Business Idea : କଳା ହଳଦୀ ଚାଷ କରି କୃଷକ ହୋଇପାରିବେ ମାଲାମାଲ୍, ୧୦୦୦ ଟଙ୍କାରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ରହିଛି କେଜି ପ୍ରତି ଏହାର ମୂଲ୍ୟ,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଚାଷ ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସୂଚନା

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ଯଦି ଆପଣ ଚାଷ କରି ବମ୍ପର ଆୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେଵେ ମୁଁ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ ଏଭଳି ଏକ ପ୍ରଡକ୍ଟ ବିଷୟରେ କହିବି ଫଳରେ ଆପଣଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ଖୋଲିଯିବ|ଏହା ଏପରି ଏକ ବ୍ୟବସାୟ ଯାହା ଗୋଟିଏ ଝଟକାରେ ମାଲାମାଲ ହେବାର ପୂରା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି|ମୁ କହୁଛି କଳା ହଳଦୀ ସମ୍ପର୍କରେ,ଏହା ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ପ୍ରଡକ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ୟତମ|ଏହାର ବହୁ ଔଷଧୀୟ ମୂଲ୍ୟ ହେତୁ ଏହାର ଦାମ ଅଧିକ ରହିଛି|

ଏହି ଚାଷ ଏକ ଲାଭଜନକ ବ୍ୟବସାୟ|କଳା ହଳଦୀ ଗଛର ପତ୍ରର ମଝିରେ ଗୋଟିଏ କଳା ଧାର ହୋଇଥାଏ|ଏହାର କନ୍ଦ ଭିତରେ କଳା ବା ବାଇଗଣି ରଙ୍ଗର ହୋଇଥାଏ|ଚାଲନ୍ତୁ ଏହାର ଚାଷ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବା:

କଳାହଳଦୀ ଚାଷ ଜୁନ ମାସରେ କରାଯାଏ|ଏହାର ଚାଷ ଧୂସର ଦୋମଟ ମାଟିରେ ହୋଇଥାଏ|ଏହାର ଚାଷ କରିବା ସମୟରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ କ୍ଷେତରେ ଯେପରି ବର୍ଷ ପାଣି ଜମିବ ନାହିଁ|ଏକ ହେକ୍ଟରରେ ଏହାର ୨ କୁଇଣ୍ଟାଲ ମଞ୍ଜି ଲଗାଯାଇ ପାରିବ|ଏଥିରେ ଅଧିକ ଜଳସେଚନ ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ|ଏଥିରେ ମଧ୍ୟ କୈାଣସି ପ୍ରକାରର କୀଟନାଶକ ଆବଶ୍ୟକ ପଡି ନଥାଏ|ଏଥିପାଇଁ ଏଥିରେ କୈାଣସି କୀଟ ଲାଗନ୍ତି ନାହିଁ|ଭଲ କମଳ ପାଇଁ ଚାଷ ପୂର୍ବରୁ ଭଲ ମାତ୍ରାରେ ଗୋବର ଦେଵା ଆବଶ୍ୟକ|

ସାମାନ୍ୟ ହଳଦୀ କିଗ୍ରା ପ୍ରତି ୬୦-୧୦୦ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥାଏ|କଳା ହଳଦୀ ଦର ୮୦୦-୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ଦରରେ ବିକ୍ରୀ ହୋଇଥାଏ|ଏହି ସମୟରେ କଳାହଳଦୀ ବଡ କଷ୍ଟରେ ମିଳେ|କରୋନା ପରେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ବଢିଯାଇଛି|ଇମ୍ୟୁନିଟି ବୁଷ୍ଟର ଭାବେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ|ଆୟୁର୍ବେଦ, ହୋମିଓପାଥିକ ଓ ଔଷଧ ବନାଇବାରେ ଏହା ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଏ|

ଏକ ଏକରରେ କଳା ହଳଦୀର କ୍ଷେତରୁ ପାଖାପାଖି ୫୦-୬୦ କୁଇଣ୍ଟାଲ ମାନେ ସୁଖା ହଳଦୀର ପାଖାପାଖି ୧୨-୧୫ କୁଇଣ୍ଟାଲ ସହଜରେ ଉତ୍ପାଦନ ହୋଇଥାଏ|ଏହା କେଜି ପ୍ରତି ୫୦୦ ଟଙ୍କା ବିକ୍ରି ହୋଇଯାଏ|ଏଭଳି କୃଷକ ରହିଛନ୍ତି ଯିଏ ୪୦୦୦ ପ୍ରତି କିଗ୍ରା ବିକ୍ରି କରିଛନ୍ତି|ବହୁ ଅନଲାଇନ ୱେବସାଇଟରେ ଏହା ୫୦୦-୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ଦେଖାଯାଏ|ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ୫୦୦ ଟଙ୍କା କେଜି ପ୍ରତି ମିଳେ ତେଵେ ୧୫ କୁଇଣ୍ଟାଲରେ ଆପଣ ୭.୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲାଭ ପାଇବେ|ଯଦି ୪୦୦୦ ଟଙ୍କା କେଜି ପ୍ରତି ମିଳେ ତେଵେ ମାଲାମାଲ ହୋଇଯିବେ|

Leave A Reply

Your email address will not be published.