PKSNY: ପିଏମ କିସାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନାର ଫାଇଦା ନେବାପାଇଁ ଶୀଘ୍ର କରନ୍ତୁ ଏହି କାମ, ଜାଣନ୍ତୁ ସହଜ ଉପାୟ

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦେଶର ସାଧାରଣ ବଜେଟ ସଂସଦରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି, ଯାହାଦ୍ୱାରା ପିଏମ କିସାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ସହିତ ଜଡିତ ଲୋକଙ୍କୁ ବହୁତ ଆଶା ଥିଲା | ବଜେଟରେ ପିଏମ କିସାନ ସମ୍ମାନ ନିଧିର ରାଶି ବଢାଇବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇନାହିଁ | ପ୍ରାୟ ୧୨ କୋଟି କୃଷକ ପୁଣିଥରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ କିସ୍ତି ଆଡକୁ ଅନାଇ ଆଶା ବାନ୍ଧି ବସିଛନ୍ତି |

ସମସ୍ତେ ଏହି ଯୋଜନାର ୧୧ତମ କିସ୍ତିକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି | କିଛି ମିଡ଼ିଆ ରିପୋର୍ଟସରେ ଦାବି କରାଯାଉଛି ଯେ ଆସନ୍ତା କିସ୍ତି ଏପ୍ରିଲର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ କୃଷକଙ୍କ ଖାତାକୁ ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରାଯିବ | ପିଏମ କିସାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଲାଭାର୍ଥିଙ୍କୁ ବାର୍ଷିକ ୬୦୦୦ ଟଙ୍କା ତିନୋଟି କିସ୍ତିରେ ଦିଆଯାଇଥାଏ |କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୧୦ଟି କିସ୍ତି ଜାରି କରିଛନ୍ତି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବହୁତ କୃଷକ ଏପରି ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଯୋଗ୍ୟ ହେବା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ଯୋଜନାର ଫାଇଦା ପାଇପାରୁନାହାନ୍ତି |

ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଆପଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କରିନାହାନ୍ତି, ତେବେ କରି ନିଅନ୍ତୁ | କାରଣ ବିନା ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହାର ଫାଇଦା ମିଳିବ ନାହିଁ |

ଜାଣନ୍ତୁ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କରିବାର ସହଜ ଉପାୟ :-

ଆବେଦନ ପାଇଁ କେଉଁ କେଉଁ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଆବଶ୍ୟକ :-

– ଜମି ପଟା

– ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ପାସବୁକ

– ଭୋଟର ଆଇକାର୍ଡ

– ପାସପୋର୍ଟ ସାଇଜ ଫଟୋ

– ପରିଚୟ ପତ୍ର

– ଆପଣଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଜମିର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବରଣୀ

– ଘର ପ୍ରମାଣପତ୍ର

ଏହି ୱେବସାଇଟକୁ ଯାଇ କରନ୍ତୁ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ :-

– 2 ହେକ୍ଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଷ ଯୋଗ୍ୟ ଜମି ଥିବା କୃଷକ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ନିଜ ନାମ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କରିବାପାଇଁ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଅଫିସିଆଲ ୱେବସାଇଟ www.pmkisan.gov.in କୁ ଯାଆନ୍ତୁ |

– ଏଠାରେ ହୋମ ପେଜରେ ଆପଣଙ୍କୁ ‘କୃଷକ କର୍ଣ୍ଣର’ ମିଳିବ, ଏହା ଉପରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ‘ନୂତନ କୃଷକ ପଞ୍ଜିକରଣ’ ଉପରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ, ଯାହାପରେ ଆପଣଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଗୋଟିଏ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ଫର୍ମ ଖୋଲିଯିବ |

– ଏଠାରେ ସମସ୍ତ ବିବରଣୀ ସଠିକ ଭାବରେ ପୂରଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ‘ସବମିଟ’ ବଟନ ଉପରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ | ଏହାସହିତ ଭବିଷ୍ୟତର କାମ ପାଇଁ ହାର୍ଡ କପିକୁ ପାଖରେ ରଖନ୍ତୁ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.