ମା ରାସ୍ତାକଡ଼ରେ କାମ କରନ୍ତି ଏବଂ ବାପା ବୁଡି ଯାଇଛନ୍ତି ଋଣରେ, ପୁଅ IAS ହୋଇ ସଫଳ କରିଦେଲା ଦୁହିଁଙ୍କ ତପସ୍ୟା

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ରାଜସ୍ଥାନର ଯୋଧପୁରର ବାସିନ୍ଦା ସୋହନଲାଲଙ୍କ ସଫଳତାର କାହାଣୀ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଉଦାହରଣ ଅଟେ, ଯେଉଁମାନେ ଆର୍ଥିକ ଅସୁବିଧାରେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷିତ କରାଇ ସେମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନଜନକ ପଦରେ ବଢ଼ାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି | 2021 ର ସିଭିଲ ସର୍ଭିସେସ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିବା ସୋହନଲାଲଙ୍କ ବାପାମାଆ ସେମାନଙ୍କର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ, ଚିନ୍ତା ଏବଂ ସାହସ ଦ୍ଵାରା ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏପରି ସ୍ଥାନକୁ ନେଇ ପହଞ୍ଚାଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ପହଞ୍ଚିବାର ସ୍ୱପ୍ନ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତେ ଦେଖି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ସୋହନଲାଲ IAS ହୋଇ ନିଜ ବାପାମାଆଙ୍କ ହୃଦୟକୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରି ଭରି ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷାରେ ସୋହନଲାଲଙ୍କ 681 ତମ ସ୍ଥାନ :-

ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ 2021 ର ସିଭିଲ ସର୍ଭିସେସ ପରୀକ୍ଷାରେ 681 ତମ ସ୍ଥାନ ଆଣି ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳକୁ ମୀରା ଦେବୀଙ୍କ ପୁଅ ସୋହନଲାଲ ଏବଂ ଯୋଧପୁରର ତିୱାରୀ ତହସିଲର ରାମପୁରା ଗାଁର ଗୋରଧୋନ ରାମ ସିହାଗଙ୍କ ପୁଅ ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳର ନାମ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରିଛନ୍ତି ।

ସୋହନଲାଲଙ୍କ ମା ମୀରା ଦେବୀ ମନରେଗା ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗାଁରେ ଶ୍ରମିକ ଭାବରେ କାମ କରୁଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ବାପା ଜଣେ କୃଷକ ଅଟନ୍ତି । ଶ୍ରମିକ ଏବଂ କୃଷକ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ଏହି ଦମ୍ପତି ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଣେ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବାପାମାଆ ବୋଲି ଜଣାଶୁଣା । ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୁଅ କଲେକ୍ଟର ଚେୟାରରେ ବସିବା ମାତ୍ରେ ସେ ଶ୍ରମିକ କାମ ବନ୍ଦ କରିଦେବେ ।

ଋଣ ନେଇ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପଢ଼ାଇଲେ :-

ଆଇଏଏସ ସୋହନଲାଲଙ୍କ ବାପାମାଆଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଭଲ ନଥିଲା । ଦୁହେଁ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ଚାଷ କରି କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପାଠ ପଢ଼ାଉଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗିଲା, ସେତେବେଳେ ବାପା ଗୋରଧୋନ ରାମ ସିହାଗ ମଧ୍ୟ 15 ଟି ବଡ କୃଷି ଜମି ବଦଳରେ ପ୍ରାୟ 20 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଋଣ ନେଇଥିଲେ । ଅନେକ ଅସୁବିଧା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା, ​​କିନ୍ତୁ ଏହି ଦମ୍ପତି ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷା ଉପରେ ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା କରିନଥିଲେ ।

ଗାଁ ସ୍କୁଲରେ ପଢ଼ିଥିଲେ ସୋହନଲାଲ :-

ଗୋରଧୋନ ରାମ ସିହାଗ ଏବଂ ମୀରା ଦେବୀଙ୍କ ତୃତୀୟ ପୁତ୍ର ସୋହନଲାଲ୍, ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗାଁ ସ୍କୁଲରେ ପାଠ ପଢିଥିଲେ । ସୋହନଲାଲ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାକୁ କୋଟାକୁ ଯାଇଥିଲେ । କୋଟାରେ, ସେ IIT ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ IIT-JEE ରେ 54 ତମ ସ୍ଥାନ ପାଇଲେ । ସେ ଆଇଆଇଟି ବମ୍ବେରୁ ତାଙ୍କର BTech କରିଛନ୍ତି |

ସୋହନଲାଲ ଆଇଆଇଟି ବମ୍ବେରୁ ବିଟେକ ଅଧ୍ୟୟନ ସମୟରେ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସକୁ ଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ବିଟେକ୍ କରିବା ପରେ ସେ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସେସ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ଆସିଥିଲେ । ଚତୁର୍ଥ ପ୍ରୟାସରେ ସୋହନଲାଲ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇ 681 ତମ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.