ବଜେଟରେ କଣ ହେଲା ଶସ୍ତା ଏବଂ କଣ ହେଲା ମହଙ୍ଗା ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏ ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସୂଚନା

0

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Budget 2022 : ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ସଂସଦରେ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି | ଏହି ସମୟରେ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଅନେକ ବଡ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି | ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ଗୋଟିଏ ବାଲାନ୍ସ ବଜେଟ ଅଟେ | ତେବେ ପୁରା ବଜେଟରେ ସ୍ୟାଲେରିଡ କ୍ଲାସକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଘୋଷଣା କରାଯାଇ ନାହିଁ | ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବା ପରେ କିଛି ଜିନିଷ ଶସ୍ତା ହୋଇଯିବ ଏବଂ କିଛି ଜିନିଷ ମହଙ୍ଗା ମଧ୍ୟ ହେବ |

କିଛି ଜିନିଷ ଉପରେ କଷ୍ଟମ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଦର ହ୍ରାସ :-

ଆଗକୁ ଜାଣିବା ସାଧାରଣ ବଜେଟ ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କେଉଁ ଜିନିଷ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ | ଏହାସହକ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ କେଉଁ ଜିନିଷ ଉପରେ ଆପଣଙ୍କ ପଇସା ବଞ୍ଚିବ | ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅନେକ ଜିନିଷ ଉପରେ କଷ୍ଟମ ଡ୍ୟୁଟି, ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ସମେତ ଅନେକ ଶୁଳ୍କ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ହ୍ରାସ କରିବା ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଣ ଶସ୍ତା ହେଲା ଏବଂ କଣ କଣ ମହଙ୍ଗା ହେଲା ?

ଶସ୍ତା :-

– ମୋବାଇଲ ଚାର୍ଜର ଶସ୍ତା ହେବ

– ଚାଷ କରିବାର ଜିନିଷ ଶସ୍ତା ହେବ

– ହୀରା ଗହଣା ଶସ୍ତା ହେବ

– ଜୋତା-ଚପଲ ଶସ୍ତା ହେବ

– ବିଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ମେସିନ ଶସ୍ତା ହେବ

– ମୋବାଇଲ ଫୋନ ଶସ୍ତା ହେବ

– ପୋଷାକ ଶସ୍ତା ହେବ

ମହଙ୍ଗା :-

ପୁଞ୍ଜି ସାମଗ୍ରୀ ଉପରେ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କରେ ଛାଡକୁ ଶେଷ କରି ୭.୫ ପ୍ରତିଶତ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି | ଇମିଟେସନ ଜୁଏଲାରୀ ଉପରେ କଷ୍ଟମ ଡ୍ୟୁଟି ବଢ଼ାଇ ଦିଆଯାଇଛି, ଯେପରିକି ଏହାର ଆମଦାନୀକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରିବ | ବିଦେଶୀ ଛତା ମଧ୍ୟ ମହଙ୍ଗା ହେବ |

ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ମିଳିଲା ଆରାମ :-

ଏମଏସଏମଇ ଗୁଡକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରି ପରିଶ୍ରମ ଦ୍ୱାରା ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଷ୍ଟିଲ ସ୍କ୍ରାପ ଉପରେ କଷ୍ଟମ ଡ୍ୟୁଟି ଛାଡକୁ ୧ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବଢାଇବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି | ମେନଥା ଅଏଲ ଉପରେ କଷ୍ଟମ ଡ୍ୟୁଟିକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି |

Leave A Reply

Your email address will not be published.