ରାତିରେ ପଡିଲା ହାତଗଣ୍ଠି,ସକାଳେ କନିଆ କହିଲା ମୁଁ ଏ ବର ସହ ଯିବିନି

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ବିବାହ ଗୋଟେ ଏମିତି ଶବ୍ଦ ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଶୁଣିବା ପାଇଁ ଭଲ ଲାଗେ, ବିବାହ କରିବା ଵାଲା ର ହୁଏତ ଭୋଜୀ ଖାଇବ ଵାଲା ର ହଉ । ବିବାହ ଏକ ପବିତ୍ର ସମ୍ପର୍କ ଯାହା ଭଗବାନ ଗଢ଼ି ଥାନ୍ତି ଆମେ ଯାହାଇଲେବି ତାକୁ ବଦଳେଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ଆମ ଭାରତ ରେ ଦିନ କୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ବାହାଘର ହୋଉଛି । ଆମ ବାହାଘ ରେ ବହୁତ ମଜା ମସ୍ତି ମଧ୍ୟ ହୁଅ । ଆଉ ବହୁତ ଦୁଃଖ ଦୋ ସମୟ ବି ଆସେ ଯାହା କେବେ ଭୁଲି ହୁଅ ନ । ଭାରତରେ ବିବାହ ଅଞ୍ଚଳ, ଧର୍ମ, ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଏବଂ ବର ଏବଂ ବରର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ପସନ୍ଦ ଅନୁଯାୟୀ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ | ସେମାନେ ଭାରତରେ ପର୍ବପର୍ବାଣୀ, ଏବଂ ଅଧିକାଂଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ୟାପକ ସାଜସଜ୍ଜା, ରଙ୍ଗ, ପୋଷାକ, ସଙ୍ଗୀତ, ନୃତ୍ୟ, ପୋଷାକ ଏବଂ ରୀତିନୀତି ସହିତ ପାଳନ କରାଯାଏ ଯାହା ବର ଏବଂ ବରର ସମ୍ପ୍ରଦାୟ, ଅଞ୍ଚଳ ଏବଂ ଧର୍ମ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ |

ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ବାରାଣସୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିବାହର କିଛି ସମୟ ପରେ କନ୍ୟା ବୈବାହିକ ସଂପର୍କକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛି ।ସୂଚନାନୁସାରେ, ରବିବାର ଦିନ କାଦୀପୁ ଖୁର୍ଦ ଗାଁର ଚୌହାନ ବସ୍ତିରେ ଏକ ବିବାହ ହୋଇଥିଲା। କାଦୀପୁର ଖୁର୍ଦ ଗାଁରେ ରହୁଥିବା ରାଜାବାବୁ ଚୌହାନଙ୍କ ଝିଅ କାଜଲର ବିବାହ ସାକେତନଗର ସଂକଟମୋଚନ ବାରାଣସୀର ସ୍ୱର୍ଗତ ପ୍ରଭୁ ଚୌହାନଙ୍କ ପୁଅ ସଂଜୟ ଚୌହାନଙ୍କ ସହିତ ବିବାହ ହୋଇଥିଲା ।ବାରାଣସୀ ସହରର ସଂକଟମୋଚନ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଚୌହାନ ବସ୍ତିକୁ ବରଯାତ୍ରୀ ଆସିଥିଲା ଏବଂ ଜୟମାଲା ପରେ ହିନ୍ଦୁ ରୀତିନୀତି ଅନୁସାରେ ବିବାହ ସଂପନ୍ନ ହେଲା । କନ୍ୟା ନିଜର ନବ ବିବାହିତ ଜୀବନସାଥୀ ସହିତ ସବୁ ବନ୍ଧନ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛି।ବିଧିବିଧାନ ଅନୁସାରେ କନ୍ୟାମଥାରେ ବର ସିନ୍ଦୁର ମଧ୍ୟ ପିନ୍ଧାଇଥିଲେ । ଏଥିସହିତ ବର କନ୍ୟା ସାତ ଫେରା ମଧ୍ୟ ନେଇଥିଲେ ।

ବିବାହର ସମସ୍ତ ରୀତିନୀତି ସଠିକ ଭାବରେ ହୋଇଥିଲା :

ସୋମବାର ସକାଳୁ କନ୍ୟାର ବିଦାୟୀ ହେବାର ଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ କନ୍ୟା ଶାଶୂଘର ଯିବାକୁ ସିଧାସଳଖ ମନା କରିଦେଇଥଲେ । ତାଙ୍କର କହିବା ଅନୁସାରେ ବରର ବୟସ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହା ପରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷର ଲୋକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ପଞ୍ଚାୟତ ବସିଲା । ଏପରିକି ଘଟଣାଟି ଚୌବେପୁର ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା କିନ୍ତୁ କନ୍ୟାକୁ କେହି ବୁଝାଇପାରି ନଥିଲେ । ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ବିବାହ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଥିଲା ।ଗତ ୫ ତାରିଖରେ ବିବାହ ଧୂମଧାମରେ ହୋଇଥିଲା ।

ସୋମବାର ସକାଳେ ବିଦାୟ ସମୟରେ ବରକୁ ନେଇ ବାହାରିଥିବା ବେଳେ କନ୍ୟା ବର ସହିତ ଯିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। ଏହା ଉପରେ ଉଭୟ ବର ଏବଂ କନ୍ୟାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଝଗଡା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ କନ୍ୟା ବିଦାୟ ସମୟରେ ଡ୍ରାମା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା କିନ୍ତୁ କନ୍ୟା ଜିଦ୍ ଆଗରେ କାହାରି ବି ଚାଲି ନଥିଲା । ଆଉ କିଛି ସମୟ ପରେ ବିବାହ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା । ଶେଷରେ କନ୍ୟା ବିନା ବର ବିନା ଖାଲି ହାତରେ ଘରକୁ ଫେରି ଯାଇଥିଲା।।କିଛି ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ସ୍ୱାମୀ ହୋଇଥିବା ବରକୁ କନ୍ୟା ବିନା ଖାଲି ହାତରେ ଫେରିବାକୁ ପଡିଥିଲା।

Leave A Reply

Your email address will not be published.