4 ବର୍ଷର ପିଲା ଗିଳିଦେଲା ବ୍ୟାଟେରୀ, ଆଉ 14 ଘଣ୍ଟା ଚେଷ୍ଟା ପରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ଏମିତି ଭାବରେ ବଞ୍ଚାଇଲେ ଜୀବନ,ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା ଘଟଣା

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ବହୁତ ସତର୍କ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ । ବେଳେବେଳେ ପିଲାମାନେ ଜାଣିଶୁଣି ଏପରି ଭୁଲ୍ କରନ୍ତି, ଯାହାର ଫଳାଫଳ ବହୁତ ଖରାପ ହୋଇପାରେ । ଚେନ୍ନାଇରେ ଏକ ଶିଶୁ ସହିତ ସମାନ ଘଟଣା ଅଭିଭାବକ ତଥା ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଚକିତ କରି ଦେଇଛି। 14 ଘଣ୍ଟା ପରିଶ୍ରମ ପରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ନିରୀହ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିଥିଲେ।

ପିଲାଟି ବ୍ୟାଟେରୀ ଗିଳି ଦେଇଥିଲା :-

ରେଲା ହସ୍ପିଟାଲର ସିନିୟର ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏଣ୍ଟେରୋଲୋଜିଷ୍ଟ ଡ Dr ଆର ରବି ଡବ୍ଲୁଏନ୍ / ଜି ମିଡିଆକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚେନ୍ନାଇରେ ଜଣେ ଚାରି ବର୍ଷର ବାଳକ ଏକ ପେନ୍ସିଲ୍ ବ୍ୟାଟେରୀ ଗିଳି ଦେଇଛି। ପିଲାଟି 5 ସେମି ଲମ୍ବା ବ୍ୟାଟେରୀ ଗିଳିଥିବା ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ନେଇ ଥିଲେ ।

ବିଳମ୍ବ ହେଇଥିଲେ ଶିଶୁର ଜୀବନ ନେଇଥାନ୍ତା :-

ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଲାଟି ଘରେ ଖେଳିବା ସମୟରେ ରିମୋଟ କଣ୍ଟ୍ରୋଲରେ ବ୍ୟବହୃତ ବ୍ୟାଟେରୀକୁ ହଠାତ୍ ଗିଳି ଦେଇଥିଲା। ଏକ୍ସ-ରେ ଦର୍ଶାଇଲା ଯେ ବ୍ୟାଟେରୀ ପିଲାଙ୍କ ପେଟରେ ଲାଗିଛି ।ଡାକ୍ତରମାନେ ଏଣ୍ଡୋସ୍କୋପି ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟାଟେରୀ ହଟାଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ଶିଶୁର ପେଟରେ ଲାଗିଥିବା ବ୍ୟାଟେରୀକୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ 14 ଘଣ୍ଟା ସମୟ ଲାଗିଥିଲା ​​ଏବଂ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା ହୋଇପାରିବ। ପିଲାଟି 5ସେମି ଲମ୍ବ ଏବଂ 1.5 ସେମି ଚଉଡା ବ୍ୟାଟେରୀ ଗିଳି ଦେଇଥିଲା ।

ବହୁ ପରିଶ୍ରମ ପରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ଶିଶୁର ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିଥିଲେ:-

ଏଣ୍ଡୋସ୍କୋପି ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ହଟାଇବା କଷ୍ଟକର ଥିଲା ।ବ୍ୟାଟେରୀ ଅପସାରଣ କରିବା ସମୟରେ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକର କ୍ଷତି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥିଲା ​​।ପେଟରେ ଉତ୍ପାଦିତ ଏସିଡ୍ ହେତୁ ବ୍ୟାଟେରୀରେ କ୍ଷୟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥିଲା ​​। ଡାକ୍ତରମାନେ ଏକ ରୋଥ୍ ଜାଲ ବ୍ୟବହାର କରି ଏଣ୍ଡୋସ୍କୋପି କରି ପୁରା ଚିକିତ୍ସା କରିଥିଲେ। ଡାକ୍ତରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଏହି ଜାଲ ବ୍ୟବହାର କରି କେତେକ ପ୍ରକାରର ଟ୍ୟୁମର ମଧ୍ୟ ବାହାର କରାଯାଇପାରେ ।

ପିଲାମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଏହି ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ :-

ଅଭିଭାବକମାନେ ପିଲାମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଯତ୍ନବାନ ହେବା ବିଷୟରେ ଡ Dr ରବି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଲାମାନେ ଅଜାଣତରେ ବଟନ୍, ମୁଦ୍ରା, ଛୋଟ ବ୍ୟାଟେରୀ ପରି ଛୋଟ ଜିନିଷ ଗିଳି ଦିଅନ୍ତି ।ଛୋଟ ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଏହିପରି ଜିନିଷକୁ ଯଥା ସମ୍ଭବ ଦୂରରେ ରଖିବା ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କୁ କେବଳ ବଡ଼ ଆକାରର ଖେଳନା ଦେବା ପାଇଁ ସେ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଛୁଞ୍ଚି, କାଚ ଖଣ୍ଡ, ଚୁମ୍ବକ, ଔଷଧ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଖରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.