ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲେ,ଜାଣନ୍ତୁ ଜିନିଷ ନେବାର ନିୟମ, ନଚେତ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଜୋରିମାନା

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ଯଦି ଆପଣ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କର ବହୁତ କାମରେ ଆସିବ | ଭାରତୀୟ ରେଲୱେକୁ ଦୁନିଆର ଦ୍ୱିତୀୟ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ରେଳ ନେଟୱାର୍କ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଅର୍ଥାତ ଦେଶରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରନ୍ତି | କିନ୍ତୁ କଣ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି ଯେ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ କେତେ ଜିନିଷ ନେବାପାଇଁ ଅନୁମତି ରହିଛି | ଯଦି ଆପଣ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିବା ଜିନିଷ ଠାରୁ ଅଧିକ ନିଜ ସହିତ ରଖନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଛଅ ଗୁଣା ଅଧିକ ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିପାରେ |

ଭାରତୀୟ ରେଲୱେ କରିଛି ନିୟମ :-

ରେଲୱେ ନିୟମାନୁସାରେ, କିଛି ଜିନିଷକୁ ଟ୍ରେନ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ନେଇଯିବା ବ୍ୟାନ ଅଟେ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକୁ ଟ୍ରେନରେ ନେଇଯାନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜୋରିମାନା ସହିତ ଜେଲ ମଧ୍ୟ ଯିବାକୁ ପଡିପାରେ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଭାରତୀୟ ରେଲୱେର ଏହି ନିୟମ ବିଷୟରେ |

କେତେ ନେଇ ଯାଇପାରିବେ ଜିନିଷ ?

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଉଡ଼ାଜାହାଜ ଯାତ୍ରା ପରି ରେଲୱେରେ ମଧ୍ୟ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଜିନିଷ ନେବାର ସୀମା ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି | ଏଥିପାଇଁ ରେଲୱେ ତରଫରୁ କଠିନ ନିୟମ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି | ଏହି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଜଣେ ଯାତ୍ରୀ ଅଧିକାଂଶ ୫୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହିଁ ଜିନିଷ ନେଇଯାଇପାରିବ | ଯଦି କୌଣସି ଯାତ୍ରୀ ପାଖରେ ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ଜିନିଷ ଅଛି, ତେବେ ରେଲୱେ ନିୟମାନୁସାରେ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଅଲଗା ଭଡା ଦେବାକୁ ପଡିବ |

ଯଦି ଯାତ୍ରୀ ଏସି କୋଚରେ ଯାତ୍ରା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ସେ ନିଜ ସହିତ ୭୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ପଯ୍ୟନ୍ତ ଜିନିଷ ସହଜରେ ବିନା କୌଣସି ଏକ୍ସଟ୍ରା ଚାର୍ଜରେ ନେଇଯାଇପାରିବେ | ସେହିପରି ସ୍ଲିପରରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଯାତ୍ରୀ ନିଜ ସହିତ ୪୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହିଁ ଜିନିଷ ନେଇଯାଇପାରିବେ | ଯଦି ଆପଣ ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ଜିନିଷ ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଥିପାଇଁ ଏକ୍ସଟ୍ରା ଚାର୍ଜ ଦେବାକୁ ପଡିବ |

ଏହି ଜିନିଷ ଗୁଡିକୁ ନେଇପାରିବେ ନାହିଁ :-

ରେଲୱେ ନିୟମାନୁସାରେ, ଯାତ୍ରୀମାନେ ନିଜ ସହିତ ବନ କିମ୍ବା ଜ୍ୱଳନଶୀଳ ପଦାର୍ଥ ନେବାପାଇଁ ଅନୁମତି ନାହିଁ | ଏପରି କଲେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଭାରି ଜୋରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିପାରେ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏଥିପାଇଁ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ୩ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜେଲ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.