ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବଲ୍ଲେବଲ୍ଲେ, ଜୁଲାଇ ୧ ରେ ପୁଣି ବଢିବ ଟଙ୍କା !

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ପାଇଁ ଏକ ବୃଦ୍ଧି ପଥରେ ଅଛି | ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ସକରାତ୍ମକ ଖବରରେ, DA ବୃଦ୍ଧି ଜୁଲାଇ ୧ ରୁ ଅଧିକ ଆୟ ଆଣିବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି | କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଡିଏ ୩୮% ହେବ ଏବଂ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ସମୟରେ ଆରାମ ଏବଂ ସହାୟତା ଆଣିବ। ଜୁଲାଇରେ କେନ୍ଦ୍ର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ DA ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବ |

ଡିଏରେ ୪% ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରିବ, ଯାହା ଜୁଲାଇ-ଅଗଷ୍ଟରେ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଗ୍ରାହକ ମୂଲ୍ୟ ସୂଚକାଙ୍କ ଉପରେ ଆଧାର କରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ଯାହା ଜି ନ୍ୟୁଜ୍ ହିନ୍ଦୀ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି।୨୦୧୨ ଜାନୁଆରୀ ଏବଂ ଫେବୃଆରୀ ର ପ୍ରଥମ ଦୁଇ ମାସ ପାଇଁ ଆଇଁସିପି ସୂଚକାଙ୍କ – ଏକ ଅବନତିର ସାକ୍ଷୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଦେଶରେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଯୋଗୁଁ ଖରାପ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛି । ଏପ୍ରିଲରେ ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଦର ୭.୭୯ ପ୍ରତିଶତର ରେକର୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଛି| ଜାନୁଆରୀରେ ୧୨୫.୧ ରୁ ଫେବୃଆରୀରେ ୧୨୫, ତା’ପରେ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ୧ ପଏଣ୍ଟକୁ ୧୨୬ କୁ ଲମ୍ଫ ଦିଆଗଲା |

ଏପ୍ରିଲ୍, ମେ ଏବଂ ଜୁନ୍ ର ପରବର୍ତ୍ତୀ ତିନିମାସ ପାଇଁ AICP ସଂଖ୍ୟା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆସିବ ନାହିଁ | ୧୨୬ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ସରକାରଙ୍କୁ ୪% DA ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ କରିବ | ୪ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ବର୍ତ୍ତମାନର ୩୪ ପ୍ରତିଶତରୁ DA ସଂଖ୍ୟାକୁ ୩୮ ପ୍ରତିଶତକୁ ନେଇଯିବ |

ଏହା ସର୍ବାଧିକ ଏବଂ ସର୍ବନିମ୍ନ ଦରମା ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ଯାହା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି।ଏକ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଜଣେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବେସିକ ଦରମା ୧୮,୦୦୦ ଟଙ୍କା, ତେବେ ୩୪ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ତାଙ୍କର ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ୬,୧୨୦ ଟଙ୍କା ହୋଇଥାଏ । ବର୍ଷକୁ ଦୁଇଥର ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଏ । ପ୍ରଥମ ଥର ଜାନୁଆରୀରେ ଓ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ଜୁଲାଇରେ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ ।ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି ଏହା ୩୮ ପ୍ରତିଶତ ହେବ, ତେବେ କର୍ମଚାରୀ ୬,୮୪୦ ଟଙ୍କା ଡିଏ ପାଇବେ ।ଏହାସହ ତିନି ମାସର ବକେୟା ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.