ମାଆକୁ କୂଅରେ ବୁଡ଼ିଯିବାର ଦେଖି ଡେଇଁ ପଡ଼ିଲା ପୁଅ, କିନ୍ତୁ ଚାଲିଗଲା ଦୁଇ ଜନକର ଜୀବନ

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନରେ ଜଣେ ମା ପ୍ରଥମେ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ କେହି ମା ଙ୍କ ପରି ସତ୍ୟ ଏବଂ ବାସ୍ତବିକ କିଏ ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ। ଜଣେ ମା ହିଁ ଏକମାତ୍ର ଯିଏ ଭଲ ଏବଂ ଖରାପ ସମୟରେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ରହିଥାଏ। ଶିଶୁର ସୁଖ ପାଇଁ, ମା ନିଜ ସୁଖକୁ ବଳି ଦେଇଥାଏ କିନ୍ତୁ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବାକୁ ଦିଏ ନାହିଁ। ମା’ଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଆମର ଭଲ ଏବଂ ଖରାପର ଯତ୍ନ କେହି ନେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ।

ମା ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଆନ୍ତି। ମା’ର କ୍ଷୀରର ରୁ ପରିଶୋଧ କରିବା କାହାର ସୀମାରେ ନାହିଁ। ନିକଟରେ ଏପରି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯାହାକୁ ଜାଣିଲେ ଆପଣଙ୍କ ଆଖି ଛଳ ଛଳ ହୋଇଯିବ। ବାସ୍ତବରେ ଜୟପୁର ଜିଲ୍ଲାରୁ ଏହି ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେଉଁଠାରେ ଜଣେ ପୁଅ ନିଜ ମା’ର କ୍ଷୀରର ରୁଣ ପରିଶୋଧ କରିବାକୁ ନିଜ ଜୀବନ ଦେଇ ଦେଇଛି। କିନ୍ତୁ ପୁଅ ନିଜ ମା’ର ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ।

ଜୟପୁରର ଅଟେ ଏହି ମାମଲା:-

ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ମାମଲା ଜୟପୁରର ଚକସୁ ଅଞ୍ଚଳର, ଯେଉଁଠାରେ ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି ଯେଉଁଠାରେ ଉଭୟ ମା ଏବଂ ପୁଅ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ପୋଲିସର ସୂଚନାନୁସାରେ, ଏହି ଘଟଣା ସକାଳ ପ୍ରାୟ 10 ଟା ସମୟରେ ଜୟପୁରର ଚକସୁ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଶକ୍କର ଖାଭଡା ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ କୂଅରେ ଘଟିଥିଲା। ସେଠାରେ, 25 ବର୍ଷୀୟ ଗିରାଜ ଓ ତାଙ୍କ ମାଆ ସୋନା ଦେବୀ (48) ଙ୍କ ସହିତ ତାଙ୍କ ଚାଷ ଜମିରେ କାମ କରୁଥିଲେ।ଏହି ସମୟରେ ସୋନା ଦେବୀ ପାଣି ପିଇବା ପାଇଁ କ୍ଷେତରେ ନିର୍ମିତ କୂଅକୁ ଯାଇଥିଲେ।

ସେଠାରେ ପାଣି ଭରିବାବେଳେ ସୋନା ଦେବୀଙ୍କ ପାଦ ହଠାତ୍ ଖସିଗଲା ଏବଂ ସେ କୂଅରେ ପଡ଼ିଗଲେ। ମାଆ ବୁଡ଼ିଯିବାର ଦେଖି ପୁଅ ମଧ୍ୟ କୂଅ ଭିତରକୁ ଡେଇଁ ପଡ଼ିଲା କିନ୍ତୁ ଦୁହେଁଙ୍କ ପ୍ରାଣ ଚାଲିଗଲା। ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ କରିବା ପରେ ପୋଲିସ ମା ଓ ପୁଅର ମୃତଦେହକୁ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛି। ପୁଅ ହିଁ ଏକମାତ୍ର ଯେଉଁଥିରେ ସେ ନିଜ ମା ପାଇଁ ଜୀବନ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ପରେ ମୃତକଙ୍କ ଗାଁରେ ଶୋକ ଛାୟା ବ୍ୟାପିଛି।

ପୁଅ ସିଧା କୂଅକୁ ଡେଇଁପଡ଼ିଲା:-

ଏହା କୁହାଯାଉଛି ଯେ କ୍ଷେତରେ କାମ କରୁଥିବା ତାଙ୍କ ପୁଅ ଗିରାଜ ଯେତେବେଳେ ମା’କୁ କୂଅରେ ବୁଡ଼ି ଯାଉଥିବାର ଦେଖିଲେ, ସେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ କୂଅ ଆଡକୁ ଦୌଡ଼ିଗଲେ ଏବଂ କୌଣସି ସମୟ ନଷ୍ଟ ନକରି ମା’ଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ଯାଇ ସେ ସିଧା କୂଅକୁ ଡେଇଁ ପଡିଲେ କିନ୍ତୁ ବୋଧହୁଏ ଭାଗ୍ୟର ମନରେ ଆଉ କିଛି ଥିଲା। କୂଅରେ ବୁଡ଼ିଯିବା କାରଣରୁ ଉଭୟ ମା ଓ ପୁଅ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ।

କୂଅରୁ ବାହାରିଲା ବେଳକୁ ଜୀବନ ଚାଲି ଯାଇଥିଲା:-

ଗ୍ରାମବାସୀ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ମାତ୍ରେ ସେମାନେ ତୁରନ୍ତ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ଉଭୟ ମା ଏବଂ ପୁଅକୁ କୂଅରୁ ବାହାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ସେପଟେ ଗ୍ରାମବାସୀ ମଧ୍ୟ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସକୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ସୂଚନା ପୋଲିସ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ ସେମାନେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ପୋଲିସ ସିଭିଲ ଡିଫେନ୍ସ ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳକୁ ଡାକିଥିଲା। ପରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଏବଂ ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳ ସେମାନଙ୍କୁ ବାହାରକୁ ନେଇଗଲେ କିନ୍ତୁ ସେତେବେଳକୁ ବହୁତ ଡେରି ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଦୁହେଁ ଏହି ଦୁନିଆକୁ ଛାଡି ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ।

ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ଆଖି ଛଳ ଛଳ ହୋଇଗଲା:-

ଯେତେବେଳେ ମା ଓ ପୁଅକୁ କୂଅରୁ ବାହାରକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା, ପୋଲିସ ତୁରନ୍ତ ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ଥିବା ଡାକ୍ତରମାନେ ଗିରାଜ ଏବଂ ସୋନି ଦେବୀଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଗ୍ରାମବାସୀ ଏହି ଖବର ଶୁଣିବା ମାତ୍ରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଆଖିରେ ଲୁହ ଭରି ଆସିଥିଲା। ମା ଓ ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ ଶୋକ ବ୍ୟାପିଗଲା। ସମସ୍ତେ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ଗିରାଜ ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଅତୁଳନୀୟ ଚମତ୍କାରତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ସେ ନିଜ ଜୀବନ ବିଷୟରେ ଟିକେବି ଚିନ୍ତା ନକରି ସିଧା କୂଅକୁ ଡେଇଁ ପଡିଲେ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଉଦ୍ୟମ ଫଳପ୍ରଦ ହେଲା ନାହିଁ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.