Monkeypox Alert: ଦେଶରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ବଢୁଛି ମଙ୍କିପକ୍ସ ମାମଲା, ଆସିଲା ନୁଆଁ ଗାଇଡଲାଇନ…

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Monkeypox Alert: କିଛି ଦେଶରୁ ମଙ୍କିପକ୍ସର ବଢୁଥିବା ମାମଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସତର୍କତାମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିସ୍ଥିତିକୁ କଡ଼ା ନଜର ରଖିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନସୁଖ ମଣ୍ଡାଭିଆ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜାତୀୟ ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ଆଇସିଏମଆର ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ କଡ଼ା ନଜର ରଖିବ ।

ବନ୍ଦର ଏବଂ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ସତର୍କତା :-

ସୂଚନାନୁସାରେ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବିମାନ ବନ୍ଦର ଏବଂ ବନ୍ଦରର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି । ଏକ ସରକାରୀ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ, “ସେମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ମଙ୍କିପକ୍ସ ପ୍ରଭାବିତ ଦେଶକୁ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା କୌଣସି ଅସୁସ୍ଥ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅଲଗା କରାଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ ନମୁନାକୁ ପୁଣେରେ ଥିବା ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ବାଇରୋଲୋଜିର ବିଏସ୍ଏଲ୍ ସୁବିଧାକୁ ପଠାଯାଉ ।”

ଏହି ଦେଶର ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଉପରେ ନଜର :-

ବ୍ରିଟେନ, ଆମେରିକା, ପର୍ତ୍ତୁଗାଲ, ସ୍ପେନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କେତେକ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶରୁ ମଙ୍କିପକ୍ସର ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଛି । ମଣିଷମାନଙ୍କରେ ମଙ୍କିପକ୍ସର ଲକ୍ଷଣ ଛୋଟପୋକ ସହିତ ସମାନ କିନ୍ତୁ ସାଧାରଣ ଅଟେ । WHO ଅନୁଯାୟୀ, ମଙ୍କିପକ୍ସ ସାଧାରଣତ ଜ୍ୱର, ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ଫୁଲା ରୋଗ ଥିବା ମଣିଷଠାରେ ଦେଖାଯାଏ ଏବଂ ଏହାର ଅନେକ ଚିକିତ୍ସା ଜଟିଳ ହୋଇପାରେ । ଏହା ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତର ହୋଇପାରେ, WHO କହିଛି ଯେ ନିକଟ ଅତୀତରେ ଏହି ଭାଇରସ ଦ୍ଵାରା ମୃତ୍ୟୁ ହାର ପ୍ରାୟ 3-6 ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି ।

କିପରି ବ୍ୟାପେ ମଙ୍କି ଭାଇରସ :-

ମଙ୍କିପକ୍ସ ଭାଇରସ ଦୂଷିତ ପଦାର୍ଥ ଯେପରିକି ଘା, ଶରୀରରୁ ବାହାରିଥିବା ସବୁ ପ୍ରକାରର ତରଳ ପଦାର୍ଥ (ପରିସ୍ରା, ଝାଳ, ସ୍ପର୍ମ), ନିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ଶଯ୍ୟା ସହିତ ଘନିଷ୍ଠ ସମ୍ପର୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ଅନ୍ୟ ଜଣକୁ ବ୍ୟାପିଥାଏ । ଏହାସହିତ ଯୌନ ସଂପର୍କ ଦ୍ଵାରା ମଧ୍ୟ ମଙ୍କିପକ୍ସ ହୋଇପାରେ । WHO କହିଛି ଯେ ମଙ୍କିପକ୍ସ ଏକ ପ୍ରକାରର ମିଶ୍ରିତ ରୋଗ ଅଟେ ।

ମଙ୍କିପକ୍ସ ଭାଇରସ କ’ଣ ଅଟେ ?

ଯଦି ମଙ୍କିପକ୍ସ ଭାଇରସ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯିବା, ତେବେ ଏହା ପକ୍ସଭିରିଡେ ପରିବାରର ଅର୍ଥୋପକ୍ସଭାଇରସ୍ ବଂଶର ଏକ ସଦସ୍ୟ ଅଟେ । ଭାରିଓଲା ଭାଇରସ, ଭେକ୍ସିନିୟା ଭାଇରସ ଏବଂ କାଉପକ୍ସ ଭାଇରସ ସମସ୍ତ ଅର୍ଥୋପକ୍ସଭାଇରସ ବଂଶର ସଦସ୍ୟ ଅଟନ୍ତି । ଅର୍ଥାତ୍ ଏହା ଏକ ମିଶ୍ରିତ ରୋଗ ଅଟେ । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଏହି ରୋଗ ପ୍ରଥମେ 1958 ମସିହାରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା । ଚିକେନପକ୍ସର ଚିକିତ୍ସା ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଅଧ୍ୟୟନ ଚାଲିଥିବାବେଳେ ଏହା ଆବିଷ୍କାର ହୋଇଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ମାଙ୍କଡ଼ମାନଙ୍କରେ ଛୋଟପୋକ ଭଳି ରୋଗର ଆକ୍ରାନ୍ତ ଦେଖାଯାଇଥିଲା ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.