PPF ଏବଂ ସୁକନ୍ୟା ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀମାନେ ପାଇବେ ଲାଭ, ସର୍ବନିମ୍ନ ରାଶି ଜମା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ,ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସୂଚନା

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ପବ୍ଲିକ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ (ପିପିଏଫ), ସୁକନ୍ୟା ସମ୍ରିଦ୍ଧି ଯୋଜନା (SSY) ଏବଂ ନ୍ୟାସନାଲ ପେନ୍ସନ୍ ସିଷ୍ଟମ (NPS) ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଛୋଟ ସଞ୍ଚୟ ଯୋଜନା ସର୍ବନିମ୍ନ ଅବଦାନ ଆବଶ୍ୟକ କରିଥାଏ ।

ଯଦି ଏହି ଯୋଜନାଗୁଡିକର ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଧାରକମାନେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପାଇଁ କୌଣସି ଟଙ୍କା ଜମା କରିନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହିପରି ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ସକ୍ରିୟ ରଖିବା ପାଇଁ 31 ମାର୍ଚ୍ଚ 2022 କିମ୍ବା ପୂର୍ବରୁ ଦେୟ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ସମସ୍ତ ଯୋଜନାଗୁଡିକ ଆୟକର ଅଧିନିୟମର 80C ବିଭାଗକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଟିକସଦାତାଙ୍କୁ 1.5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରିହାତିର ଲାଭ ଦେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ଜନସାଧାରଣ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ (ପିପିଏଫ୍):-

ଯଦି ଆମେ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ପିପିଏଫ୍ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଦେଖିବା, ତେବେ ସର୍ବନିମ୍ନ ବାର୍ଷିକ ଅବଦାନ 500 ଟଙ୍କା ହୋଇଛି। ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଏହି ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ହେଉଛି ମାର୍ଚ୍ଚ 31, 2022। ଯଦି ମାର୍ଚ୍ଚ 31, 2022 ସୁଦ୍ଧା ଏକ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀ ଯୋଗଦାନ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ସେ ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ପାଇଁ 50 ଟଙ୍କା ଏବଂ ସେହି ବର୍ଷ ପାଇଁ 500 ଟଙ୍କା ବକେୟା ସଦସ୍ୟତା ଦେବାକୁ ପଡିବ।

ଏହା ସହିତ, ଯଦି ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଅବଦାନ ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ, ତେବେ ପିପିଏଫ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଡେଡ଼ ବୋଲି ଧରାଯାଏ। ଖାତା ପୁନଃସକ୍ରିୟ ନହେବା ଯାଏଁ ଏକ ଡେଡ଼ ପିପିଏଫ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଆଂଶିକ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାର ସୁବିଧା ସହିତ ଏହାର ରୁଣ ପାଇବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ।

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପେନ୍ସନ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ମିଳିବ ଫାଇଦା:-

ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ସକ୍ରିୟ ରଖିବା ପାଇଁ NPS ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ସର୍ବନିମ୍ନ 1000 ଟଙ୍କା ଯୋଗଦାନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଯଦି NPS Tier-I ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଅବଦାନ ଦିଆଯାଏ ନାହିଁ, ତେବେ ଖାତା ନିଷ୍କ୍ରିୟ ବୋଲି ଧରାଯାଏ। ଯଦି ଆପଣ ଡେଡ଼ NPS ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଆକ୍ଟିଭ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଅବଦାନ ସହିତ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ 100 ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ।

NPS ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଫ୍ରିଜ୍ କରିବା ପାଇଁ ପଏଣ୍ଟ ଅଫ୍ ପ୍ରେଜେନ୍ସନ୍ (POP) ଚାର୍ଜ ମଧ୍ୟ ଯୋଡିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ। ଯଦି ଜଣଙ୍କର ଏକ ଟାୟାର୍ II NPS ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଅଛି ତେବେ ଟାୟାର୍-1 ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ସହ ଟାୟାର୍-2 ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଫ୍ରିଜ୍ ହେବା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ।

ସୁକନ୍ୟା ସମ୍ରିଧୀ ଖାତା (SSA):-

ଯଦି ଆପଣ ସୁକନ୍ୟା ସମ୍ରିଧୀ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ସକ୍ରିୟ ରଖିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ସର୍ବନିମ୍ନ 250 ଟଙ୍କା ଜମା କରିବାକୁ ପଡିବ। ଯଦି ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଜମା କରା ନ ଯାଏ, ତେବେ ଆକାଉଣ୍ଟଟି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଗୋଇ ନଥାଏ। SSY ଖାତା ଖୋଲିବାର ତାରିଖ ଅନୁଯାୟୀ, 15 ବର୍ଷ ସମାପ୍ତ ହେବାର କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ, ନିଷ୍କ୍ରିୟ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ନିୟମିତ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.