳ ୧୭ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ସେ ଶହୀଦ ହୋଇଗଲେ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.