ମା ବାପା ପରିବା ଠେଲା ଲଗାନ୍ତି,ଆଉ ବର୍ତମାନ ତାଙ୍କ ଝିଅ ହୋଇଗଲେ ଜଜ୍, ଜାଣନ୍ତୁ ପରିଶ୍ରମ ଆଗରେ କିପରି ଭାଗ୍ୟ ମଧ୍ୟ ହାର ମାନେ

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ଗରିବର ଜୀବନ ହେଉ,ମାତା ପିତା ଠେଲାରେ ପରିବା ବିକ୍ରି କରି ଜୀବିକା ଉପାର୍ଜନ କରିଥାନ୍ତି ସେତେବେଳେ ଭାଗ୍ୟ ଏଭଳି କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦୁଃଖମୟ ଜୀବନ ଲେଖିଥିଲେ|କିନ୍ତୁ ଏହି ଝିଅ ନିଜର ଅଧ୍ୟୟନ ଓ ସାଧନା ବଳରେ ନିଜ ଭାଗ୍ୟ ଲେଖିଥିଲେ ଫଳରେ ଉଚ୍ଚ ପଦରେ ବସିଥିଲେ|

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଇନ୍ଦୋରରେ ପରିବା ବିକାଳୀର ଝିଅ ସିଭିଲ ଜଜ୍ ବନିଗଲେ|ବୁଧବାର ୨୫ ବର୍ଷୀୟ ଅଙ୍କିତା ନାଗର ଏହି ଖୁସି ଖବର ପ୍ରଥମେ ମା’କୁ ଦେଇଥିଲେ|ମା ଠେଲାରେ ପରିବା ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ|ଅଙ୍କିତା ରେଜଲ୍ଟର ପ୍ରିଣ୍ଟ ନେଇ ମା ପାଖକୁ ଯାଇ କହିଲେ ମୁଁ ଜଜ୍ ବନିଗଲି|ସେ କହିଛନ୍ତି ରେଜଲ୍ଟ ଏକ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ବାହାରିଲା କିନ୍ତୁ ପରିବାରର ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଫଳରେ ସମସ୍ତେ ବାହାରେ ଥିଲେ|ଦୁଃଖମୟ ପରିସ୍ଥିତି ଥିଲା ତେଣୁ ସେ ବତାଇ ପାରି ନଥିଲେ|

ଅଙ୍କିତା ନଗରର ସିଭିଲ ଜଜ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ନିଜ ଏସସି କୋଟାରେ ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି|ସେ କହିଛନ୍ତି ପରିବାରର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ପରିବା ବିକୁଥିଲେ|ବାପା ୫ଟାରେ ଉଠି ମଣ୍ଡି ଯାଇଥାନ୍ତି|ମା ୮ ଟା ଭିତରେ ଖାଇବା ବନାଇ ଠେଲା ପାଖକୁ ଯାଇଥାନ୍ତି|ବଡ ଭାଇ ଆକାଶ ରେତ ମଣ୍ଡିରେ ମଜଦୁର କରେ|ଛୋଟ ଭଉଣୀର ଵିଵାହ ହୋଇ ସାରିଛି|

ସେ ଦୈନିକ ୮ ଘଣ୍ଟା ପଢୁଥିଲେ|ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଯେତେବେଳେ ଠେଲାରେ ଅଧିକ ଭିଡ ଲାଗେ ସେ ପରିବା ବିକିବା ପାଇଁ ଯାଇଥାନ୍ତି|ରାତି ୧୦ଟାରେ ଦୋକାନ ବନ୍ଦ କରି ଆସନ୍ତି|୧୧ ଟାରେ ପଢିବା ପାଇଁ ବସି ଯାଇଛନ୍ତି|

ସେ ତିନି ବର୍ଷ ଧରି ସିଭିଲ ଜଜ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଥିଲେ|୨୦୧୭ ରେ ସେ ଇନ୍ଦୋରର ବୈଷ୍ଣବ କଲେଜରୁ ଏଲ୍ଏଲବି କରିଥିଲେ|ଏହାପରେ ୨୦୨୧ରେ ଏଲ୍ଏଲ୍ଏମ ରେ ପାସ କରିଥିଲେ|ବାପା ଉଧାର ନେଇ ଫିସ ଦେଉଥିଲେ|ସେ ଲଗାତାର ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଥିଲେ|ଦୁଇଥର ଅସଫଳ ପରେ ବାପା ମା ସାହସ ଦେଉଥିଲେ|ଯେତେବେଳେ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ପ୍ରକାଶିତ ହେଲା ସେତେବେଳେ ସେ ପ୍ରଥମେ ମା ପାଖକୁ ଯାଇଥିଲେ|

ସେ କହିଲେ ତାଙ୍କ ଘରେ ଛୋଟ ବଖରା ଥିଲା|ଗରମରେ ଛାତ ଗରମ ଓ ବର୍ଷାରେ ପାଣି ପଡ଼ୁଥିଲା|ଭାଇ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ଗୋଟିଏ କୁଲର ଆଣିଥିଲେ|ମୋ ପରିବାର ମୋ ପାଇଁ ଯାହା କଲେ ତା ପାଇଁ ଶବ୍ଦ ନାହିଁ|

ତାଙ୍କ ବାପା କହିଲେ ଯେ ଅଙ୍କିତା ବହୁ ସଂଘର୍ଷ କରିଥିଲେ|ଆମର ଆର୍ଥିକ ଅନଟନ ସତ୍ୱେ ତାଙ୍କ ପଢା ଅଟକାଇ ନଥିଲେ|ତାଙ୍କ ମା କହିଛନ୍ତି ଝିଅ ଜଜ୍ ବନିବା ଖଵର ଶୁଣି ମୋ ଆଖିରୁ ଖୁସିରେ ଲୁହଧାର ଝରିଗଲା|

Leave A Reply

Your email address will not be published.