ଏବେ ଖାଇବା ତେଲ ହେବ ଶସ୍ତା,ସରକାର ଅଶୋଧିତ ତେଲ ଉପରୁ କମାଇଲେ ଟିକସ

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ଖାଇବା ତେଲର ମହଙ୍ଗା ମୂଲ୍ୟରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅଶୋଧିତ ଖଜୁରୀ ତେଲ ଉପରେ ଟିକସକୁ ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଉପରେ 5ପ୍ରତିଶତ ଟିକସ ଲାଗିବ ଯେତେବେଳେ କି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଉପରେ 7.5 ପ୍ରତିଶତରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଲାଗୁଥିଲା । ଟିକସରେ 2.5 ହ୍ରାସ ହେତୁ ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟରେ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧିକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଅଶୋଧିତ ଖଜୁରୀ ତେଲ ପାଇଁ କୃଷି ସେସ ରେ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଭାରତ ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଫେବୃଆରୀ 14, ସୋମବାର ଦିନ ଭାରତ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଶୋଧିତ ଖଜୁରୀ ତେଲ (ସିପିଓ) ଉପରେ କୃଷି ସେସକୁ 5% କୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଫେବୃଆରୀ 12 ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି | ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ସହିତ ସିପିଓ ଏବଂ ବିଶୋଧିତ ଖଜୁରୀ ତେଲ ମଧ୍ୟରେ ଆମଦାନୀ ଟିକସ ବ୍ୟବଧାନ 8.25% କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି |
ଆମଦାନୀ ରେ ହେବ ଲାଭ

ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ ସିପିଓ ଏବଂ ବିଶୋଧିତ ଖଜୁରୀ ତେଲ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବଧାନକୁ ବ୍ୟାପକ କରିବା ର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ବିଶୋଧନ ପାଇଁ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଆମଦାନୀ କରିବାରେ ଘରୋଇ ବିଶୋଧନ ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେବ। ଅଶୋଧିତ ଖଜୁରୀ ତେଲ, ଅଶୋଧିତ ସୋୟାବିନ୍ ତେଲ ଏବଂ ଅଶୋଧିତ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ତେଲ ଉପରେ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କର ବର୍ତ୍ତମାନର ମୋୖଳିକ ହାରକୁ ଭାରତ ସରକାର 30 ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2022 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତିରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଦେଶରେ ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ।

ହୋର୍ଡିଂ ଆଉ କଳାବାଜାରି ଉପରେ ଅଙ୍କୁଶ ଲାଗିବ

କେନ୍ଦ୍ରର ବିବୃତ୍ତି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ବଜାରରେ ଖାଇବା ତେଲ ଏବଂ ତୈଳ ବୀଜ ଭଳି ହୋର୍ଡିଂ,ବ୍ଲାକ୍ ମାର୍କେଟିଂ ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ୟାୟ ଅଭ୍ୟାସକୁ ରୋକିବାରେ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି,ଯାହା ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟରେ କୌଣସି ବୃଦ୍ଧି ଘଟାଇପାରେ । ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଲାଭ ପାଇଁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଉଦ୍ୟମ କରିବାକୁ ଆସନ୍ତାକାଲି 15 ଫେବୃଆରୀରେ ତୈଳ ଶିଳ୍ପକୁ ଏକ ବୈଠକ ଡକାଯାଇଛି ଏବଂ ଷ୍ଟକ୍ ସୀମା ଅର୍ଡରକୁ କଡାକଡି ଲାଗୁ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ସରକାର ଅଶୋଧିତ ଖଜୁରୀ ତେଲର ଆମଦାନୀ ଉପରେ ଲାଗୁ ହେଉଥିବା ଶୁଳ୍କକୁ 8.25 ପ୍ରତିଶତରୁ 5.5 ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରିଦେଇଥିଲେ । ମାଲେସିଆ ବଜାରରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିବା ବେଳେ କଷ୍ଟମ୍ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ ହେତୁ ଦିଲ୍ଲୀର ତୈଳ ବୀଜ ବଜାରରେ ଅଶୋଧିତ ଖଜୁରୀ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ସୋମବାର ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ହାଲୁକା ତେଲର ଚାହିଦା ବଢିବା କାରଣରୁ ସୋୟାବିନ୍, ସୋରିଷ ଏବଂ ଭୂତଳ ତେଲ ଦର ସ୍ଥିର ରହିଲା |

Leave A Reply

Your email address will not be published.