୧୫୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଦରମା ପାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଆସିବ ନୂତନ ପେନ୍ସନ୍ ସ୍କିମ୍,ଏହି କର୍ମଚାରୀମାନେ ପାଇବେ ଲାଭ |

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

EPFO ସଂଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ 15,000 ରୁ ଅଧିକ ବେତନ ପାଉଥିବା କିମ୍ବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ସ୍କିମ୍‌ -15 ଅଧୀନରେ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବେ ଆଚ୍ଛାଦିତ ହୋଇନଥିବା EPFO ​​ଏକ ନୂତନ ପେନ୍ସନ୍ ସ୍କିମ୍ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ, ସେହି କର୍ମଚାରୀମାନେ ସଂଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ରର ଯାହାର ଦରମା 15,000 ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଟେ ତାଙ୍କୁ EPS-95 ଅଧୀନରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ ଫଣ୍ଡ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ (EPFO) ର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ନାମ ଗୋପନ ରଖିବା ସର୍ତ୍ତରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇପିଏଫଓ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ଅବଦାନ ପାଇଁ ଅଧିକ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଦାବି କରାଯାଇଛି। ଏହିପରି, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ମାସିକ ଦରମା 15, 000ରୁ ଅଧିକ, ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ପେନ୍ସନ୍ ସ୍କିମ୍ ଆଣିବାକୁ ସକ୍ରିୟ ଭାବରେ ବିଚାର କରାଯାଉଛି।

ମାର୍ଚ୍ଚ 11 ଏବଂ 12 ରେ ଗୁଆହାଟୀରେ ଇପିଏଫ୍ଓର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣକାରୀ ସଂସ୍ଥା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟ୍ରଷ୍ଟି ବୋର୍ଡ (ସିବିଟି) ର ବୈଠକରେ ଏହି ନୂତନ ପେନ୍ସନ୍ ସ୍କିମ ଉପରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ନଭେମ୍ବର, 2021 ରେ ସିବିଟି ଦ୍ୱାରା ଗଠିତ ପେନ୍ସନ୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଏକ ଉପ-କମିଟି ମଧ୍ୟ ଏହାର ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିବ। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେଠାରେ ଆନେକ EPFO ​​ଗ୍ରାହକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ମାସିକ 15,000 ରୁ ଅଧିକ ବେତନ ପାଉଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ 8.33 ପ୍ରତିଶତ କମ୍ ହାରରେ EPS-95 ଅଧୀନରେ ଯୋଗଦାନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି। ଏହିପରି ଭାବରେ ସେମାନେ କମ୍ ପେନ୍ସନ୍ ପାଇଥାନ୍ତି।

ମାସିକ ପେନସନ୍ ଯୋଗ୍ୟ ମୂଳ ଦରମାକୁ 15,000 ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୀମିତ ରଖିବା ପାଇଁ EPFO ​​2014 ରେ ଏହି ଯୋଜନାରେ ସଂଶୋଧନ କରିଥିଲା। ପରେ, ମାସିକ ମୂଳ ବେତନ ସୀମାକୁ 25,000 ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଅନୁମୋଦନ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ। ଶିଳ୍ପ ଅନୁଯାୟୀ, ସଂଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ରର 50 ଲକ୍ଷ ଅଧିକ କର୍ମଚାରୀ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଯୋଗ୍ୟ ବେତନ ବୃଦ୍ଧି କରି EPS-95 ଆଭିମୁଖ୍ୟରେ ଆସିପାରନ୍ତି। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେବାରେ ଯୋଗଦେବା ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କର ମାସିକ ବେତନ 15,000 ରୁ ଅଧିକ ହୋଇଥିବାରୁ ଯେଉଁମାନେ କମ୍ ଯୋଗଦାନ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଯେଉଁମାନେ ଏହି ଯୋଜନାର ସଦସ୍ୟତା ନେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ପେନ୍ସନ୍ ସ୍କିମର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.