ବଡ ବଡ ଇଞ୍ଜିନିୟର୍ମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ମେକାନିକ୍ ସାମ୍ନାରେ ଫେଲ୍ ମାରିଥିଲେ,ବିନା ଇଟାରେ ପକ୍କା ଘର ନିର୍ମାଣ କଲେ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ।

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ଯଦି ଆମେ ଏକ ପକ୍କା ଘର ବିଷୟରେ କଥା ହେବା, ତେବେ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଇଟା ନାମ ମନକୁ ଆସିବ । ଆମେ ପିଲାଦିନରୁ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଛୁ । ପକ୍କା ଘର ସିମେଣ୍ଟରେ ନିର୍ମିତ ଇଟା ଘର।କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଏହା ମଧ୍ୟ ଭାବି ପାରିବେ କି ଆପଣଙ୍କ ଘର ପକ୍କା ଏବଂ ଇଟା ବିନା ହେବ । ଜଣେ ଇଟା ବିନା ପକ୍କା ଘର କିପରି ନିର୍ମାଣ କରିପାରିବ?
ଏକ ପକ୍କା ଘର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଇଟା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷ ।କିନ୍ତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି କିଛି କହିପାରିବା ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣଙ୍କ ଘର ଦୃଢ ହେବ ଏବଂ ଏଥିରେ ଇଟା ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପଡିବ ନାହିଁ ।

ବିହାରର ଜଣେ କାର୍ପେଣ୍ଟର ଏହାକୁ ସତ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ, ବିହାରର ଭାଗଲପୁରର ଘୋଗାରେ ରହୁଥିବା ଏହି ଶ୍ରମିକ ନିଜ ପାଇଁ ଏକ ପକ୍କା ଘର ନିର୍ମାଣ କରି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଛନ୍ତି ।କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକମାନେ ଏହି ଇଟା ବିହୀନ ଘରକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ବହୁ ଦୂରରୁ ଆସୁଛନ୍ତି ।ଲୋକମାନେ ଏହି ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଏଠାରେ ଜାଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ସେ କିପରି ଇଟା ବିନା ଏକ ପକ୍କା ଘର ତିଆରି କଲେ ।

ଇଟା ବିନା ଘର ନିର୍ମାଣ କରୁଥିବା ଏହି ଶ୍ରମିକ କିଏ?:-

ଗଣପତି ଶର୍ମା ନାମକ ଏହି କାର୍ପେଣ୍ଟରଟି ଘୋଗାର ପନ୍ନୁଚାକ୍ ଅଞ୍ଚଳର ଦିଲଦପୁରରେ ନିଜ ପାଇଁ ଏକ ଇଟା ତିଆରି ଘର ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଘରଟି ଛାତ ପରି କାଷ୍ଟ କରି ଗଣପାଟ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ।ଗଣପତି ଏହି ଘରେ ତିନୋଟି କୋଠରୀ ଏବଂ ଏକ ବାରଣ୍ଡା ରଖିଛନ୍ତି ।ଘରର କାନ୍ଥକୁ ଚାରି ରୁ ପାଞ୍ଚ ଇଞ୍ଚ ମୋଟା ମଧ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି । ଘର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଗଣପତି ସିମେଣ୍ଟ ଏବଂ ବାଲି ସାହାଯ୍ୟ ନେଇଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ସେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ନେଇ ନଥିଲେ।କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଗଣପତି ଏହି ଘରର କବାଟ ଫ୍ରେମ୍ ପାଇଁ କେବଳ ସିମେଣ୍ଟ ଏବଂ ବାଲି ବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି । ସାଧାରଣତ ,, ଲୋକମାନେ ଘର ନିର୍ମାଣରେ କବାଟ ଏବଂ ୱିଣ୍ଡୋ ଫ୍ରେମ୍ ପାଇଁ କେବଳ କାଠ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଗଣପତି ଏଠାରେ ନିଜର ଦକ୍ଷତା ଦେଖାଇ କିଛି ନୂଆ କରିଛନ୍ତି ।

ଖର୍ଚ୍ଚରେ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି :-

ଗଣପତ ଏହି ପୁକ୍କା ଘରକୁ ମାତ୍ର 18 ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଇଟା ବିନା ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଆପଣ ଜାଣିଲେ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଏହି ଉପାୟରେ ଏକ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ମଧ୍ୟ ଏକ ଘର ନିର୍ମାଣର ମୂଲ୍ୟରେ ଅନେକ ସଞ୍ଚୟ କରେ । ଗଣପତଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏପରି ଘରର ମୂଲ୍ୟ 30 ରୁ 35 ପ୍ରତିଶତ କମ୍ ଅଟେ।ଗାନ୍ ପାଟ୍ ଏପରି ଏକ ଘର ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ପାଇଥିବା ପ୍ରେରଣା ବିଷୟରେ, ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆରମ୍ଭରୁ ସେ କିଛି ନୂଆ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି ।ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯେତେବେଳେ ଇଟା ର ମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଅଧିକ ଅର୍ଥ ନଥିଲା, ସେତେବେଳେ ସେ ବିନା ଇଟା ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥିର କଲେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.