ବିବାହିତ ପୁରୁଷମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି 4ଟି ଜିନିଷ, ନେଚୁରାଲ୍ ଉପାୟରେ ବଢ଼ିବ Testosterone

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Foods To Increase Testosterone: ଯେକୌଣସି ପୁରୁଷର ମ୍ୟାରେଡ ସେତେବେଳେ ଯାଇ ସଫଳ ରହିବ, ଯେତେବେଳେ ତାର ଫର୍ଟିଲିଟି ଉନ୍ନତ ହେବ । ବିବାହ ପରେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ନିଜ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ, ଯେପରିକି କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଶାରୀରିକ ଦୁର୍ବଳତା ନ ହେବ । ବଢୁଥିବା ବୟସ ସହିତ ମେଲ ଫର୍ଟିଲିଟି ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡିପାରେ, କାରଣ ବୟସ ବଢିବା ସହିତ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ ହର୍ମୋନରେ ଅଭାବ ଦେଖାଦିଏ ।

ପୁରୁଷମାନେ ନିଜର ଫର୍ଟିଲିଟି ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ କଣ୍ କରିବେ ?

ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ ହର୍ମୋନର କାମ କେବଳ ମେଲ ଫର୍ଟିଲିଟିକୁ ବଢ଼ାଇବା ନୁହେଁ ବରଂ ଏହାଦ୍ବାରା ହାଡଗୁଡ଼ିକ ମଜବୁତ୍ ଏବଂ ମାଂସପେଶୀର ବିକାଶରେ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିଥାଏ । ଯଦି କୌଣସି କାରଣରୁ ଏହି ହର୍ମୋନରେ ଅଭାବ ଦେଖାଦିଏ, ତେବେ ଭୟ କରିବା ଦରକାର୍ ନାହିଁ । ଆପଣ ଘରୋଇ ଜିନିଷ ଖାଇ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ ।

ଏହି 4 ଟି ଜିନିଷକୁ ଖାଇଲେ ବଢ଼ିବ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ ହର୍ମୋନ :-

1. ପିଆଜ :-

ପୁରୁଷଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ପିଆଜ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଏଥିରେ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ, ଯାହା ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ ବୃଦ୍ଧିରେ ବହୁତ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ | ତେବେ ଏହା ପନିପରିବା ଏବଂ ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ପିଆଜ କଞ୍ଚା ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଶରୀର ଉପରେ ଭଲ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ।

2. କସ୍ତୁରୀ :-

କସ୍ତୁରୀ ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ପର୍ମ୍ କାଉଣ୍ଟ ଏବଂ ମେଲ ଫର୍ଟିଲିଟିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରେ, କାରଣ ଏଥିରେ ଜିଙ୍କର ବହୁତ୍ ପରିମାଣ ଥାଏ | ଏହି ପୁଷ୍ଟିକର ଅଭାବ କାରଣରୁ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହାଇପୋଗୋନାଡିଜିମର ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ସଠିକ୍ ପରିମାଣରେ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ ନାହିଁ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, କସ୍ତୁରୀରୁ ଇଚ୍ଛାକୃତ ରେଜଲ୍ଟ ମିଳିପାରିବ ।

3. ସବୁଜ ପତ୍ର ପନିପରିବା :-

ସବୁଜ ପତ୍ରଯୁକ୍ତ ପନିପରିବା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଭଣ୍ଡାର ଅଟେ । କିନ୍ତୁ ଯଦି ପୁରୁଷମାନେ ଏହାକୁ ନିୟମିତ ଭାବେ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କର ଫର୍ଟିଲିଟି ଭଲ ହେବ । ଏଥିରୁ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମର ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣ ମିଳିଥାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ ସ୍ତର ଭଲ ରହେ । ବିଶେଷକରି ଯଦି ଆପଣ ପାଳଙ୍ଗ ଖାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ ।

4. ଅଦା :-

ଆପଣ ଅଦା ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ ସ୍ତରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବେ, ଏହାକୁ ସିଧାସଳଖ ଖାଇ ପାରିବେ କିମ୍ବା ଚା ସହିତ ମଧ୍ୟ ସେବନ କରି ପାରିବେ । ଏହା ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ଫର୍ଟିଲିଟିକୁ ଉନ୍ନତ କରିବା ପାଇଁ କାମ କରିଥାଏ, ଯାହାଦ୍ଵାରା ବାପା ହେବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ଆସିନଥାଏ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.