ଅଲଗା ହୋଇଯାଇଥିବା ମା ଏବଂ ପୁଅକୁ ଏକାଠି କଲା ‘ଆଧାର କାର୍ଡ’,୬ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଅଲଗା ହୋଇଥିବା ପୁଅକୁ ଭେଟିବା ବି ଏତେ ସହଜ ନଥିଲା,ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି ଏକାଠି ହେଲେ ?

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ତାଙ୍କର ବଧିର ଏବଂ ମୂକ ପୁଅ 6 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ମା ଠାରୁ ଅଲଗା ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଭୟଭୀତ ମାଆ ସବୁଆଡ଼େ ଖୋଜିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ପାଇଲେ ନାହିଁ। ଅନେକ ଦିନ କାନ୍ଦିବା ପରେ ତା’ର ଆଖି ମଧ୍ୟ ଶୁଖିଗଲା। ସେ ହୃଦୟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସହ ଜୀବନ ବିତାଉଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଏକ କଲ ଆସିଲା ଯେ ଏକ ବଧିର ଏବଂ ମୂକ ପିଲା ମିଳିଛି, ଯାହାର ଆଧାର କାର୍ଡରୁ ଜଣା ପଡ଼ିଛି ଯେ ଏହା ହେଉଛି ତମ ପୁଅ, ଆପଣ ଆସି ତାଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ। ଏହି ଶବ୍ଦ ମା ର କାନକୁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଶୁଖିଲା ଆଖିରେ ଲୁହ ଆସିଗଲା ଏବଂ ସେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଆଧାର କାର୍ଡ ଧରି ପୁଅକୁ ଗାଡ଼ିରେ ନେବାକୁ ଚାଲିଗଲେ।

ବାଙ୍ଗାଲୋରର ବାସିନ୍ଦା ଭରତ ଚିକାପ୍ପା, 19 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ କଥା କହିପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି। 6 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ମାର୍ଚ୍ଚ 2016 ରେ ଭରତ ତାଙ୍କ ପରିବାରଠାରୁ ଅଲଗା ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଆଧାର କାର୍ଡ ହେତୁ ପୁଣିଥରେ ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କ ନିକଟକୁ ଫେରି ଆସିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ଭରତଙ୍କ ମା ତାଙ୍କୁ ପାଗଳ ପରି ଖୋଜୁଥିଲେ।

ଯେତେବେଳେ ବି ଦ୍ୱାରରେ ଶବ୍ଦ ଶୁଣାଯାଏ, ଭରତଙ୍କ ମା ଅନୁଭବ କରନ୍ତିଯେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଫେରି ଆସିଛି। କେବଳ ସେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଏହି ମା କିପରି ଛଅ ବର୍ଷ ତା ଗେଲ୍ହା ପୁଅ ଠାରୁ ଅଲଗା ରହିଛନ୍ତି। ନାଗପୁରର ସରକାରୀ ଆଶ୍ରୟ ଗୃହରେ ଯେତେବେଳେ ମା-ପୁଅର ମିଳନ ହୋଇଥିଲା, ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ସମସ୍ତେ ଭାବପ୍ରବଣ ହୋଇଯାଇଥିଲେ।

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଭରତଙ୍କ ମା ’ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ତରର ବିଜେପି ନେତା। ମାର୍ଚ୍ଚ 2016 ରେ, ଭରତ ତାଙ୍କ ଘରୁ 20 ଟଙ୍କା ସହିତ ଚକୋଲେଟ୍ କିଣିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ଆଉ ଫେରି ନଥିଲେ। ଅକ୍ଟୋବର 2016 ରେ ଭରତ ନାଗପୁର ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ମିଳିଥିଲେ।

ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଘର ବିଷୟରେ ପଚରାଗଲା, ସେ କିଛି କହିବାକୁ ଅସମର୍ଥ ଥିଲେ। ତା’ପରେ ତାଙ୍କୁ ସେଠାରୁ ଆଶ୍ରୟ ଗୃହକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନେ ଚାରୋଟି ଭିନ୍ନ ଆଶ୍ରୟ ଗୃହରେ ରହିଲେ। ମାର୍ଚ୍ଚ 2016 ରୁ ଅକ୍ଟୋବର 2016 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଭରତ କେଉଁଠାରେ ରହିଥିଲେ ସେ ବିଷୟରେ କିଛି କହିପାରିଲେ ନାହିଁ।

ପୁଅର ସନ୍ଧାନରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କଲେ:-

ଏଠାରେ ମା ନିଜ ପୁଅକୁ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥିଲେ । ଇଶ୍ବରଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଥିଲେ। ପୋଲିସ ମଧ୍ୟ ଯଥାସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଭରତଙ୍କୁ ଅଧିକ ଖୋଜାଯାଇ ନଥିଲା। ଏଥି ସହିତ, ଦିନ ଗଡିବା ସହିତ ଭରତ ନାଗପୁରର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ। ଡିସେମ୍ବର 2021 ରେ ସେ ପୁଣିଥରେ ସରକାରୀ ଆଶ୍ରୟ ଗୃହକୁ ଫେରିଥିଲେ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରେ ଭାରତର ସେଲଟର ହୋମ ପରାମର୍ଶଦାତା ମହେଶ ରଣଦୀପ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଆଧାର କାର୍ଡ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ।

ଆଧାର କାର୍ଡ ଅଲଗା ହୋଇଥିବା ମା ସହିତ ମିଳାଇଲା:-

ଆଧାର ସେବା କେନ୍ଦ୍ରର ମ୍ୟାନେଜର କ୍ୟାପଟେନ ଅନିଲ ମରାଠା କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ ଆଧାର କାର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସ ଫେବୃଆରୀ 4 ରେ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ସେ ବାଙ୍ଗାଲୋରର ଆଧାର କାର୍ଡ ବୈଷୟିକ କେନ୍ଦ୍ର ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ଜଣାପଡିଥିଲା ​​ଯେ ଏହି ବାୟୋମେଟ୍ରିକ ଚିହ୍ନ ସହିତ ଆଧାର କାର୍ଡ ଭାରତ କୁମାର ବିଙ୍କ ନାମରେ ବିଦ୍ୟମାନ ଅଛି।

ତା’ପରେ ଏକ ଆଇଡି ମଧ୍ୟ ଦିଆଗଲା। ଏହି ପରିଚୟ ମୁମ୍ବାଇର ଆଞ୍ଚଳିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ଭରତଙ୍କ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ଆଇଡି ସହିତ ମେଳ ଖାଉଥିଲା, ତେଣୁ ତାଙ୍କ ଠିକଣା ଏବଂ ମା’ଙ୍କ ବିବରଣୀ ମିଳି ପାରିଲା।

6 ବର୍ଷ ପରେ ମା ପୁଅକୁ ଭେଟିଲା:-

ମାର୍ଚ୍ଚ 7 ରେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ପୋଲିସ ମାଧ୍ୟମରେ ଭରତଙ୍କ ମାଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ପରଦିନ ଭରତଙ୍କ ମା ବାଙ୍ଗାଲୋର ପୋଲିସ ସହିତ ନାଗପୁରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। 6ବର୍ଷ ପରେ ଗେଲ୍ହା ପୁଅକୁ ଦେଖି ମା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭାବପ୍ରବଣ ହୋଇଗଲେ। ପରଦିନ କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତ ତାଙ୍କ ମାଆଙ୍କ ସହ ଘରକୁ ଚାଲିଗଲେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.