ପିଏମ ମୋଦିଙ୍କ ବଡ଼ ଘୋଷଣା : କରୋନାରେ ଅନାଥ ହୋଇଥିବା ପିଲାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଆସିବ ଏହି ଦିନ ଟଙ୍କା !

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ଆପଣମାନେ ତ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଥିବେ ଯେ କରୋନା ସମୟରେ କେତେ ପରିବାର,କେତେ ଲୋକେ ନିଜ ନିଜର ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ସମ୍ପର୍କୀୟ,ନିଜ ଲୋକଙ୍କୁ ହରାଇଛନ୍ତି । କିଏ ନିଜ ବାପାକୁ ତ ଆଉ କିଏ ନିଜ ମାଆକୁ ହରାଇଥିବା ବେଳେ,ଆଉ କିଏ ନିଜ ପୁଅ କୁ ହରାଇ ଜୀବନର ଯେମିତି ସବୁକିଛି ହରାଇଦେଇଛନ୍ତି । ଅନେକ ଅନାଥ ପିଲା ଯେଉଁ ମାନଙ୍କର କେହି ନଥିଲେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପିଏମ୍ ମୋଦି ମାଗଣା ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିମା ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି,ଏକଥା ସତ ଯେ ଟଙ୍କା କଣ ଦେଇଦେଲେ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ତ ଫେରିଆସିବନି ,ମାତ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ତ ତାଙ୍କ କାମ କରିବା ବି ଦରକାର ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସୋମବାର ଦିନ ସକାଳ ୧୦:୩୦ ରେ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ PM CARES ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସ୍କୁଲ ଯାଉଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ଟ୍ରାନସ୍ଫର କରିବେ। ୧୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ ରୁ ୨୮ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ପିତାମାତା କିମ୍ବା ଆଇନଗତ ଅଭିଭାବକ କିମ୍ବା ପୋଷ୍ୟ ପିତାମାତା କିମ୍ବା ବଞ୍ଚିଥିବା ପିତାମାତାଙ୍କୁ COVID-୧୯ ମହାମାରୀରେ ହରାଇଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସହାୟତା କରିବା ପାଇଁ ୨୯ ମେ ରେ ୨୦୨୧ ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରୁ PM CARES ଅନ୍ତର୍ଗତ ଏହି ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା ।

PMO ଅନୁସାରେ, କୋରୋନା କାରଣରୁ ଅନାଥ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ ମାସିକ ଭତ୍ତା ଏବଂ ୨୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପିଏମ କେୟାର ଫଣ୍ଡରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ସେମାନଙ୍କର ମାଗଣା ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ । ପିଏମଓ କହିଛି ଯେ କୋରୋନା କାରଣରୁ ଯେଉଁ ପିତାମାତା ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ହରାଇଛନ୍ତି, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ୧୮ ବର୍ଷ ପାଇଁ ପାଞ୍ଚ ଲକ୍ଷ ମାଗଣା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ପାଇବେ ।

ଏହା ସହିତ, ଏପରି ପିଲାମାନଙ୍କର ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଶିକ୍ଷା ଋଣ ପାଇବା ପାଇଁ ସହାୟତା ଦିଆଯିବ ଏବଂ ଏହାର ଭାର PM Cares Fund ରୁ ବହନ କରାଯିବ ।ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ସରକାରଙ୍କ ସମସ୍ତ ମନ୍ତ୍ରୀ, ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ମଣ୍ଡଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ଶ୍ରମିକମାନେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ୭୫ ଘଣ୍ଟା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା ଓ ସଫଳତାକୁ ନେଇ ଜନସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିବେ । ମେ’ ୩୦ ରେ ବିଜେପି ସଭାପତି ଜେପି ନଡ୍ଡା ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରିବେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.