ମହାକାଶରେ ଥିବା ବ୍ଲାକହୋଲରୁ ଶୁଭୁଛି ଭୟାନକ ଶବ୍ଦ,ଶୁଣନ୍ତୁ କେମିତି ଶବ୍ଦ ହେଉଛି

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ବ୍ଲାକ୍ ହୋଲ୍ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡର ସବୁଠାରୁ ରହସ୍ୟମୟ ପିଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ସେଗୁଡିକ୍ ବିଷୟରେ କୌଣସି ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ସୂଚନା ନାହିଁ କାରଣ ସେଗୁଡିକ ନିଜର ଅତି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ମାଧ୍ୟାକର୍ଷଣ ଶକ୍ତି ବଳରେ ଆଖପାଖ ଆଲୋକ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହୁଅନ୍ତି । ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହି ବ୍ଲାକ୍ ହୋଲ୍‌ ଗୁଡିକର ଘଟଣା ଗୁଡ଼ିକରୁ ସେଗୁଡିକର ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି ।

ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ, ସେମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ଲାକ୍ ହୋଲ୍ ଯେପରି ପଦାର୍ଥ ଗ୍ରହଣ କରେ ଏହାର ଆକାର ସେପରି ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ହୁଏ । ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ସୁପର୍‌ମାସିଭ୍ ବ୍ଲାକ୍ ହୋଲ୍ ନିକଟରେ ଥିବା ପଦାର୍ଥର ଚମତ୍କାର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ଏହାର ଭାର ସହିତ ନିବିଡ ଭାବରେ ଜଡିତ । ସୁପର୍‌ମାସିଭ୍ ବ୍ଲାକ୍ ହୋଲ୍ ଆମ ସୂର୍ଯ୍ୟଠାରୁ ଶହ ଶହ କୋଟି ଗୁଣ ଭାରି ଏବଂ ସାଧାରଣତଃ ଗାଲାକ୍ସିର କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଯେତେବେଳେ ଏଗୁଡିକ ସୁସୁପ୍ତ, ଅର୍ଥାତ୍ ଆଖପାଖ ତାରା ଗୁଡ଼ିକର ପଦାର୍ଥ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ୍ ଗିଳି ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେଗୁଡିକର ଆଖପାଖରୁ ବହୁତ କମ୍ ଆଲୋକ ନିର୍ଗତ ହୁଏ ।

ଯେବେଠୁ ବ୍ଲାକ୍ ହୋଲର ଧାରଣା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି, ସେବେଠୁ ଏହା ବିଷୟରେ ଅନେକ ତଥ୍ୟ ହାସଲ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଏପରି ବ୍ଲାକ ହୋଲକୁ ନେଇକି ବହୁ ପ୍ରକାର ତଥ୍ୟ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଯେଉଁ ଏକ ବଡ଼ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ତାହା ହେଲା ନାସାର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବ୍ଲାକ ହୋଲ୍ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଗବେଷଣା କରୁ କରୁ ବ୍ଲାକ ହୋଲ୍ ରୁ ଆସୁଥିବା ଏକ ଭୟାନକ ଶବ୍ଦ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି । କେବଳ ଗୋଟିଏ ପ୍ରକାର ନୁହଁ ୮ ପ୍ରକାରର ଶବ୍ଦ ସେଥିରୁ ନିର୍ଗତ ହୁଏ ।

ତେବେ ଛାୟାପଥରେ ପ୍ରତିଧ୍ୱନୀ ହେଉଥିବା ଏହି ଶବ୍ଦ ୫୭ ଅକ୍ଟେଭ ତଳକୁ ଥିବାରୁ ସାଧାରଣରେ ମଣିଷର କାନକୁ ଶୁଭେ ନାହିଁ । ତେଣୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ଏହାର ତିବ୍ରତାକୁ ରେଭରବରେସନ ମେସିନ ସାହାଯ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି କରି ରେକର୍ଡ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ପାରିଲେ । ଯାହାକି ଚଳିତ ବର୍ଷ ନାସା ବ୍ଲାକହୋଲ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ସାପ୍ତାହିକରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ତେବେ ଏହି ଶବ୍ଦ ଏତେ ଭୟଙ୍କର ଯେ କେହିବି ଶୁଣିଲେ ଭୟଭୀତ ହୋଇଯିବା ସୁନିଶ୍ଚିତ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.