ଖୁସି ଖବର: ବର୍ତ୍ତମାନ ରାସନ କାର୍ଡ ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମାଗଣାରେ ମିଳିବ ରାସନ,ଉଠାନ୍ତୁ ଏହାର ଫାଇଦା !

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ରାସନ କାର୍ଡ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାର ଏକ ଖୁସି ଖବର ଆଣିଛନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ନିକଟରେ ରାସନ କାର୍ଡ ନାହିଁ, ତଥାପି ଆପଣମାନେ ମାଗଣାରେ ରାସନ ନେଇପାରିବେ। ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ ଏହା ଆବଶ୍ୟକଯେ, ଆପଣଙ୍କର ରାସନ କାର୍ଡ ଆଧାର କିମ୍ବା ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ସହି ଲିଙ୍କ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଯଦି ଏପରି ହୋଇନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ରାସନ କାର୍ଡ ବିନା ମାଗଣାରେ ରାସନ ମଧ୍ୟ ନେଇପାରିବେ ନାହିଁ।

ବାସ୍ତବରେ, ଦେଶର ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ‘ୱାନ ନେସନ ୱାନ ରାସନ କାର୍ଡ ସ୍କିମ’ ଅଧୀନରେ ହିଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମାଗଣା ରାସନ ଦେଉଛନ୍ତି। ଏହି ଯୋଜନା ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆର ଅଞ୍ଚଳରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଯାଇଛି, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ମାଗଣାରେ ରାସନ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଉଛି।

କହିବାକୁ ଗଲେ, ୟୁପି, ବିହାର, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଝାଡଖଣ୍ଡରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ରାସନ କାର୍ଡ ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମାଗଣାରେ ରାସନ ଦିଆଯାଉଛି। କୋରୋନା ଅବଧି ପରଠାରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମାଗଣା ରାସନ ଦେଉଛନ୍ତି ଓ ଏହା ଅର୍ନ୍ତଗତ ‘ୱାନ୍ ନେସନ ୱାନ୍ ରାସନ କାର୍ଡ’ ଯୋଜନା ଲାଗୁ ହୋଇଛି।

ଯଦି ଆପଣ ମାଗଣା ରାସନ ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଓ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ରାସନ କାର୍ଡ ନାହିଁ, ତେବେ ଏହା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। କାରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କୁ ରାସନ କାର୍ଡ ବିନା ମାଗଣା ଖାଦ୍ୟରେ ଶସ୍ୟ ଦିଆଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ରାସନ କାର୍ଡ ଆଧାର କିମ୍ବା ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ସହ ଲିଙ୍କ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଅନ୍ୟଥା, ଆପଣଙ୍କୁ ରାସନ କାର୍ଡ ନେଇଯିବାକୁ ପଡିବ।

ୱାନ୍ ନେସନ ୱାନ୍ ରାସନ କାର୍ଡ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଏହି ନିୟମକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଅଧୀନରେ ରାସନ ବଣ୍ଟନ ଇ-POS ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯିବ। ଯାହାଦ୍ୱାରା କଳା ମାର୍କେଟିଂ ସମ୍ପୂର୍ଣ ରୂପରେ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସରକାର ଅନ୍ୟ ଏକ ସୁବିଧା ଦେଇଛନ୍ତିଯେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଠିକ୍ ନୁହେଁ ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଅନ୍ୟ କେହି ଆସି ରାସନ ନେଇପାରିବେ।

ଦେଶରେ ନୂତନ ରାସନ କାର୍ଡ ସହ ପୁରୁଣା ରାସନ କାର୍ଡରେ ନାମ ଯୋଡିବା ଓ ଡିଲିଟ କରିବା କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଚାଲିଛି, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ୱାନ ନେସନ ୱାନ ରେସନ କାର୍ଡ ଲାଗୁ କରିବା ପାଇଁ ରାସନ କାର୍ଡ ସହିତ ଆଧାର କାର୍ଡ ସଂଯୋଗ କରାଯାଉଛି। ଏହି ଯୋଜନାରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ହରିୟାଣା, ବିହାର, ଝାଡଖଣ୍ଡ , ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆର ଆଦିରେ ନିଲମ୍ବନ କାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ସଂଯୁକ୍ତ ହୋଇଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.