ନକଲି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟରେ ୟୁକ୍ରେନରେ ପଢୁଥିଲା ପୁଅ, ବାପାଙ୍କ ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଲଗାଇଥିବା ୧୦ ଲକ୍ଷ ଜୋରିମାନାକୁ କରାଗଲା ୨ ଲକ୍ଷ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

କମ ଫିସ୍ କାରଣରୁ ନିଜର ପୁଅକୁ ମେଡିକାଲ ପଢାପଢି କରିବା ପାଇଁ ୟୁକ୍ରେନ ପଠାଇଥିବା ବାପା ଉପରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ଆର୍ଥିକ ଦଣ୍ଡକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କୋହଳ କରି ୨ଲକ୍ଷ କରି ଦେଇଛନ୍ତି|ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଜଷ୍ଟିସ ଏଲ୍ଏନ୍ ରାଓ ଓ ଜଷ୍ଟିସ ବି ଆର ଗଗଇ ର ଖଣ୍ଡପୀଠ ର ସାମ୍ନାରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ନକଲି ଦସ୍ତାବେଜ ଲଗାଇ ଯୋଗ୍ୟତା ପ୍ରମାଣପତ୍ର ହାସିଲ କରିବା ଆରୋପରେ ମକଦ୍ଦମା ଦାଖଲ ଥିଲା,ଏହି ମାମଲାରେ ୮ ଫେବୃଆରୀକୁ ହୋଇଥିବା ପୂର୍ବ ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଏହା ଉପରେ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଜୋରିମାନା ଲଗା ଯାଇଥିଲା|

ଯେତେବେଳେ କୋର୍ଟକୁ ଜଣାପଡିଲା ଯେ ପୁଅକୁ ମେଡିକାଲ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ବନାଇବା ଯୋଗୁଁ ସେ ନିଜ କିଛି ତଥ୍ୟ ଗୁପ୍ତ ରଖିଛନ୍ତି ତ କୋର୍ଟ ଟିକିଏ ନରମ ହୋଇଛି|ନେସନାଲ ମେଡିକାଲ କାଉନସେଲର ଓକିଲକୁ କୋର୍ଟ କହିଲା ଯେ ,”ଦେଖନ୍ତୁ ଏଵେ ୟୁକ୍ରେନକୁ ପାଖାପାଖି ୨୦ ହଜାର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ପଢିବାକୁ ଯାଇଛନ୍ତି|ସେମାନେ ସେଠାରେ ଫସିଛନ୍ତି|ଏହି ଲଢେଇ କେବେ ସରିବ କାହାକୁ ଜଣାନାହିଁ|ଏହି ଭାରତୀୟ ଛାତ୍ର ଏଥିପାଇଁ ଯାଇ ପଢନ୍ତି କାରଣ ସେଠାରେ ଫିସ କମ ହୋଇଥାଏ|

କୋର୍ଟ କହିଲା ଯେ ଏଵେ ଯୁଦ୍ଧରେ ଛାତ୍ର ଓ ତାଙ୍କ ଅଭିବାବଙ୍କ ଅବସ୍ଥାକୁ ଦେଖି ଆମେ ପୁରୁଣା ଆଦେଶରେ ଜୋରିମାନା ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛୁ|ନେସନାଲ ମେଡିକାଲ କମିଶନ ଅନୁସାରେ ଛାତ୍ର ୨୦୧୪ରେ ଦ୍ୱାଦଶ ପାସ କରିଥିଲେ|ପୁଣି ମେଡିକାଲ ପାଇଁ ୟୁଜିରେ ଆବେଦନ କଲେ ଓ ଆଡ଼ମିଶନ ହୋଇଗଲା|କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ ସେ କମିଶନ ପାଖରେ ଯେଉଁ ଯୋଗ୍ୟତା ସାର୍ଟିଫିକେଟ ଜମାକଲେ ସେଥିରେ ଥିବା ବୟସ ସହ ଜନ୍ମଵୟସ ମେଳ ଖାଇ ନଥିଲା|

ସାର୍ଟିଫିକେଟ ଅନୁସାରେ ୩୧ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛାତ୍ରକୁ ୧୭ବର୍ଷ ୪ମାସ ହୋଇଥାଏ କିନ୍ତୁ ତା ଜନ୍ମତିଥି ଅନୁସାରେ ୧୬ ବର୍ଷ ୧ ମାସ ହୋଇଥାଏ|ଆୟୋଗ ୧୧ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୯ଛାତ୍ର ନାମରେ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ ଜାରି କରିଥିଲେ କାରଣ କାରଣ ଯୋଗ୍ୟତା ଅନୁସାରେ ଛାତ୍ରକୁ ୧୭ ବର୍ଷ ହୋଇନଥିଲା|ଛାତ୍ର ହାଇକୋର୍ଟ ଆଦେଶରେ ନିଜ କଥା ରଖିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଆୟୋଗ ଖାରଜ କରିଦେଇଥିଲେ|ପୁଣି ତାଙ୍କ ବାପା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ|କୋର୍ଟ ଏହାକୁ ନକଲି ମାନି ପ୍ରଥମେ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଜୋରିମାନା ଲଗାଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ପରେ ଏହାକୁ କମାଇ ୨ ଲକ୍ଷ କରିଥିଲେ|

Leave A Reply

Your email address will not be published.