ପୋଲିସ ଫୋର୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତିହେଲା ୫ ବର୍ଷର ପିଲା,ଏବେ ପାଇବେ ଅଧା ଦରମା

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଜଣେ 5 ବର୍ଷର ବାଳକ ପୋଲିସ୍ କନଷ୍ଟେବଳ ଭାବରେ ପୋଷ୍ଟରେ ରହି ଇତିହାସ ରଚିଛି। ଏହି ଶିଶୁକୁ ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ଦେବାବେଳେ, ଯେତେବେଳେ ପୋଲିସ୍ ପଚାରିଲା ଯେ ତୁମେ ପୋଲିସ୍ ଚାକିରି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛ କି, ସେ ପ୍ରଥମେ ଫୋଲ୍ଡ ହାତରେ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇଲେ ଏବଂ ତା’ପରେ ତାଙ୍କ ତୋତଲା କଥାରେ – ହଁ କଲେ। ଶିଶୁର ଏହି ନିରୀହ ସୈଳୀକୁ ଦେଖି ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଲୋକଙ୍କ ହୃଦୟ ପ୍ରଫୁଲିତ ହୋଇଗଲା, ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ମାଙ୍କ ଆଖି ଛଳ ଛଳ ହୋଇଗଲା। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପୁରା ମାମଲା ଟି କଣ।

2017 ରେ ବାପାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ:-

2017 ରେ ପୋଲିସରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ହୃଦଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ପରେ 5 ବର୍ଷର ପିଲାକୁ ଅନୁକମ୍ପା ନିଯୁକ୍ତି ମିଳିଥିଲା। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଅଧୀକ୍ଷକ ସୁନୀଲ କୁମାର ଜେନା ଅନୁକମ୍ପା ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ଦେଇ ପୋଲିସ ଲାଇନରେ ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।ଏହା ସାଂସଦ ପୋଲିସର ସାନ ଶିଶୁ କନଷ୍ଟେବଳ ହୋଇପାରିଛି।

ମା ଙ୍କର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଫଳପ୍ରଦ ହେଲା:-

ସୂଚନାନୁସାରେ, 23 ଫେବୃଆରୀ 2017 ରେ କୁହିଆ ଚାପରା ତହସିଲ ଲକ୍ଷ୍ମନାଡାଉନ୍ ଜିଲ୍ଲା ସେଓନିର ପ୍ରିନ୍ସିପାଲ୍ କନଷ୍ଟେବଳ ଡ୍ରାଇଭର ଶ୍ୟାମ ସିଂ ମାର୍କମ୍ଙ୍କର ହୃଦଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପତ୍ନୀ ସାବିତା ମାର୍କମ୍ ତାଙ୍କର 5 ବର୍ଷର ପୁଅ ଗଜେନ୍ଦ୍ର ମାର୍କମଙ୍କୁ ପୋଲିସ୍ ଚାକିରୀ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ନରସିଂହପୁରରେ କୌଣସି ଖାଲି ସ୍ଥାନ ନ ଥିବାରୁ କାଟନୀରେ ପୋଷ୍ଟିଂ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଯାହା ଉପରେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ପୋଲିସ ଅଧୀକ୍ଷକ ସୁନୀଲ କୁମାର ଯେନ ଆବଶ୍ୟକୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଜଣେ 5ବର୍ଷର ବାଳକକୁ ଅନୁକମ୍ପା ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।

ପୋଲିସ୍ ଲାଇନରେ ରହିବେ,ଅଧ୍ୟୟନ ମଧ୍ୟ କରିବେ:-

ଶିଶୁ କନଷ୍ଟେବଳ ଗଜେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ପୋଲିସ ଲାଇନରେ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଏସପି କହିଛନ୍ତି। ଶିଶୁ କନଷ୍ଟେବଳ କୌଣସି କାମ କରିବେ ନାହିଁ, ସେ ତାଙ୍କ ମାଙ୍କ ସହ ପୋଲିସ ଲାଇନର କ୍ୱାର୍ଟରରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବେ।

18 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧା ଦରମା, ତା’ପରେ ପୁରା ଦରମା ମିଳିବ:-

ଯେତେବେଳେ ପିଲାଟିକୁ 18 ବର୍ଷ ହୋଇଯିବ ଏବଂ ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ସହିତ ଶାରୀରିକ ସୁସ୍ଥତା ହାସଲ କରିବ, ସେତେବେଳେ କାଷ୍ଟ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଆଧାରରେ କନଷ୍ଟେବଳ ପଦରେ ପୋଷ୍ଟିଂ କରାଯିବ। ଶିଶୁ କନଷ୍ଟେବଳ 7 ହଜାର ବେତନ ସ୍କେଲର 19 ହଜାର 500 ଟଙ୍କାର ଅଧା ପାଇବେ ଏବଂ ସର୍ତ୍ତ ଅନୁଯାୟୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା ମଧ୍ୟ ପାଇବେ।

ବିଶେଷ କଥାଟି ହେଲା, ନିଯୁକ୍ତି ପତ୍ର ଦେବାବେଳେ ଯେତେବେଳେ ଏସପି ଶିଶୁ କନଷ୍ଟେବଳଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲେ ଯେ ସେ ପୋଲିସର କାମ କରିବେ, ସେତେବେଳେ ପିଲାଟି ହଁ କହିଥିଲା ଏବଂ ଦୁଇ ହାତ ଯୋଡି ନମସ୍ତେ କରିଥିଲା, ସେତେବେଳେ ମା’ଙ୍କ ଆଖି ଛଲ ଛଲ ହୋଇଗଲା। ମାତା ସବିତା ମାର୍କମ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ମୋ ପୁଅକୁ ପୋଲିସରେ ଉନ୍ନତ ସେବା ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଲାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ମୁଁ କୌଣସି ବାଧାବିଗ୍ନ ଆସିବାକୁ ଦେବୀ ନାହିଁ। ମୋ ପୁଅ ବଡ଼ ହୋଇ ଜଣେ ଭଲ ପୋଲିସ୍ କର୍ମୀ ହେବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.