ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଜରୁରୀ ଖବର ! ଚାଲିଯାଇପାରେ ଆପଣଙ୍କର ଚାକିରୀ,କୋର୍ଟ ଦେଲେ ଆଦେଶ,ପଢନ୍ତୁ ପୁରା ଖବର

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ବ୍ୟାଙ୍କରେ କାମ କରୁଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଜରୁରୀ ଖବର। ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଚାକିରୀକାଳ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ପଡିବ। ଦେଶର ଶୀର୍ଷ ଅଦାଲତ ନିଜର ଏକ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଶକ୍ତି ଦେଖାଇ କହିଛନ୍ତିକି ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପଦ ବହୁତ ବିଶ୍ୱସନୀୟ ଓ ଦାୟିତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ। ଏମିତିରେ, ଯଦି କୌଣସି କର୍ମଚାରୀ ନିଜର କାମରେ ଗଡବଡ କରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କର ଚାକିରି ମଧ୍ୟ ଯାଇପାରେ। ଆସନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ ତଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା।

କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅନିୟମିତତା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ:-

ଜଣାଇଦେଉଛୁକି ଜଷ୍ଟିସ ଅଜୟ ରସ୍ତୋଗି ଓ ଜଷ୍ଟିସ ଅଭୟ ଏସ ଓକାଙ୍କ ପୀଠ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ବ୍ୟାଙ୍କ କ୍ଲାର୍କଙ୍କୁ ବରଖାସ୍ତ କରିବାର ଆଦେଶ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି। ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ପୀଠ କହିଲେକି, ବ୍ୟାଙ୍କରେ କାମ କରିବା ପାଇଁ ଦାୟିତ୍ବ ଓ ସତ୍ୟନିଷ୍ଠା ଜରୁରୀ ସର୍ତ୍ତ ଅଛି। ବ୍ୟାଙ୍କରେ କାମ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଅନିୟମିତତାକୁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ କରାଯାଉ।

ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ ଶକ୍ତିରେ ଦେଲେ ଆଦେଶ:-

ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେଉଛୁକି ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ଏହି ପୀଠ ଶକ୍ତ ଟିପ୍ପଣୀ କରି କହିଲେକି,’ଏଥିପାଇଁ କର୍ମଚାରୀ ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ସେବାନିବୃତ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଡ୍ୟୁଟି ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଗଦବଡ ପାଇଁ କ୍ଷମା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ଆରୋପିଙ୍କର ଅପରାଧର ପ୍ରକୃତିକୁ ଦେଖି ସେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଛୁଟର ହକଦାର ନୁହେଁ।

ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ଥିଲା ସମ୍ପୂର୍ଣ ମାମଲା:-

ଏହି ମାମଲା ୧୯୭୩ ମସିହାରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହିତ ଜଡିତ ଅଛି, ଯେଉଁମାନେ ବ୍ୟାଙ୍କରେ କ୍ଲାର୍କ-ଟାଇପିଷ୍ଟ ପଦରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ। ସେମାନେ ନିଜର ସେବାକାଳ ମଧ୍ୟରେ ନିଜର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ନିର୍ବହନରେ ଗମ୍ଭୀର ଅନିୟମିତତା କାରଣରୁ ତାଙ୍କୁ ୭ ଅଗଷ୍ଟ ୧୯୯୫ ମସିହାରେ ନିଲମ୍ବିତ କରିଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହାପରେ ୨ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯୯୬ ମସିହାରେ ଦାଖିଲ ହୋଇଥିବା ଆରୋପ ପତ୍ରରେ ଯାଞ୍ଚ ଅଧିକାରୀ ଏହା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲାଗିଥିବା ଆରୋପକୁ ସଠିକ ବୋଲି ପାଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ୬ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୦ରେ ତାଙ୍କୁ ବରଖାସ୍ତ କରିଦିଆଗଲା। ଏସବୁ ପରେ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ବରଖାସ୍ତକୁ ଉଚିତ ବୋଲି କହିଲେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.