ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସର ଏହି ସ୍କିମରେ ଜମା କରନ୍ତୁ ମାତ୍ର 95 ଟଙ୍କା ଏବଂ ପାଆନ୍ତୁ 14 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସର ଏମିତି ଗୋଟିଏ ନିବେଶ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ମାତ୍ର 95 ଟଙ୍କା ଲଗାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ ଏବଂ ପରିପକ୍ୱତା ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ 14 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଫଣ୍ଡ ମିଳିବ । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ସ୍କୀମର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା …

ବାସ୍ତବରେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସର ଯେଉଁ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ କହିବୁ, ଏହା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଅଟେ । ପୋଷ୍ଟ ଅଫିସର ଏହି ଯୋଜନାର ନାମ ” ଗ୍ରାମ ସୁମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରାମୀଣ ଡାକ ଜୀବନ ବୀମା ” ଅଟେ । ଏହି ସ୍କିମ ଅଧୀନରେ ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ 95 ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରି 14 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହାସଲ କରିପାରିବେ । ଏହି ଯୋଜନାରେ ପଲିସି ହୋଲ୍ଡର ଜୀବିତ ରହିଲେ ମନି ବ୍ୟାଙ୍କର ଲାଭ ମଧ୍ୟ ପାଇପାରିବେ, ଅର୍ଥାତ୍ ଯେତେ ପଇସା ଆପଣ ଲଗାଇବେ ତାହା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଫେରସ୍ତ ହେବ ।

ଏହି ପଲିସି ନେବାର ବୟସସୀମା :-

ଗ୍ରାମ ସୁମଙ୍ଗଳ ଯୋଜନାରେ ହୋଲ୍ଡରଙ୍କୁ ପରିପକ୍ୱତା ସମୟରେ ବୋନସ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ । ଏହି ବିମାକୁ 15 ଏବଂ 20 ବର୍ଷ ପାଇଁ ନିଆଯାଇପାରେ । ପଲିସିଧାରୀଙ୍କ ବୟସ 19ରୁ 45 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ହେବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ସବୁଠାରୁ ବିଶେଷ କଥା ଏହା ଯେ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଭାରତର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକ ପାଇପାରିବେ ।

ପରିପକ୍ୱତା ସମୟରେ ବୋନସ ଏବଂ 40% ମିଳିଥାଏ ପଇସା :-

ଏହି ପଲିସି ଅନୁଯାୟୀ, ଆପଣଙ୍କୁ 10 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ ଏସ୍ୟୋର୍ଡ ମିଳିଥାଏ । ସେହିପରି ପଲିସି ସମୟରେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜୀବିତ ରହିଲେ ତାଙ୍କୁ 15 ବର୍ଷରେ 6 ବର୍ଷ, 9 ବର୍ଷ ଏବଂ 12 ବର୍ଷରେ 20 ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମନି ବ୍ୟାକ ମିଳିଥାଏ । ଏହାପରେ ପରିପକ୍ୱତା ସମୟରେ ବୋନସ ସହିତ ଆପଣଙ୍କୁ ଅବଶିଷ୍ଟ 40% ପଇସା ମଧ୍ୟ ମିଳିଯିବ ।

ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି 20 ବର୍ଷର ପଲିସି ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ମନି ବ୍ୟାକ 8 ବର୍ଷ, 12 ବର୍ଷ ଏବଂ 16 ବର୍ଷର ଅବଧିରେ 20% ହିସାବରେ ମିଳିଥାଏ । ଅବଶିଷ୍ଟ 40% ପଇସା ବୋନସ ସହିତ ପରିପକ୍ୱତା ସମୟରେ ଦିଆଯାଇଥାଏ । ପଲିସିଧାରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହେଲେ ନୋମିନିଙ୍କୁ ବୀମାଭୁକ୍ତ ରାଶି ସହିତ ବୋନସ ରାଶି ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଏ ।

ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି 25 ​​ବର୍ଷ ବୟସରେ ଯଦି 7 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବୀମା ରାଶି ସହିତ 20 ବର୍ଷ ପାଇଁ ଏହି ପଲିସି ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରତିଦିନ 95 ଟଙ୍କା ଅର୍ଥାତ୍ ମାସକୁ 2850 ଟଙ୍କା କିସ୍ତି ଆକାରରେ ଦେବାକୁ ପଡିବ | 3 ମାସରେ କିସ୍ତି ଦେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ 8850 ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ 6 ମାସରେ ଆପଣଙ୍କୁ 17100 ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ | ଆପଣଙ୍କୁ ପରିପକ୍ୱତା ଉପରେ ପ୍ରାୟ 14 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଯିବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.