ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସରେ ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ଦେବେ ସରକାର!

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ଦେଶର ସମସ୍ତ ବିଭାଗ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଯୋଜନା ଚାଲିଛି। ଆଜି ଆମେ ଆପଣମାନଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କର ଏଭଳି ଏକ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ କହିବୁ, ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ ମାସିକ ୫୦୦୦ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ପାଇବେ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ବିବାହିତ ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିପାରିବେ ଅର୍ଥାତ୍ ୧୦୦୦୦ ଟଙ୍କା। ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଦେଉଛୁକି ଏହି ଟଙ୍କା ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସରେ ଆପଣଙ୍କର ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜମା ହେବ।

ଅଟଳ ପେନସନ ଯୋଜନା କଣ ଜାଣନ୍ତୁ:-

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଏହି ଯୋଜନାର ନାମ ହେଉଛି ଅଟଳ ପେନସନ ଯୋଜନା। ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସରେ ପେନସନର ସୁବିଧା ଦିଆଯାଏ। ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଉଭୟ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଚାହିଁଲେ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ସରକାରଙ୍କର ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ।

ଅଟଳ ପେନସନ ଯୋଜନା ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କର ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ଯୋଜନା ଯେଉଁଥିରେ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତିମାସରେ ୧୦୦୦ ରୁ ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ। ଯଦି ଉଭୟ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଆବେଦନ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ୧୦୦୦୦ ଟଙ୍କା ଲାଭ ପାଇବେ। ପେନ୍‌ସନ୍‌ ପାଣ୍ଠିର ନିୟାମକ ଏବଂ ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ କହିଛିକି ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଉଭୟ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ୫୦୦୦ ପେନସନ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ।

ପ୍ରତି ମାସରେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରିମିୟମ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ:-

ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁସାରେ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସରେ ପ୍ରିମିୟମ ରାଶି ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଯଦି ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସ ହୁଏ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମାସରେ ୨୧୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରିମିୟମ ଦେବା ପାଇଁ ପଡିବ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଯଦି ପ୍ରତ୍ୟେକ ତିନି ମାସରେ ସମାନ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଏ, ତେବେ ୬୬୨ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଛଅ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ୧୨୩୬ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସରେ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ପେନସନ ପାଇବାକୁ ହେଲେ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ କେବଳ ୪୨ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ।

୬୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ମୃତ୍ୟୁ ହେଲେ ଏହି କିଏ ଟଙ୍କା ପାଇବ?:-

ଯଦି କୌଣସି କାରଣରୁ ନାଗରିକଙ୍କର ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସ ପୂର୍ବରୁ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ଏହି ଅଟଳ ପେନ୍ସନ୍ ଯୋଜନାର ଅର୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ। ଯଦି କୌଣସି କାରଣରୁ ଉଭୟ ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀ ମରିଯାଆନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ପେନ୍‌ସନ୍‌ର ଅର୍ଥ ମନୋନୀତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ। ଆପଣ ଏଥିରେ ମାସିକ, ତ୍ରଇ ମାସିକ ଏବଂ ଅଧା ବାର୍ଷିକ ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବେ। ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ୪୨ ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ। ୪୨ ବର୍ଷରେ ଆପଣଙ୍କର ମୋଟ ବିନିଯୋଗ ୧.୦୪ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହେବ। ୬୦ ବର୍ଷ ପରେ ଆପଣ ମାସିକ ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ପେନସନ ପାଇବେ। ଆୟକର ବିଭାଗର 80CCD ଅଧୀନରେ, ଏହା ଟିକସ ଛାଡର ଲାଭ ପାଇଥାଏ।

ଆପଣ କେଉଁଠାରେ ଏକ ଖାତା ଖୋଲିବି:-ଆପଣ ଜଣେ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ନାମରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଖାତା ଖୋଲିପାରିବେ। ବ୍ୟାଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଏକ ଆକାଉଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଖୋଲିପାରିବେ। ପ୍ରଥମ ୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଯୋଗଦାନ ରାଶିକୁ ପ୍ରଦାନ କରିବେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.