ସ୍ତ୍ରୀ ନାଁରେ ଶୀଘ୍ର ଖୋଲନ୍ତୁ ଏହି ସ୍ପେଶାଲ ଆକାଉଣ୍ଟ, ପ୍ରତି ମାସରେ ମିଳିବ 44, 793 ଟଙ୍କା, ଜାଣନ୍ତୁ ଉପାୟ

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ଯଦି ଆପଣ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହୁଅନ୍ତୁ, ଯେପରିକି ଆପଣଙ୍କ ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ଘରକୁ ଗୋଟିଏ ରେଗୁଲାର ଇନକମ ଆସୁ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ପଇସା ପାଇଁ କାହା ଉପରେ ନିର୍ଭର ନ କରନ୍ତୁ, ତେବେ ଆପଣ ଆଜି ହିଁ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ରେଗୁଲାର ଇନକମର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ National Pension Scheme ରେ ବିନିଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ସ୍ତ୍ରୀ ନାଁରେ ଖୋଲନ୍ତୁ ନ୍ୟୁ ପେନସନ ସିଷ୍ଟମ ଖାତା :-

ଆପଣ ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀ ନାମରେ ନ୍ୟୁ ପେନସନ ସିଷ୍ଟମ(NPS) ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିପାରିବେ । NPS ଆକାଉଣ୍ଟ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀକୁ 60 ବର୍ଷ ବୟସ ପୁରା ହେବାପରେ ସବୁ ରକମ ଦେବ । ଏହାସହିତ ପ୍ରତିମାସରେ ତାଙ୍କର ପେନସନ ଭାବରେ ରେଗୁଲାର ଇନକମ ମଧ୍ୟ ହେବ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, NPS ଆକାଉଣ୍ଟ ସହିତ ଆପଣ ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିର କରିପାରିବେ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ପ୍ରତିମାସରେ କେତେ ପେନସନ ମିଳିବ ।

ବିନିଯୋଗ କରିବା ବହୁତ୍ ସହଜ :-

ଆପଣ NPS ଆକାଉଣ୍ଟରେ ନିଜ ସୁବିଧା ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତି ମାସରେ କିମ୍ବା ବାର୍ଷିକ ପଇସା ଜମା କରିପାରିବେ । ଆପଣ କେବଳ 1000 ଟଙ୍କାରୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ତ୍ରୀ ନାମରେ ଏହି ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିପାରିବେ । 60 ବର୍ଷ ବୟସରେ NPS ଆକାଉଣ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ୟୋର ହୋଇଯାଏ । ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଆପଣ ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀର ଖାତାକୁ 65 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଧ୍ୟ ଚଲାଇପାରିବେ ।

45 ହଜାର ଟଙ୍କାର ମାସିକ ଇନକମ :-

ଉଦାହରଣରୁ ବୁଝିନିଅନ୍ତୁ : ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ବୟସ 30 ବର୍ଷ ଏବଂ ଆପଣ ତାଙ୍କର NPS ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପ୍ରତିମାସରେ 5 ହଜାର ଟଙ୍କାର ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ବିନିଯୋଗ ଉପରେ ବାର୍ଷିକ 10 ପ୍ରତିଶତ ରିଟର୍ନ ମିଳିଥାଏ ଏବଂ 60 ବର୍ଷ ବୟସରେ ତାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ 1.12କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଯିବ ।

ତାଙ୍କୁ ଏଥିରୁ ପ୍ରାୟ 45 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଯିବ । ଏହାବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତିମାସରେ 45,000 ଟଙ୍କାର ପେନସନ ମଧ୍ୟ ମିଳିବ । ବିଶେଷ କଥା ଏହା ଯେ ତାଙ୍କୁ ସାରା ଜୀବନ ଏମିତି ପେନସନ ମିଳିବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.