ଆକାଶର ଛାତି ଚିରି ଅଧା ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିନା ପାଇଲଟରେ ଉଡିଚାଲିଲା ହେଲିକପ୍ଟର, ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଶ ଏବଂ ଭାରତର ନିକଟତର ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣାଶୁଣା ଆମେରିକା ଗୋଟିଏ ବଡ଼ କାରନାମା କରିଦେଇଛି | ଆମେରିକାର ହାତରେ ଗୋଟିଏ ବଡ଼ ସଫଳତା ମିଳିଛି | ଆମେରିକା ଯାହା କରିଛି, ତାକୁ ସାରା ଦୁନିଆରେ ଚର୍ଚ୍ଚା କରାଯାଉଛି | ସମସ୍ତେ ଏହାଦ୍ୱାରା ବହୁତ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଆମେରିକାରେ ପ୍ରଥମଥର ହାଇଟେକ ବ୍ଲାକ ହକ ହେଲିକପ୍ଟର ବିନା ପାଇଲଟରେ ଉଡ଼ିଛି | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି କାରନାମା ଆମେରିକା ଫେବୃଆରୀ ୫ ତାରିଖରେ କରିଥିଲେ |

ବିନା ପାଇଲଟର ହେଲିକପ୍ଟରକୁ ଉଡାଇବା ପ୍ରକୃତରେ ବହୁତ ବିଶେଷ ଏବଂ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଅଟେ, କିନ୍ତୁ ଆମେରିକା ଏହି କାରନାମା କରି ଦେଖାଇଛି | ଏହାର ଫଟୋ ଏବଂ ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭିଡିଓ ଦେଖିବାପରେ ଲୋକମାନେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି |

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ ସବୁ ଦେଶ ଟେକନିକର ବ୍ୟବହାର ନିଜ ସେନାମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ଶକ୍ତ ଏବଂ ଅଧିକ ବଳଶାଳୀ କରିବାପାଇଁ କରିଥାନ୍ତି | ସବୁବେଳେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମାମଲାରେ ଆମେରିକା ଦୁନିଆରେ ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନରେ ସାମିଲ ଅଛି | ଆମେରିକାର ଯେଉଁ ହେଲିକପ୍ଟର ବିନା ପାଇଲଟରେ ଉଡ଼ିଛି, ତାହା ମୋଟ ୩୦ ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପବନରେ ରହିଛି |

ହେଲିକପ୍ଟରର ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଙ୍ଗ ଏବଂ ଟେକ ଅଫରେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଅସୁବିଧା ହେଲାନାହିଁ | ଆମେରିକା ଏହି କାମକୁ ଲକହିଡ଼ ମାର୍ଟିନର ସହାୟକ କମ୍ପାନୀ ସିକୋରାସ୍କିର ସାହାଯ୍ୟରେ ପୁରା କରିଛନ୍ତି | ଯେଉଁ ହେଲିକପ୍ଟର ବିନା ପାଇଲଟରେ ୩୦ ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଡିଲା, ତାକୁ ଅଲଗା ଭାବରେ ମୋଡିଫାଇ କରାଯାଇଥିଲା |

ବିନା ପାଇଲଟରେ ୪୦ ହଜାର ଫୁଟ ଉଚ୍ଚତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଡିଲା :-

ବିନା ପାଇଲଟରେ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକାର ହେଲିକପ୍ଟର ବ୍ଲାକ ହକ ୪୦ ହଜାର ଫୁଟ ଉଚ୍ଚତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଡିଲା | ବ୍ଲାକ ହକ ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟା ବେଗରେ ୧୧୫ ରୁ ୧୨୫ ମାଇଲ ରେ ଆକାଶର ଛାତି ଚିରି ଯାତ୍ରା କଲା | କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହି ପୁରା ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଏଲୀୟାସ ନାମ ଦିଆଯାଇଥିଲା |

ରାତିର ଟେଷ୍ଟିଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ହେବ :-

ଆମେରିକା ବର୍ତ୍ତମାନ ଦିନରେ ହିଁ ଏହି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟର ଟେଷ୍ଟିଙ୍ଗ କରିଛି | ସୂଚନା ଦେଇ ଏଲୀୟାସର ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ମ୍ୟାନେଜର ସ୍ଟୁୱର୍ଟ ୟଙ୍ଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ବିନା ପାଇଲଟରେ ଉଡ଼ାଣ ସୁରକ୍ଷା, ଇନ-ଫ୍ଲାଇଟ ସାହାଯ୍ୟ ଏବଂ ବିନିଯୋଗରେ ଅଭାବ ଏହି ତିନୋଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ କାରଣ ଅଟେ | ଶୀଘ୍ର ଏହାର ଟେଷ୍ଟିଙ୍ଗ ରାତି ସମୟରେ ମଧ୍ୟ କରାଯିବ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.