କଣ କୁକୁର ଶୁଙ୍ଘିକି କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀର ସୂଚନା ଦେଇପାରିବ ? ରିସର୍ଚ୍ଚରେ ହେଲା ଏହି ବଡ ଖୁଲାସା

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

New Study on Dogs and Coronavirus: କରୋନା ଭାଇରସର ରେପିଡ ଟେଷ୍ଟ କିଛି ମିନିଟରେ ରେଜଲ୍ଟ ଦେଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହା 100 ପ୍ରତିଶତ ସଠିକ କି ନାହିଁ ସବୁବେଳେ ସନ୍ଦେହ ରହିଥାଏ । ସେହିପରି କରୋନାର RT-PCR ଟେଷ୍ଟର ରେଜଲ୍ଟ ଆସିବାରେ କିଛି ସମୟ ଲାଗେ । ଏହିପରି ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ, ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ କୁକୁରମାନେ COVID-19 ର 97 ପ୍ରତିଶତ ମଣିଷର ଲକ୍ଷଣକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବେ ।

ଫିନଲ୍ୟାଣ୍ଡର ହେଲସିଙ୍କି ୟୁନିଭରସିଟିର ଷ୍ଟଡି ଅନୁଯାୟୀ, କୁକୁରମାନେ ଟେଷ୍ଟ କିଟ ଅପେକ୍ଷା ମଣିଷର କରୋନା ଭାଇରସ ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ଭଲ ଆଗରେ । ସେହିପରି କୁକୁରମାନେ ମଣିଷମାନଙ୍କରେ COVID-19 ର 97 ପ୍ରତିଶତ ଲକ୍ଷଣକୁ ଚିହ୍ନିପାରନ୍ତି । ଏହାସହିତ ଗବେଷଣା ସମୟରେ କୁକୁରମାନେ ନକାରାତ୍ମକ ନମୁନା ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ 91 ପ୍ରତିଶତ ସଠିକ୍ ରହିଛନ୍ତି ।

ଭାଇରସକୁ ଶୁଙ୍ଘିକି କୁକୁରମାନେ କରିପାରନ୍ତି ଚିହ୍ନଟ :-

ହେଲସିଙ୍କି ୟୁନିଭରସିଟି ଏବଂ ହେଲସିଙ୍କି ୟୁନିଭରସିଟି ହସପିଟାଲ ଅନୁଯାୟୀ, ଗନ୍ଧ ଦ୍ୱାରା COVID-19 କୁ ଚିହ୍ନଟ କରୁଥିବା କୁକୁରମାନଙ୍କୁ ଚର୍ମ ପ୍ରଦାହ ଦ୍ଵାରା କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଇପାରେ । ରିସର୍ଚ୍ଚ ସମୟରେ ଏହି ପ୍ରୟୋଗକୁ ଏକ ଟ୍ରାଏଲ୍ ଭାବରେ ଦେଖାଗଲା, ଯେଉଁଥିରେ କୁକୁରମାନେ ନମୁନା ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ 92% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ ।

ଏହି ଷ୍ଟଡିରେ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ସଠିକ୍ ତାଲିମ ଦିଆଯାଏ, ତେବେ କୁକୁରମାନେ 99% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବେ । ଏହି ଗବେଷଣା ଆଜିର ସମୟରେ ଦୁନିଆର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ । ଏହି ଗବେଷଣା ମାଧ୍ୟମରେ ମନୁଷ୍ୟର ସଂକ୍ରମଣ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଏହାକୁ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ୟାପିବାରେ ମଧ୍ୟ ରୋକାଯାଇପାରିବ ।

ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ପ୍ରଜାତିର କୁକୁର, ଯାହାକୁ ଆପଣ ଏୟାରପୋର୍ଟ, ରେଲୱେ ଷ୍ଟେସନ କିମ୍ବା ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରାୟତ ଦେଖନ୍ତି ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ଶୁଙ୍ଘିବା ଶକ୍ତି କାରଣରୁ ଡ୍ରଗ୍ସ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବେଆଇନ ସାମଗ୍ରୀ ଖୋଜିବାରେ ପାରଙ୍ଗମ ଅଟନ୍ତି, ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଶୁଙ୍ଘିକି COVID-19 ର ମଧ୍ୟ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବେ ଏବଂ ନିଶ୍ଚିତ କରିପାରିବେ ଯେ ରୋଗୀମାନେ ବିନା ବିଳମ୍ବରେ ନିଜର ଚିକିତ୍ସା ଆରମ୍ଭ କରାଇବେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.