୧୨୫ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଓସ୍ତ ଗଛକୁ ନ କାଟି ଗଛ ଉପରେ ତିଆରି କରିଦେଲେ ୪ ମହଲା ଘର,ଭିତରର ଦୃଶ୍ୟ କିଣି ନଉଛି ମନ,ଦେଖନ୍ତୁ ଘର …

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ଯେଉଁ ଓସ୍ତ ଗଛର ଛାଇରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପିଲାଦିନର ଖେଳିଲେ ଏବଂ ବଡ଼ ହେବାପରେ ତାର ଛାଇରେ ବସିଲେ, ଯେତେବେଳେ ଘର ତିଆରି କରିବା ବିଷୟରେ ସେ ଭାବିଲେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ସେହି ଓସ୍ତ ଗଛ ପୁଣି ଦେଖାଗଲା | ତାପରେ ସେହି ପରିବାର ଓସ୍ତ ଗଛ ମଝିରେ ନିଜ ଘର ତିଆରି କରିଦେଲେ |

ଜବଲପୁରରେ ତିଆରି ହେଲା ଟ୍ରି-ହାଉସ :-

ଏହି ଟ୍ରି-ହାଉସର ନିର୍ମାଣ କରି ଦେଖାଇଛନ୍ତି ଏମପିରେ ଜବଲପୁରର କେଶରବାନି ପରିବାର | ଏହି ପରିବାର ୧୨୫ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଓସ୍ତ ଗଛକୁ ନ କାଟି ନିଜ ଘର ତିଆରି କରିଛନ୍ତି | ଏହି ଅନନ୍ୟ ତିନି ମହଲା କୋଠାରେ ସବୁଠାରୁ ତଳ ଗଛର ମୂଳ ଉପରେ ଏହାର ଶାଖା ଦେଖାଯାଏ | ପରିବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗଛକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସେମାନେ ଏମିତି ଘର ତିଆରି କରିଛନ୍ତି |

ତିନି ମହଲାର ଏହି କୋଠାରେ ସବୁଠାରୁ ତଳ ଫ୍ଲୋରରେ ଓସ୍ତ ଗଛର ମୂଳ ଅଛି ଏବଂ ଉପରେ ଗଛର ଶାଖା ଅଛି | ଗୋଟିଏ ବିଶାଳ ଗଛକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ସହିତ କରାଇଥିବା ଏହି ଘର ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପରିବେଶ ସଂରକ୍ଷଣର ଶିକ୍ଷା ଦେଉଛି |

ଘରର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ପରି ରହିଥାଏ ଗଛ :-

କେଶରବାନି ପରିବାରରେ ୧୨୫ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଓସ୍ତ ଗଛ ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ସହିତ ଗୋଟିଏ ଜୀବିତ ସଦସ୍ୟ ପରି ରହିଥାଏ | ଘରର ସବୁ ସଦସ୍ୟ ଏହି ପ୍ରାଚୀନ ବୃକ୍ଷର ଦେଖାଶୁଣା କରନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଗଛ ପରିବାରର ଲୋକଙ୍କୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଅକ୍ସିଜେନ ଦେଇଥାଏ | ଏହି ଗଛର ଶାଖା ଗୁଡିକ ଘରର କବାଟରୁ ବାହାରକୁ ବାହାରେ |

ବିଶେଷ କଥା ଏହା ଯେ ଓସ୍ତ ଗଛର ଚାରିପଟରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଏହି ଘର ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭାବେ ଇକୋ ଫ୍ରେନ୍ଡଲି ଅଟେ | କେଶରବାନି ଏହି ପରିବାରର ଏହି ଘର ପୁରା ସହରରେ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଟେ | ଏହି ଘର ତଳେ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟ ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ଦୂର ଦୂରାନ୍ତରୁ ପୂଜା କରିବାକୁ ଆସନ୍ତି |

ଘରକୁ ତିଆରି କରିବାପାଇଁ ଗଛର କୌଣସି ଅଂଶକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚା ଯାଇନାହିଁ | ଏହି କାରଣରୁ ଡାଇନିଂ ରୁମ ଠାରୁ ନେଇ ଅନ୍ୟ ରୁମଗୁଡିକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗଛର କିଛି ନା କିଛି ଅଂଶ ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଖାଯିବ |

ପରିବେଶ ସଂରକ୍ଷଣ ସହିତ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ମହତ୍ୱ :-

ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ସହିତ ଓସ୍ତ ଗଛର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ମହତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ରହିଛି | କୁହାଯାଏ ଯେ ଓସ୍ତ ଗଛରେ ୩୩ କୋଟି ଦେବାଦେବୀ ବାସ ମଧ୍ୟ କରନ୍ତି | ଏହି କାରଣରୁ ଘରଲୋକେ ପ୍ରତିଦିନ ଏହି ଗଛକୁ ପୂଜା ପାଠ କରନ୍ତି | ଘର ଲୋକେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିଜର ଏହି ଘର ସହିତ ଆମେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବାର୍ତ୍ତା ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ ଯେ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷକୁ ନଷ୍ଟ କରିବା ତ ବହୁତ ସହଜ ଅଟେ, କିନ୍ତୁ ତିଆରି କରିବା ବହୁତ କଷ୍ଟକର ଅଟେ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.